کد خبر 404080

سخنگوی دولت:‌

ایران را شایسته تحریم نمی‌دانیم/ توضیحات سخنگوی دولت درباره سفر روحانی به ژاپن

سخنگوی دولت گفت: ما ایران را شایسته تحریم نمی‌دانیم و با همین رویکرد نگاه و اتکاء به توان داخلی و استفاده از ظرفیت دیپلماسی، آمریکا را به عقب می‌رانیم و به الزامات این مسیر هم توجه داریم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه طی سخنانی گفت: دیپلماسی فعال دولت و با حفظ استقلال و حمایت از منافع ملی، در حالی انجام شد که دولت هیچ‌گاه از نگاه به داخل و حمایت از سرمایه‌‌ها و ظرفیت‌های داخلی غافل نبوده و این دو در کنار هم می‌تواند به عنوان مکمل، توسعه کشور، حفظ منافع ملی و ارتقای جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی را به همراه داشته باشد.

وی افزود: ما ایران را شایسته تحریم نمی‌دانیم و با همین رویکرد نگاه و اتکاء به توان داخلی و استفاده از ظرفیت دیپلماسی، آمریکا را به عقب می‌رانیم و به الزامات این مسیر هم  توجه داریم. الزامات این مسیر هم چیزی نیست جز تلاش برای افزایش سطح رضایت عمومی، افزایش درک مشترک با مردم و  قوی کردن اقتصاد در داخل، تعمیق جمهوریت و دیپلماسی فعال.

سخنگوی دولت درباره مصوبات جلسه اخیر دولت نیز گفت: در جلسه دیشب دولت علاوه بر مسائل جاری، سه موضوع مهم مورد بحث قرار گرفت. اولین موضوع، بحث آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است. گزارشی در این خصوص در هیئت دولت ارائه شد که علل و ریشه‌های مرتبط با ساختارهای ناقص گذشته در آن مورد اشاره قرار گرفته بود. پس از آن برخی اقدامات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در دستور کار گرفت که از همکار خوبم آقای بندپی استاندارمحترم تهران خواسته‌ام تا دقایقی دیگر مجموعه تصمیمات را تشریح کند.

ربیعی ادامه داد: موضوع دیگری که در دولت مفصلا مورد بحث قرار گرفت مشکلات مردم خوزستان بود. در این خصوص هم گزارش‌هایی از سوی وزرای کشور، رفاه و نیرو ارائه شد و تصمیماتی نیز برای حل این مشکلات اتخاذ شد. دولت تصمیم گرفت با توجه به موافقت مقام معظم رهبری با درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی اقداماتی اساسی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حل مشکلات فاضلاب اهواز انجام دهند. برای کمک به جبران خسارات وارده به زندگی مردم هم دولت کمک‌های نقدی در نظر گرفته است. مقرر شد وزرا برنامه‌های خود را برای حل مشکلات استان با زمان‌بندی مشخص به هیئت دولت ارائه کنند و در جلسه بعد نیز درباره آن گزارش بدهند.

وی در ادامه گفت: همچنین مقرر شد مصوبه مورخه 15 فروردین 96 که هنوز به طور کامل اجرا نشده در دستور کار قرار گیرد. دولت تاکنون شش هزار میلیارد تومان در راستای اجرای اصلاح شبکه آب و فاضلاب اهواز هزینه کرده است که با اختصاص 100 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی انشالله اصلاح و تکمیل می‌شود. در این جلسه همچنین علاوه بر مسائل زیرساختی، مقرر شد با توجه به توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری که در استان صورت گرفته در جهت ملموس کردن این سرمایه‌گذاری‌ها در زندگی مردم، استخدام نیروهای بومی در صنایع در دستور کار قرار گیرد.

سخنگوی دولت همچنین درباره موضوع کولبران اظهار داشت: همچنین  گزارشی از سوی وزیر کشور و وزیر راه  درباره وضعیت کولبران ارائه شد و تصمیماتی در خصوص بهبود وضعیت معیشت این عزیزان و جلوگیری سوء استفاده از این قشر زحمت‌کش به دلیل نبود شغل اتخاذ شد. از جمله راهکارها گسترش بازارچه‌های مرزی است که مقرر شد در این هفته مسائل و مشکلات مرتبط با بازارچه‌های مرزی توسط وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح شده و موانع توسعه و رونق گرفتن این بازارچه‌ها برداشته شود.

ربیعی همچنین با اشاره به نزدیک بودن سال نو میلادی گفت: ایام کریسمس و ولادت حضرت عیسی بن مریم علیه‌السلام هم نزدیک است. از همین جا این روز بزرگ و ایام کریسمس را نیز به همه هموطنان مسیحی تبریک عرض می‌کنم. همچنین عید اخلاص یا حانوکا هم نزدیک است که این روز را هم به هموطنان یهودی تبریک می‌گویم و برای همه آنها بهترین آرزوها را داریم.

ربیعی همچنین درباره برجام اظهار داشت: پیش بینی ما این نیست که اروپایی‌ها برجام را بهم بزنند، اظهاراتشان این موضوع را نشان می‌دهد. دوستان و شرکای شرقی ما و اروپایی‌ها به ماندن در برجام مایل هستند. 3 کشور اروپایی می‌دانند که گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای ایران درصورت عمل به تعهدات آنها برگشت‌پذیر است.

وی در ادامه درخصوص سهمیه‌بندی بنزین تاکسی‌های اینترنتی گفت: دو‌شرکت مهمی که در تهران مسئولیت تاکسی‌های اینترنتی را دارند بر اساس میزان مصرف پول به کارت‌های رانندگان‌شان واریز شده و‌ خواهد شد. در یک ماه اخیر پول‌ها به کارت‌هایشان واریز شده است.

سخنگوی ‌دولت درباره پیشنهاد ژاپن به ایران در زمینه منافشه هسته‌ای و اینکه گفته می‌شود طرح فرانسه نیز با شکست روبرو‌شده گفت: در سفر آقای روحانی به ژاپن طرح‌هایی ارائه شد و ما نیز طرح‌هایی را ارائه کردیم. برخی از این طرح‌ها رد شده، ابتکارات فرانسه هم وجود داشته است. عدم ‌انعطاف آمریکایی‌ها و‌ مواضع ما مبنی‌ بر‌ برداشتن‌ تحریم‌ها برخی طرح‌ها را به نتیجه نرسانده اما تبادل طرح‌‌ها در این سفر صورت گرفته است.

ربیعی درباره آمارهای اعلام شده درخصوص‌ جان‌باختگان حوادث آبان‌ماه از سوی دبیر حقوق بشر قوه قضاییه تصریح کرد: نمی‌دانم مبنای آمار ایشان چه بوده است. دیروز با وزیر کشور‌ صحبت کردیم و قرار شد با دقت دادستانی این آمار را تفکیک و‌ اعلام کند.

ربیعی درباره اظهارات محمود صادقی که به نقل از رحمانی فضلی گفته بود شلیک‌ها فقط به سر نبوده و به پا هم بوده است گفت: من در این باره با آقای وزیر کشور صحبت کردم ایشان گفتند بیانات من تقطیع شده و‌ آنچه گفتم شبیه‌سازی موضوع بوده که چطور‌ اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر