{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 401334

دفاع خوش چهره از طرح غربالگری یارانه بگیران

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: حدود ۴۰ درصد مردم واقعا نیازمند دریافت یارانه نقدی هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمد خوش چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه فلسفه پرداخت یارانه ایجاد عدالت اجتماعی بوده است، اظهار کرد: زمانی که نماینده مجلس بودم و موضوع هدفمندی یارانه ها مطرح شد، از جمله مخالفان پرداخت یارانه نقدی بودم، چون این کار را فقط یک مُسکن دارای تاثیر موقتی می‌دانستم.

وی افزود: بارها گفته‌ام که به جای پرداخت پول نقد بهتر است نقدینگی برای بنگاههای تولید در راستای ایجاد اشتغال پرداخت شود، زیرا بخش بزرگی از جامعه یارانه بگیران جوان و بیکار هستند که می‌توان با ایجاد اشتغال، این گروه را صاحب شغل کرده و از سویی به رشد اقتصادی کشور کمک کرد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه پرداخت یارانه نقدی باعث می شود که از تولید ملی غافل شویم، اظهار کرد: امروز تعداد افرادی که یارانه دریافت می کنند برابر با جمعیت کشور و مشخص است که عدالت در توزیع یارانه نقدی وجود ندارد؛ در حالی که هدف اصلی آن ایجاد عدالت اجتماعی بوده است.

نماینده دور هفتم مجلس شورای اسلامی افزود: البته درطرح حذف یارانه هم باید دقت  و وسواس زیادی صورت گیرد تا کسانی که واقعا نیازمند هستند، حذف نشوند.

 از سال ۱۳۸۹ تاکنون که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده، با وجود انتقادات زیادی که نسبت به پرداخت همگانی یارانه وجود داشت، تاکنون ۷۸ میلیون نفر یعنی بالای ۹۰ درصد جمعیت ایران مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را ماهانه دریافت می‌کردند که هزینه سنگینی در حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان در هر ماه به دنبال دارد و این پرداخت مانع از رسیدن سهم سایر بخش‌های تعیین شده در قانون هدفمندی یارانه‌ها شده است.

از شهریورماه سال جاری و بنابر تکلیف قانون بودجه مبنی بر حذف سه دهک بالای درآمدی از لیست یارانه بگیران، غربالگری در دستور کار قرار گرفت و در این ماه یارانه حدود ۱۶۳ هزار خانوار که جمعیتی نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر را در بر می گرفت حذف شد. این روند قرار است تا پایان سال ادامه داشته باشد و یارانه افراد پردرآمد حذف شود. طبق برآورد دولت سه دهک بالای درآمدی حدود ۲۵ میلیون نفر هستند.

ارسال نظر

  • بازنشسته کشوری
    ۰ ۰

    اقای خوش جهره ازشما بعیداست بگویی 40درصدمردم نیازمندگرفتن یارانه است پس جنابعالی ازگذشته وحال خیلی به جیب زدی وازمردم خبری نداریدبهتراست خفه خون بگیری ودماغت رابه هرسوراخ فرونکن.که بهت نمیادمن بازنشسته سی سال صادقانه خدمت کردم الان یک ماه است گوشت توخونه ام ندیدم لعنت برشماهاکه جیبتان ازدین وایمان وجدانتان پیشی گرفته ومردم رابه خاکسترزیراتش تبدیل نمودیداگرشماهم صادقانه خدمت میکردیدالان وضع مردم این چنین نبودودیگری هم نوبخت گفته مردم مارادعاکنداگربه قران وخداایمان داشته باشدمردم این چنین دعاشون میکند(خدازلیل تون کندخداازتون نگذرد به حق حضرت علی وبه حق 5تن ال عبا)نوبخت بدوندخداصدام راذلیل نکردبلکه اه وناله مردم صدام راذلیل وبی ابروکردبدانداه این مردم خانه کاخ انهارا ویران وخدشان راذلیل خواهدکردوتاریخ شاهدگواه گفته هام است خداازتون نگذردکع خیلی پرروودروغگو وحیله گرکثیفی هستیدکه عقایدمردم راپایمال کردیدخداازتون نگذردانشاالله

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری