بادیگارد؛ ۵ تا ۷ میلیون تومان در ماه!

بادیگارد داشتن سلبریتی‌ ها، شخصیت‌ های غیردولتی تبلیغات مختلف برای آن و البته بررسی ابعاد حقوقی بادیگارد و محافظ شخصی یکی از موضوعاتی است که گاهی بحث برانگیز می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سازندگی، چند وقت پیش بود که ویدئویی از شقایق دلشاد، بازیگر ناشناخته‎ای منتشر شد که در حین مصاحبه چند نفر او را همراهی می‌کردند. او در مصاحبه‌ای به این ماجرا اشاره کرد و داشتن بادیگارد را الزامی دانست و فخرفروشانه گفت: «دارندگی و برازندگی». پیش از آن هم گپ‌و‌گفت‌هایی راجع به بادیگارد داشتن بازیگران سرشناس‌تر مطرح بود؛ از جمله مهران مدیری که البته تصاویری هم از او به همراه تیم محافظ منتشر شد. گرچه مدیری ماجرا را گردن نگرفت و با صراحت اعلام کرد که بادیگارد ندارد و اگر کسی او را در مراسم‌های مختلف همراهی می‌کند، تیم تشریفات آن مراسم یا محافظان آن مجموعه است. البته ماجرا همین‌جا تمام نمی‌شود، محمدرضا گلزار، امیرحسین رستمی، نیوشا ضیغمی و... هم جزو کسانی هستند که تا مدتی عکس‌شان به همراه مخافظان شخصی دست به دست می‎شد و بازار گپ‌و‌گفت راجع به این موضوع را در فضای مجازی داغ می‌کرد. اما از همه جالب‌تر احمد ایراندوست است که او را بیشتر با نام «غول برره» می‌شناسیم. کسی که مدعی است از محافظان شخصی افراد سرشناس هالیوود از جمله ماریا کری، جنیفر لوپز و نیکلاس کیج بوده است؛ و برای هر ساعت کار، ۴۰۰ دلار حق‌الزحمه می‌گرفته است! اما مسئله این است که این روزها داشتن بادیگارد، تنها به سلبریتی‌ها و بازیگرها خلاصه نمی‌شود.

«اینجانب با بیش از ١٢ سال سابقه کاری مفید در زمینه حفاظت از اشخاص در ایران و خارج از کشور و همچنین دارای مدارک قهرمانی ورزش‌های رینگی (بوکس و کیک‌بوکسینگ و مبارزات آزاد)، کمربند مشکی دان ۵، کیک بوکس، کمربندمشکی جودو؛ دوره دیده بادیگاردی و حفاظت از اشخاص، با ظاهری فوق‌العاده ورزیده آماده همکاری با اشخاص و شرکت‌ها و... می‌باشم. مشخصات ظاهری: قد ٢ متر، وزن ١٤٠ کیلو، لطفا فقط در امر حفاظت از اشخاص و بادیگاردی و تشریفات تماس بگیرید. باتشکر...». شاید در نگاه اول عجیب به نظر بیاید، اما این یکی از ده‌ها آگهی تقاضای کار است که در یک سایت آگهی منتشر شده است. حالا مدتی است که علاوه بر مقامات عالی‌رتبه‌ی دولتی و کشوری، نه‌تنها بازیگران و سلبریتی‌ها به دنبال به کارگیری محافظان شخصی هستند، بلکه بسیاری از ثروتمندان و مرفهان هم داشتن بادیگارد را از ملزومات کارشان می‌دانند.

قانون چه می‌گوید؟

ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم اصولا ساز و کار داشتن محافظ شخصی یا همان بادیگارد در ایران قانونی نیست. یک‌سال پیش بود که سردار محمد شرفی، رئیس پلیس پیشگیری ناجا به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «پلیس و نیروی انتظامی هیچ مجوزی جهت محافظت شخصی از افراد یا فعالیت بادیگاردها صادر نکرده و نه‌تنها پلیس، بلکه قانون نیز چنین اجازه‌ای را نداده است. حفاظت از شخصیت‌ها در نیروی انتظامی بر اساس ضوابط خاص و قوانین کشور است و این کار با توجه به این ضوابط انجام می‌شود». البته همان‌طور که سردار شرفی گفته، حفاظت از شخصیت‌ها ساز و کار خودش را دارد. آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۲۲ قانون برنامه چهارم توسعه به موسسات خدمات انتظامی (حفاظتی و مراقبتی) اشاره دارد. موسساتی که غیرانتفاعی و غیرتجاری هستند و در تابعیت و کنترل نیروی انتظامی فعالیت می‎کنند. چیزی که با موسسات خودکار و محافظان شخصیِ افراد غیردولتی، به کل متفاوت است.

۱۵ سال است بادیگاردم!

مهرداد یکی از افرادی است که در سایت دیوار آگهی کار منتشر کرده است؛ آن هم به عنوان محافظ شخصی یا همان بادیگارد. ۳۸ ساله است و سال‌هاست کارش محافظت از اشخاص است. او در مورد چند و چون این کار  می‌گوید: «من دوره‌های ورزش‌های رزمی را گذرانده‌ام و در برخی از رشته‌های رزمی قهرمان بوده‌ام. چند سال پیش که دوره‌ی محافظت از اشخاص در ایران برگزار شد در آن دوره هم شرکت کردم». او در مورد میزان حقوق دریافتی در این کار می‌‎گوید: «حقوق دریافتی ما بسته به اینکه برای چه کسی کار کنیم متفاوت است. میانگین حقوقی این کار به صورت ساعتی، حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. بیشتر آن هم بستگی به نوع کار دارد؛ البته تا ۳۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. اگر کار امنیتی یا همراه با درگیری باشد، حقوقش هم بیشتر است. این مبلغ توافقی است، در کل حقوق ما در ماه بین پنج تا هفت میلیون تومان می‌شود». او از تجربیات خود در این کار می‌گوید: «من تا به حال بادیگارد افراد تماما دولتی نبوده‌ام. چون دولتی‌ها اصلا کسی را از بیرون استخدام نمی‌کنند. معمولا افراد شخصی به من مراجعه می‌کنند. چهارده پانزده سال است که کار من همین است. معمولا آدم‌های سرمایه‌دار و پولدارها به دنبال بادیگارد هستند. کسانی که وضع‌شان خوب است و از طرف بعضی‌ها تهدید می‌‎شوند. اینها یا خودشان بادیگارد دارند یا برای اعضای خانواده‌شان محافظ شخصی می‌گیرند. دوره‌هایی که سر کار می‌رویم هم بستگی به قراردادی که می‌بندیم دارد؛ روزانه‌، ماهانه و حتی شش ماهه و یک‌ساله. اما وقت‌هایی هم هست که تقاضا نداشته باشیم. در ایران اینطور نیست که یک بادیگارد همیشه سر کار باشد». او از اتفاق‌های عجیب این کار هم می‌گوید: «زد و خورد هم گاهی پیش می‌آید. یک‌بار با شخصی کار می‌کردم که تاجر ترک بود و فروشگاهی در ایران داشت.

دزد آمده بود توی فروشگاهش و خیلی هم پر‌رو بود. من محافظ صاحب فروشگاه بودم. دزد را حراست فروشگاه گرفت، بعد من رفتم جلو که بی‌ادبی کرد. چند ضربه به او زدم و بعد هم مامورها آمدند. یا پیش آمده برای جایی کار می‌کردم که بعضی‌ها با آن مجموعه مشکل داشتند. هفت هشت نفر آمدند دعوا و من هم با همه درگیر شدم و جاروکش کردم‌شان! البته گاهی وقت‌ها هم شده که در حد چند بخیه آسیب دیده‌ام». او در مورد قانونی بودن کارش می‌گوید: «در ایران کار ما تعریف شده نیست. هرکسی هم بگوید که مجوز رسمی دارد، دروغ گفته است! من هم هرجایی که کار کنم به عنوان راننده یا حراست آن مجموعه معرفی می‌شوم. ضمن اینکه بازار این کار در ایران اصلا خوب نیست. یکی از دلایلش این است که تقاضا زیاد نیست و دیگر اینکه من خودم هر کاری را قبول نمی‌کنم. من خط قرمزهای خودم را دارم؛ برای آدم خلافکار یا مال مردم‌خور کار نمی‌کنم. حتی اگر ماهی ۱۰۰ میلیون به من بدهد. قبل از کار تحقیق می‌کنم. برای کسی کار می‌کنم که سرش به تنش بیارزد و کارش مشخص باشد».مهرداد کارش را از ۲۴ سالگی شروع کرده و حالا ۳۸ ساله است. ازدواج کرده و می‌گوید: «یک بچه دارم، کار ما استرس دارد ولی به هرحال خانواده‌ام هم آن را پذیرفته‌اند. من کاری به غیر از این بلد نیستم. ماشینم را هیچ وقت سر کار نمی‌برم. سلاح سرد هم همراهم نیست. چون به آن نیاز ندارم. تخصص‌هایی دارم که طرفم را خلع سلاح می‌کنم. معمولا هم کت و شلوار و پیراهن مشکی می‌پوشم. مشتری‌های ثابتی دارم یا با کسانی که قبلا کار کرده بودم، شماره‌ام را به دوست و آشناهایشان می‌دهند».

اما و اگرهای حقوقی

هلاله موسویان، وکیل پایه‌ یک دادگستری در رابطه با چند و چون به کارگیری محافظ شخصی در ایران  می‌گوید: «برای گرفتن محافظ شخصی و یا بادیگارد به لحاظ مسئولیت کیفری منع قانونی وجود ندارد و قانون برای آن جرم‌انگاری نکرده است. یعنی اقدام به این کار فی‌نفسه جرم نیست. اما خود مقوله‌ی بادیگارد وجاهت قانونی ندارد؛ یعنی اگر بعدا مشکلی پیش بیاید، قانون از آن حمایت نمی‌کند».

او به مراحل قانونی این کار اشاره می‌کند: «برای گرفتن محافظ شخصی باید سلسله مراتب قانونی طی شود. در واقع افرادی که نیازمند داشتن بادیگارد هستند، با توجه به رتبه و رده‌ای که دارند، مسئله‌ی آنها در شورای امنیت کشور بررسی می‌شود؛ همچنین این کار یا با دستور قضایی و یا از سوی شورای تامین استان باید انجام ‌شود، اینطور نیست که چنین موضوعی صرفا با اراده‌ی شخصی محقق شود. البته دستوری هم که صادر می‌شود، موقتی است. به غیر از این نهادها، سپاه هم در برخی مواقع برای صدور چنین مجوزهایی ورود می‌کند؛ البته همان‌طور که گفتم تنها برای افراد امنیتی. تا جایی که مطلع هستم در ناجا یگان محافظت از شخصیت‌ها وجود دارد و در آنجا موارد خاص با توجه به نکاتی که گفتم بررسی شده و مجوزهای لازم برای افراد خاص صادر می‌شود».

او در رابطه با موسساتی که به محافظت از اشخاص اقدام می‌کنند، می‌گوید: «بازار این موسسات رونق گرفته و بسیاری از سلبریتی‌ها به آنها مراجعه می‌کنند. این مراکز زیر نظر موسسات حفاظتی و مراقبتی پلیس پیشگیری فعالیت می‌کنند، اما در این مراکز هم محافظ شخصی به معنای اخص در اختیار کسی قرار نمی‌گیرد. یعنی این مراکز اجازه‌ی صدور مجوز برای افراد شخصی ندارند. کسانی هم که به صورت شخصی به گذاشتن آگهی در سایت‌های مختلف اقدام می‌کنند، اقدام‌شان غیرقانونی است و ناجا می‌تواند با افراد متخلف برخورد کند». این وکیل دادگستری به بحث دفاع مشروع هم اشاره می‌کند: «اگر برای فردی شرایط دفاع مشروع وجود داشته باشد، او از مجازات معاف خواهد شد. اما اگر اینطور نباشد، محافظان شخصی در حین کار در صورت استفاده از سلاح سرد و گرم و یا حتی اهانت، مشمول دفاع مشروع نمی‌شوند و بر حسب مورد برای آنها مجازات جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود». موسویان در توضیحات بیشتر می‌گوید: «من در قانون ندیدم که مبادرت به گرفتن بادیگارد مسئولیت کیفری داشته باشد، اما در صورت بروز زد و خورد، شخص مسئول است و نمی‌تواند مدعی شود که به امر آمر قانونی به محافظت از شخص خاصی اقدام کرده و از مجازات معاف شود».

ارسال نظر

 • مجیدسامانلو
  ۱۳ ۵

  سرباز

 • پرهام اکبری
  ۲۲ ۶

  برای بادیگار میخواستم استخدام بشم، تجربه بالای دارم

 • فردین
  ۱۵ ۴

  میخوام برای بادیگارد استخدام‌شم سابقه هم‌ندارم.ساکن تهران قلعه حسن خان .قد ۱۹۰ وزن ۱۱۴ سن ۲۲ چن سال بدنسازی کیک بوکس هم رفتم

 • ابولفضل
  ۱۲ ۳

  مدرک بین المللی بادیگاردی را دارم.
  برای بادیگارد شخصی وحفاظت مراجعه کنید.

 • زهرا حسینی
  ۷ ۱

  میخوام برای بادیگارداستخدام شم

  • behzad azizi
   ۱ ۱

   ثبت نام بادیگاردی

 • زهرا حسینی
  ۱۱ ۲

  میخوام برای بادیگارداستخدام شم

 • داریوش حیدرپور
  ۱۰ ۰

  باسلام وعرض ادب دارندی مربیگری درجه یک کیک بوکسینگ ومبارزات ازادوکمربنده دان۳ هستم قد۱۹۵وزن۱۰۵هستم درخدمتتون

 • میثم نیرومند
  ۹ ۴

  میخام محافظ شخصی وبادیگاردشم دارای شالبندمشکی دان 2هستم قد180وزن90 و دفاع شخصی حرفه ای.ومدرک نگهبانی دارم

  • سلطان
   ۳۲ ۸

   سلام بادیگارد شخصی نیاز دارم

 • علی طالبی
  ۳ ۰

  باسلام من مربی درج 3 بوکس هستم ودفا شخصی هم کار کردم

 • بلوچ هستم
  ۱ ۱

  مخواهم بادیگارد بشم ساکن بلوچستان هستم

 • سیاوش احمدی
  ۱ ۱

  سلام سیاوش احمدی هستم میخواستم محافظ شخصی بشم قد 190وزن 1055سال بوکس کار کردم

 • محمد منوچهری
  ۲ ۲

  باعرض سلام، احتراما اینجانب محمد منوچهری فارغ التحصیل کارشناسی حسابداری، علاقه ی شدیدی به بادیگارد بودن دارم در صورت امکان مساعدت فرمایید

 • ناشناس
  ۶ ۱

  برایه بادیگاردی میخاستم ثبت نام کنم ۱۹۶ قدم ۴سال اموزش بوکس حرفه ای دیدم وزنم ۱۱۰ کیلو سنمم ۲۶ سال

 • رضافاطمی نیا
  ۸ ۲

  سلام، من مقام اول بادیگاردی و مدرک بین المللی بادیگاردی رو دارم و همینطور دفاع شخصی و رزمی کار
  درصورت نیاز به بادیگارد محافظ شخصی بامن تماس بگیرید ۰۹۳۸۱...

  • ناشناس
   ۴ ۲

   سلام
   چطور میتوان با افراد. ذیل تماس برقرار کرد.

 • نعمت حاجی وند
  ۰ ۰

  من بکس هستم دیپلم قد صدوهفتاد پنچ ورزشکار هیکلی باردگار

 • امیرحسام ولیپور
  ۲ ۰

  میخوام برای بادیگارد شدن استخدام بشم ورزکارم بوکسور قد ۱۸۲ وزن ۸۷ اماده برای تست دادن هستم اگه ضربات مشتم یا کم بودن سرعت جسمانیم پایین بود نگیرین منو ازمایشش می ارزه یه امتحانی بکنین 0905.....

 • سامان جمشیدی
  ۲ ۰

  عرض ادب ۲۵ سالمه ۱۲ ساله رزمی کارم دوست دارم محافظ شخص باشم یا شاه علی🖤

 • کرم هکر
  ۱ ۰

  من یه کرم هکر هستم میتونم از همه آدم خوبا مراقبت کنم .. لباسای مخصوص استتار هم دارم .. زیاد حرف نمی زنم فقط می نویسم..

 • aliyosafe
  ۲ ۰

  سلام
  میخوام برای بادیگارد ی استخدام شم باید کجا برم
  سن۲۱ وزن ۱۰۰ قد۱۸۵ یک سال جودو هم کار کردم
  کارت پایان خدمتم دارم

 • وحید .هستم
  ۱ ۰

  راننده ومحافط شخصی ...کرج ..

 • نوید
  ۱ ۰

  من دان۳ کاراته هستم داور رسمی فدراسیون کاراته استان تهران هستم برای خفاظت شخصیت ها دنباله کار هستم

  • مجید
   ۶ ۲

   به یک بادیگارد برای نصف روز نیاز دارم خیلی فوری

  • علی
   ۰ ۱

   سلام چجوری میتونم بادیگارد بشم

 • مهدی نیساری
  ۰ ۰

  برای بادیگاردی یا رانندگی درجه یک در تمام شهر ها .جُسته سالم و ورزشی رشته بوکس.رانندگی در سطح کشوری .

 • قادر
  ۳ ۰

  ۰۹۱۴۹۹۱۲۵۰۰

 • ناشناس
  ۴ ۱

  سلام من بادیگارد هستم قدم ۲۹۹ هست وزن ۱۹۸ کیلو بوکس تکواندو کاراته کنفو میرم

 • امیرارسلان
  ۵ ۰

  میخوام بادیگارد بشم. تعریف نباشه ارتش یه نفره هستم. قد194. وزن 100.وخوش استایل هستم

 • ناشناس
  ۰ ۱

  علی هستم 22 سال وزن 100 قد 190 میخوام استخدام شم

 • پیمان قنبری
  ۲ ۰

  مربی مویتای و دفاع شخصی اماده برای بادیگارد شخصی هستم

 • رضا
  ۰ ۱

  ورزشکارهستم ساکن تهران ۳۲ساله شهرقدس

 • سید مهدی موسوی
  ۱ ۰

  سلام ِدوره های تکمیلی بادیگاردی کاملأ رفتم. و اماده حفاضت از اشخال مشهور.سلبریتی.سیاسی.و شخصی هستم به صورت تمام وقت .

 • جابر
  ۰ ۰

  میخوام بادیگارد شوم قد۱۷۷ وزن ۷۵ بچه ترکم با بدین امده

 • فاروق
  ۰ ۰

  من 7سال موی تای کار کردم و اماده هر کاری واسه بادیگاردی هستم قد183 وزن 78

 • نگین
  ۱۷ ۲

  سلام من یک بادیگار نیاز دارم لطفا زود

  • علی
   ۲ ۰

   سلام ۲۰ سالم کامل در ورزش سرچشمه دارم هیکل بزرگ وزن ۱۲۰ قدم ۱۸۴ آماده برای بادیگارد برای شما هستم

  • Ali
   ۲ ۰

   سلام کسی نیاز به بادیگارد شخصی داشت تماس بگیرد
   فقط قبلش پیام بدهند و بنده خودم تماس میگیرم تشکر
   ۰۹۰۳۲... ابراهیمی

  • نگین
   ۰ ۰

   سلام تو ارتش دوره دیدم متاهل هستم آماده کار

 • فرهاد فرامرزی
  ۳ ۰

  سلام از حس ششم بالایی برخوردارم .رزمی کارم .حهت یایم شناخت کافی از طبیعت دارم پرطاقت در برابر گرسنگی بیخوابی ،کیو کوشین و کشتی گیررم نشانه گیری و به هدف زدنم عالیه ‌قد۱/۸۵ قدمه وزنم ۱۳۰ و خوشتیپم.گروه خونم o+ شماره تماسم ۰۹۰۲...۳

 • محمدم
  ۰ ۱

  بادیگارد خیلی قدری هستم .یه جهانم بیاد جلوش وایی میستم .

 • علی اکبر گوهری
  ۲ ۰

  من چهل سال دارم قبلا بادیگار بودم فعلا بیکارم تقریبا ورزشکارم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من چهل ساله هستم سابقه بادیگارد ی را دارم قد۱۸۰ وزنم۱۲۰

  • الماس
   ۰ ۰

   سلام من میخوام بادیگارت باشم باوزن ۱۳۰ وقد ۱۸۷ ورزشکار رشته قویترین مردان

 • افشین
  ۰ ۰

  میخوام بادیکارد شم سن ۲۵..وزن ۱۱۰..قد ۱۸۰

 • پدرام سالارپور
  ۱ ۰

  بادیگارد هستم دنبال کار میگردم

 • عیسئ شعبانی
  ۰ ۰

  چگونه بادیگارد بشم

 • سعید محمدی
  ۰ ۰

  سلام و عرض ادب و احترام خسته نباشید بنده چند ماه هست حراسا هستم الان هم میخوام باسه بادیگاردی استخدام بشم میخواستم ببینم شرایط اش چطوری است بنده قدم ۱۸۵ است ووزن ام ۹۵ چند سال هم بدن سازی کار کردم

 • سهیل
  ۱ ۰

  سلام

 • مجید
  ۰ ۰

  سلام‌بنده‌‌میخواهم‌بادیگاردشوم‌اهل
  کوهدشت‌لرستان‌هستم‌قدرت‌بدنی‌بسیاربالای
  هم‌دارم‌ازهرلحاز

 • علی
  ۲ ۰

  سلام منم میتونم بادیگاردتون بشم قد صد و پنجاه وزن پنجاه اگه بچه ای اذیتتون کرد میتونم بزنمش

 • داود قربانی
  ۲ ۰

  سلام،قدم ۱۹۰ وزنم ۹۰ کیلو ۳۰ ساله تایید ی نیروی انتظامی،اشنایی با اسلحه ورزشکار تکواندو دفاع شخصی رانندگی عالی امادگی جسمانی بالا

 • حامد عزیزی
  ۱ ۰

  برای بادیگاردی می خواستم استخدام بشم دوره ی رزمی و تیراندازی کار کردم ..

 • مهدی
  ۰ ۰

  مربی درجه یک بینل مللی کیک بوکسینگ مربی بوکس فیتنس کار تیرانداز بازیکن راگبی از هر کدوم چندین مقام قد ۸۵ وزن ۸۴

 • پژمان
  ۱ ۰

  راجبه؟

 • پژمان
  ۲ ۰

  سلام..بنده نظری ندارم بدم.من 4میلیونم حقوق بدید رازیم ب رضاتون.

 • محسد جواد اخوندی
  ۱ ۰

  سلام. محمد جواد اخوندی از گنبد کاووس

 • سالاراکبرآبادی
  ۲ ۱

  من دنبال افراد پول دار هستم تا بشم بادیگاردشون

 • علی صفری
  ۱ ۰

  قدر حدودا 2 متر
  وزن 150
  رزمی کار
  بدن ساز
  استخوان درشت
  فرز

 • امیر داداش
  ۳ ۰

  کار اصلی من بادیگارد و حفاظت شخصی هست
  قد ۱۹۱. وزن ۱۳۰
  ورزشی اصلی جودو ودفاع شخصی هست دانه ۳هستم

  • امیر داداش
   ۱ ۰

   من می خواستم راجب حفاظت شخصی و استخدام شدن شما صحبت کنم برای پسرم

 • مجید قیصر
  ۲ ۲

  برای بادیگاردی میخوام استخدام بشم هیچ ورزشی نکردم وهیچ چیزی بلدنیستم ولی تادلت بخواد کله خر وجیگردارم

  • حسین
   ۰ ۰

   مجید قیصر رو میخوام.

 • حسین
  ۲ ۰

  باریگارد ... پ...

 • علی اصغر نودهی
  ۰ ۰

  کسی بادیگارد خواست در خدمتم

آخرین خبر ها