کد خبر 401047

وضعیت بودجه مراکز پژوهشی در لایحه بودجه ۹۹

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از افزایش تنها ۲.۱۲ درصدی بودجه مراکز پژوهشی و پژوهشگاه های دانشگاه ها در لایحه بودجه ۹۹ نسبت به قانون بودجه سال ۹۸خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمدتقی نظرپور  درباره میزان بودجه لحاظ شده برای این وزارتخانه در لایحه بودجه سال ۹۸ با اشاره به شرایط اقتصادی ویژه کشور و تنگناهایی که دولت در تدوین لایحه بودجه با آن مواجه است، گفت: می توان بودجه منظور شده برای آموزش عالی کشور را تا حدودی قابل قبول توصیف کرد، با این وجود باید اذعان کنیم که دانشگاه هایمان با مشکلات جدی روبرو هستند و ضروریست که فکری اساسی برای اعتبارات آنها صورت بگیرد. 

رشد ۹ درصدی بودجه دانشگاه ها نسبت به سال ۹۸

وی در تشریح و مقایسه اعتبارات آموزش عالی در لایحه بودجه سال ۹۹ با سال ۹۸ اظهار داشت: در قانون بودجه سال ۹۸ ، اعتبار دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، حدود ۹۴ هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال بوده که این اعتبار در لایحه بودجه سال ۹۹ به  ۱۰۴ هزار و ۷۷ میلیارد ریال افزایش یافته است و رشد ۹/۸۱ صدم درصد را نشان می دهد. 

وضعیت بودجه مراکز پژوهشی در لایحه بودجه ۹۹

نظرپور ادامه داد: در خصوص مراکز پژوهشی و پژوهشگاه های دانشگاه ها، اعتبار لحاظ شده در قانون بودجه سال ۹۸، رقمی حدود ۷ هزار و ۲۸۷ میلیارد ریال بوده که اکنون در لایحه سال  ۹۹، با افزایش ۲.۱۲ صدم درصد نسبت به سال قبل، ۷ هزار و ۴۴۱ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. 

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه بودجه پارک علم و فناوری نیز در لایحه بودجه سال ۹۹،  رشد ۴.۵۹ صدم درصد نسبت به سال ۹۸ دارد، افزود: اعتبار این حوزه در قانون بودجه سال ۹۸ رقمی حدود ۲ هزار و ۷۶۰ میلیار ریال بود که در لایحه سال ۹۸، به ۲ هزار و ۸۸۷ میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی گفت: در مجموع، منابع عمومی دولت، سال ۹۸ حدود ۴ هزار و ۴۸۶ هزار میلیار ریال بوده که در سال ۹۹ به ۴ هزار و ۸۴۶ هزار میلیارد ریال افزایش یافته و رشدی حدود ۸/۲ صدم درصد را به همراه دارد. 

بودجه موسسات زیر مجموعه آموزش عالی چقدر افزایش یافت؟

نظرپور افزود: بطور کلی، اعتبارات سال ۹۸ آموزش عالی شامل ردیف های متمرکز در اختیار ستاد، مجموعه سازمان دانشجویان و همچنین سایر موسسات زیرمجموعه آن ۱۱۴ هزار و ۹۶۵ میلیارد ریال بوده که در لایحه سال ۹۹ این اعتبار، ۱۲۴ هزار و ۷۸۱ میلیارد ریال منظور شده که در مقایسه با سال قبل، حدود ۸.۵۴ صدم درصد افزایش داشته است.

تاکنون تنها ۵۷ درصد بودجه دانشگاه ها محقق شده است

وی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر تخصیص اعتبار ۹ ماهه دانشگاه ها از بودجه سال ۹۸، بطور میانگین حدود ۵۷ درصد بودجه مصوب بوده است که در تلاش هستیم تا این میزان را با کمک مسئولان ستاد وزارت خانه و همکاری و مساعدت دولت و سازمان برنامه و بودجه، به ۷۵ درصد افزایش دهیم تا دانشگاه ها بتوانند هرچه بهتر، برنامه های در دست اجرا و همچنین برنامه ریزی های خود را برای سال آینده، به نحو شایسته پیش برده و به انجام برسانند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر