کد خبر 391802

افزایش حداقل ۱۲درصدی بودجه شرکت‌ها روی میز دولت

قرار است فردا یکشنبه بودجه شرکت‌های دولتی در هیات وزیران تصویب شود که با توجه به پیشنهاد افزایش حامل‌های انرژی در سال آینده، سقف بودجه شرکت‌ها حداقل ۱۲درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، فردا یکشنبه بودجه شرکت‌های دولتی که بخش اعظم بودجه کل کشور را تشکیل می‌دهند در هیات وزیران بررسی و تصویب خواهد شد.

بودجه شرکت‌های دولتی در سال 98 بالغ بر 1271 هزار میلیارد تومان است. منابع شرکت‌ها همیشه در بودجه به دلیل آنکه شفافیت نداشت نمایندگان مجلس در قانون بودجه امسال تصمیم گرفتند برای سال 99 بندی به بودجه اضافه کنند تا بودجه این شرکت‌ها شفاف و روشن درج شود.

براین اساس طبق جزء 7 بند ط تبصره 2 قانون بودجه امسال «دولت مکلف است بودجه تفصیلی شرکتهای دولتی را که حداکثر تا پایان آبان‌ماه هر سال به تصویب مجامع آنها می‌رسد، در یک پیوست جداگانه تهیه و به همراه لوایح بودجه کل کشور برای بررسی به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. مجامع عمومی شرکتهای دولتی مکلفند ضمن رعایت کامل ماده(۷۵) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) در خصوص اصلاح بودجه تفصیلی شرکت، از هرگونه تغییر در هزینه‌های پرسنلی اعم از حقوق و مزایا و سایر پرداختی رفاهی به کارکنان شرکت و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری اجتناب کنند.»

از دولت خبر می‌رسد با توجه به اینکه یکی از رویکردهای دولت در بودجه سال آینده اصلاح حامل‌های انرژی پنهان و آشکار است، باید آثار مالی آن در منابع شرکت‌ها به خصوص شرکت ملی نفت، گاز و سایر شرکت‌ها منعکس شود.

براساس اخبار کسب شده حداقل افزایش بودجه شرکت‌های دولتی 12 درصد است که با این حساب 1430 هزار و 400 میلیارد تومان خواهد رسید.

در سال 98، تعداد کل شرکت‌های دولتی 385 شرکت بوده است که به 384 شرکت برای سال آینده کاهش پیدا کرده است. همچنین شرکت های در اولویت واگذاری هم هیچ تغییری ندارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر