کد خبر 387496

تولیدکنندگان با قیمت‌گذاری واقعی مورد حمایت قرار می‌گیرند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: همزمان با شکل‌گیری قیمت‌گذاری واقعی توسط بورس کالا برای کلیه محصولات در سراسر کشور، تولیدکنندگان و نیز فعالان بازار مورد حمایت واقع خواهند شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی امروز (یکشنبه) در مراسم راه اندازی معاملات آتی پسته گفت: همواره در حوزه محصولات کشاورزی، شاهد حضور سندیکاها هستیم که یکی از این سندیکاها اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران است و در عین حال فعالیت برخی دلالان منجر به ایجاد لطمه به برند پسته ایرانی شده است که تاکنون بارها شاهد تاثیر منفی آن در حوزه صادرات بوده‌ایم.

به اعتقاد پور ابراهیمی، بورس کالا و ابزارهایی که در این بازار مورد معامله قرار می‌گیرند،فراهم‌کننده اساس استانداردسازی پسته و برندسازی آن در جهان خواهند شد و اضافه کرد، در سال‌های اخیر ایران در بازار جهانی از جایگاه ویژه‌ای از نظر تولید و عرضه برخی از کالاها مانند پسته برخوردار شده است.

وی به لزوم توسعه ابزارهای مالی به خصوص در حوزه کشاورزی تاکید و بیان کرد: معاملات قراردادهای آتی در دنیا کمک کننده بهبود فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف از جمله تولید بوده است.

 پورابراهیمی با بیان اینکه در این خصوص نیازمند بازنگری در روش‌های استفاده شده برای بخش تولید کشور هستیم، گفت: راه اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی در بورس، تاثیرگذار در بهبود فرآیندها خواهد بود.

به گفته وی،  شکل‌گیری قیمت‌گذاری واقعی برای کلیه محصولات در سراسر کشور، تولیدکنندگان و نیز فعالان بازار مورد حمایت قرار می گیرند.

این نماینده مجلس اتفاقاتی را که به واسطه بازار سرمایه و بورس کالای ایران در بازار زعفران رقم خورده شگفت‌انگیز دانست و گفت: حجم معاملات گواهی سپرده زعفران در سال گذشته ۳۵ میلیارد تومان بود که این میزان در ۶ ماهه نخست سال جاری به رقم ۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گفته وی، حجم قرارداد آتی زعفران نیز در سال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان بود که این رقم از ابتدای سال تا کنون به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

پور ابراهیمی خاطرنشان کرد: این اعداد نشان دهنده اتفاقاتی بوده که به کمک بورس کالای ایران شکل گرفته و می‌تواند کمکی در مسیر حوزه اقتصادی کشور باشد.

کمک ابزارهای مالی بورس کالا به تولیدکنندگان 

همچنین علی اکبر مهرفرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم با تاکید بر اینکه سال گذشته صادرات پسته به دلیل موج گرما در کشور به حدود ۵۰ هزار تن رسید، افزود: ایران یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های پسته در دنیا است، همچنین آمریکا به واسطه رشد تولید خود در دنیا نقش آفرین بوده و کشورهایی همچون ترکیه هم در این حوزه فعال هستند.

وی اظهار داشت: در کشور حدود ۱۳ استان به صورت تجاری در حال تولید پسته هستند و در سایر استان ها شاهد تولید این محصول هستیم.

مهرفرد با بیان اینکه در صنعت پسته امکان توسعه سطح تولید فراهم است، گفت: سالی ۱۴ هزار هکتار ظرفیت جدید ایجاد می‌شود و با ارتقای زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری می‌توان جایگاه ایران در این تجارت را در بازارهای جهانی ارتقا داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این شرایط ابزارهای مالی بورس کالا به نوعی کمک‌کننده صادرکنندگان، فرآوری‌کننده و تولیدکننده‌ها خواهد بود که فرهنگ‌سازی در راستای معرفی مزایای ابزارهای مالی در میان فعالان بازار پسته ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما در برخی از کالاهای اساسی مانند گندم، ذرت و کنجاله سویا به دلیل کمبود آب در کشور نمی‌توانیم چندان در فضای تجاری توسعه داشته باشیم اما در حوزه پسته این ظرفیت به خوبی وجود دارد.

به گفته وی، اکنون تجارت خارجی پسته حدود ۱.۵ میلیارد دلار است که با توجه به فراهم بودن شرایط برای رشد تولید، این رقم طی چند سال آینده می‌تواند به ۴ تا ۵ میلیارد دلار برسد؛ در این شرایط اگر بتوانیم مشکلات بازار را شناسایی کرده و انگیزه‌ها را برای ورود فعالان بازار به بورس افزایش داده و از آنها حمایت کنیم، می‌توانیم تولید پسته را با شیب تند بالا برده و سهم خود در بازارهای جهانی را افزایش دهیم.

مهرفرد در پایان گفت: بورس کالای ایران می‌تواند با استارتاپ‌ها وارد همکاری شود که این اتفاق در حوزه ارتقای کیفیت محصولات و استانداردسازی اثرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر