{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 405492

رئیس فراکسیون مستقلین درباره عدم تعیین‌تکلیف لوایح FATF در مجمع:

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس گفته که نپیوستن به FATF «گل‌به‌خودی» است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی  از رویکرد امامان جمعه درباره FATF نیز انتقاد کرد و از مخالفان خواست تا مستندات و اطلاعات خود دراین‌باره را اعلام کنند.

نقش مجمع تشخیص: مجمع تشخیص به‌عنوان یک رکن مشورتی برای شورای نگهبان می‌تواند کار کند، ولی مجاز نیست. امامان جمعه ما در نماز جمعه هفته گذشته خیلی به FATF حمله کردند، به‌نحوی‌که عنوان شد حلقه فتنه است. کسی که امام‌جمعه است و چندین‌هزار نفر پشت او نماز می‌خوانند و این خطبه جزئی از نماز است، حتما با مطالعه این حرف را زده است. حتما مستنداتی دارد، چرا مستندات خود را ارائه نمی‌کنند و چرا تکلیف کشور را یک‌بار برای این موضوع روشن نمی‌کنند؟ یا زنگی زنگی یا رومی رومی. چرا همیشه از صبح درگیر این موضوع هستیم؟»

خودتحریمی: ما به صراحت می‌گوییم که نپیوستن به این لوایح خودتحریمی است و ما می‌توانیم به صورت مشروط به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم. تقریبا یکی، دو کشور باقی مانده است که یکی از آن دو ما هستیم. همه کشورها عضو شده‌اند. حالا ما با نپیوستن به FATF یعنی چیزی کشف کرده‌ایم که دیگران کشف نکرده‌اند؟ خب خیلی خوب است. یعنی آنچه کشف کرده‌ایم را به کسی هم نمی‌خواهیم بگوییم، این هم خوب است. اما تکلیف نظام مشخص شود. تمام کشورهایی که با ما کار می‌کنند رسما گفته‌اند که اگر شما این لوایح را تصویب نکنید، ما دیگر نمی‌توانیم همین همکاری در دورزدن تحریم‌ها را هم با شما داشته باشیم.

FATF و فتنه:  FATF نظام‌نامه مالی است، چه ربطی به فتنه دارد؟ FATF یعنی یک قواعد مالی و پولی در دنیا برای عدم کمک به تروریسم است؛ همان تروریسمی که ما ۱۷ هزار شهید برای آن داده‌ایم. حالا ما باید از این موضوع خوشحال باشیم یا نباشیم؟ چرا کسانی که در این زمینه تخصص ندارند دخالت می‌کنند؟ البته گله ما از وزارت اقتصاد هم هست. وزیر اقتصاد رسما درباره FATF حرف بزند و دلایل خود را بگوید. اگر کشور با نپیوستن به FATF آسیب اقتصادی می‌بیند و نمی‌توانیم پول ردوبدل کنیم و نفت بفروشیم و صادرات کنیم و با خارجی‌ها کار کنیم این را بگویند. در این صورت هیچ بانکی در دنیا نمی‌تواند با ما کار کند. چرا می‌خواهیم کشور را وارد چنین بن‌بستی کنیم؟

امکان ابلاغ لوایح تصویب‌شده در مجلس: اینکه همیشه مورد اعتراض بوده است، به این نحو که مجمع بیشتر از اختیارات خود ورود می‌کند، ولی این داستانی است که شورای نگهبان درست کرده. به نظر من مجلس الان می‌تواند اقدام کند، چون ما مصوبه را به شورای نگهبان دادیم و اگر شورای نگهبان هم تأیید کند، مجلس می‌تواند به دولت ابلاغ کند و اجرا شود و هیچ مشکل خاصی هم پیش نمی‌آید. ما تصویب کردیم. ما به‌عنوان مجلس، شورای نگهبان را می‌شناسیم، مجمع تشخیص را نمی‌شناسیم. ما چیزی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ندادیم. حالا شورای نگهبان اگر می‌خواهد از مجمع تشخیص یا هرجای دیگری نظر بگیرد خب بگیرد، به ما چه ارتباطی دارد؟ آنچه که هست این است که تا به اینجای کار هیچ سندی مبنی‌بر اینکه این مصوبات مغایرت با شرع و قانون اساسی داشته باشند را نداریم. مگر اینکه رهبری مخالفت کنند و به صراحت به ما بگویند و مجلس هم به نظر ایشان تمکین می‌کند. نظر رهبری حکم حکومتی است، اما برای خارج‌کردن یک مصوبه از مجلس چیزی جز این برای ما قابل‌قبول نیست.

عدم تصویب و گل‌به‌خودی: عدم تصویب این لوایح گل‌به‌خودی است. آنچه که ترامپ و نتانیاهو و دشمنان ما را خوشحال می‌کند، عدم تصویب این لایحه است. حالا اگر رهبری به این نتیجه برسند که به‌صلاح نیست، ما نیز اطاعت می‌کنیم. اینکه جز رهبری هرکسی اظهارنظر می‌کند قابل‌قبول نیست. روز گذشته در نماز جمعه گفته شد FATF یک حلقه‌ای از فتنه است. چه فتنه‌ای؟ این چه حرفی است؟ کشور برای ما مهم است. ما ببینیم دشمن از چه چیزی خوشحال می‌شود. اگر لوایح تصویب نشود برای دشمن ما چه اتفاقی را رقم می‌زند؟ اگر تصویب نکنیم آیا مشکلی برای خزانه‌داری آمریکا ایجاد کردیم؟ اگر تصویب کنیم، خزانه‌داری آمریکا را دچار چالش کرده‌ایم.

احتمال اجرائی‌شدن مصوبه از سوی لاریجانی و روحانی: بالاخره از این بحث‌ها زیاد داریم. کشور نیاز به فداکاری دارد. ما اصلا نمی‌گوییم زیر سلطه برویم، بلکه می‌گوییم مثل ۲۷ کشور دنیا، ما هم این لوایح را مشروط بپذیریم. ما اصلا می‌گوییم نمی‌پذیریم و حساب‌وکتاب پس نمی‌دهیم. این‌طوری که نمی‌شود در این دنیا زندگی کرد. اگر این‌طور است، پس چرا از صادرات و آوردن مربی خارجی حرف می‌زنیم؟ اگر می‌خواهیم با دنیا قطع ارتباط کنیم یک نفر تکلیف ما را روشن کند تا بدانیم استراتژی این کشور چیست؟ اگر استراتژی این است که با همه دنیا قهر کنیم، خب قهر کنیم، این را مشخص کنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری