کد خبر 392239

رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در نطنز عنوان کرد:

چند مورد از بازرسی‌ها بر اساس برجام را متوقف کرده‌ایم

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که امروز دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸ از مجتمع غنی‌سازی نطنز بازدید کرده است در صحبت‌هایی گفت: امروز ما شاهد راه‌اندازی زنجیره‌ ۳۰تایی ماشین‌های سانتریفیوژ IR۶ هستیم، البته بنده بعداً درباره این موضوع شرح خواهم داد چون مسائل بیش از این حرفها است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، امروز دوشنبه در مراسم گازدهی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های میانی «آی آر ۶» در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: دانشمندان سازمان انرژی اتمی مجاهدان علمی کشور در چالشی هستند که ما با دنیای غرب و استکبار داریم و این دانشمندان ما نشان دادند که ادامه دهنده راه شهدای انقلاب اسلامی و شهدای هسته‌ای هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز ما شاهد راه اندازی زنجیره سی تایی ماشین‌های آی آر ۶ هستیم؛ اینجا (سایت هسته‌ای نطنز) مجموعه‌ای تحت عنوان اس ۸ مستقر است که تست‌های فرآیندی و تثبیت‌های مکانیکی سانتریفیوژ‌ها توسط این مجموعه صورت می‌گیرد و پس از آن سانتریفیوژ‌ها در گود که جای اصلی شان است قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: تعداد سانتریفیوژ‌هایی که طی دو ماه در سایت هسته‌ای نطنز نصب شده قریب به ۱۵[نوع]سانتریفیوژ نسل جدید است که این امر یک دستاورد عظیم محسوب می‌شود.

صالحی با بیان اینکه فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی هیچ گاه با کندی مواجه نشده گفت: اگر فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی با کندی مواجه بود نمی‌توانستیم در عرض دو ماه بیش از دو هزار و ۶۶۰ سو به ظرفیت سو عملیاتی که اکنون ۶ هزار است اضافه کنیم؛ یعنی میزان سوی ما اکنون به ۸ هزار و ۶۶۰ سو رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان داشت: تولید اورانیوم ما که قبل از گام سوم ۴۵۰ گرم در روز بود الان به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده است یعنی ده برابر شده است. این فقط در فاصله دو ماه بوده است؛ عزیزان ما در ایام محرم و صفر به این دستاورد نایل آمده اند و آن‌ها در عاشورا و اربعین اینجا بودند تا با ادامه راه حضرت ابا عبدالله الحسین در ام القری اسلامی در این چالش علمی به موفقیت دست یابند. بنابراین من از ۱۵ هزار پرسنل سازمان انرژی اتمی تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه ما امروز سه افتتاحیه نمادین خواهیم داشت، گفت: امروز زنجیره میانی آی آر ۶ سی تایی افتتاح می‌شود؛ در حال حاضر ۶۰ ماشین آی آر ۶ داریم که ظرفیت هر کدام تولید ده سو است یعنی ۶۰۰ سو را فقط این ۶۰ ماشین ایجاد می‌کنند.

صالحی گفت: قرار نبود الان زنجیره سی تایی را افتتاح کنیم بلکه قرار بود این کار در سه الی چهار سال آینده صورت گیرد، اما چون در یک چالش سیاسی قرار گرفته‌ایم دستور مقامات ارشد کشور این بود که ما این چالش را به نمایش بگذاریم و نشان دهیم که توان بالقوه جمهوری اسلامی آنچنان است که اگر اراده کند به فوریت می‌تواند آن را عملیاتی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری