کد خبر 383998

معاون اول رییس جمهوری:

ارتباط میان سیاست‌گذاران و دستگاه‌های اجرایی با پژوهشگاه‌های کشور ضروری است/ کاهش سرمایه‌گذاری می‌تواند آینده توسعه کشور را به مخاطره بیندازد

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که ارتباط میان سیاست گذاران و دستگاه‌های اجرایی با پژوهشگاه‌های کشور ضروری است، تاکید کرد: پژوهشگاه‌های کشور راهکارهای علمی و کاربردی برای حل مشکلات ارائه دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین، اسحاق جهانگیری روز شنبه در جلسه دیدار روسای مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با اشاره به شرایط فعلی کشور و محدودیت منابع افزود: در شرایط فعلی باید توسعه همه جانبه را از مسیر توسعه علمی دنبال کنیم و همه کشورهای پیشرفته نیز از مسیر توسعه علمی توانسته اند به توسعه همه جانبه دست یابند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ظرفیت گسترده و توانمندی پژوهشگاه های کشور در بخش های مختلف اظهار داشت: ظرفیت بالای ایجاد شده در این پژوهشگاه ها نتیجه کار و تلاش مستمر ظرف چند دهه گذشته است و امروز این پژوهشگاه ها به مراکزی تبدیل شده اند که می توانند راهکارهای مناسب برای برون رفت از بحران ها و مشکلات کشور ارائه دهند.
وی با تاکید بر ضرورت معرفی توانمندی ها و دستاوردهای پژوهشگاه های کشور به دستگاه های اجرایی تصریح کرد: باید ارتباط میان سیاست گذاران و دستگاه های اجرایی با پژوهشگاه های کشور ایجاد شود چرا که این پژوهشگاه ها هستند که می توانند بخش زیادی از نیازهای دستگاه های اجرایی، کارخانه ها و صنایع را مرتفع کنند.
جهانگیری افزود: امروز که در شرایط تحریم، برخی از صنایع بزرگ کشور برای تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود با مشکل مواجه شده اند، پژوهشگاه های کشور می توانند با استفاده از فناوری های نوین و طرح های دانش بنیان، بسیاری از نیازهای این صنایع را تامین کنند.
معاون اول رئیس جمهوری از ابتکار تشکیل مجمع ملی توسط پژوهشگاه های کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: با تشکیل مجمع ملی، توانمندی و ظرفیت های پژوهشگاه ها هم افزایی پیدا کرده و شاهد گام های بلندتری در راستای اهداف توسعه خواهیم بود.
وی با اشاره به برگزاری چند جلسه با روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور و تبادل نظر در خصوص مهمترین مسائل و چالش های پیش روی کشور خاطر نشان کرد: روسای این دانشگاه ها پس از تبادل نظر با دولت، کارگروه هایی را برای شناسایی راهکارهای برون رفت از مشکلات تشکیل دادند و نتایج تحقیقات و بررسی های خود را در اختیار دولت قرار دادند.
جهانگیری ادامه داد: مجمع پژوهشگاه های ملی کشور نیز می تواند این رویه را دنبال کرده و با تشکیل کارگروه هایی در زمینه های مختلف، تمرکز خود را بر مهمترین چالش ها و مسائل کشور معطوف سازد و نتیجه تحقیقات خود را در اختیار دولت قرار دهد.
معاون اول رئیس جمهوری یکی از دغدغه های کشور را منفی شدن رشد سرمایه گذاری طی سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: کاهش سرمایه گذاری می تواند آینده توسعه کشور را به مخاطره بیندازد که در این زمینه پژوهشگاه ها می توانند نقش موثری در آسیب شناسی و حل این مشکل ایفا کنند.
وی با تاکید بر اینکه برای غلبه بر مشکلات کشور بیش از راهکارهای اقتصادی به راهکارهای اجتماعی و افزایش اعتماد و امید مردم نیاز داریم، گفت: نقش نخبگان در بالا بردن سرمایه اجتماعی بسیار پراهمیت است و پژوهشگاه ها می توانند در این زمینه بسیار موثر باشند.
 جهانگیری از پژوهشگاه های کشور به عنوان اتاق های فکر برای ارائه راهکار و مشورت به دولت یاد کرد و گفت: دولت هر چه در توان داشته باشد برای حمایت از پژوهشگاه ها به کار خواهد گرفت و نیازهای آنان را برطرف خواهد کرد.
در این جلسه که رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز حضور داشتند، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سال های اخیر تلاش شده است که مراکز پژوهشی کشور به صورت گسترده و جدی به مسائل جاری و مشکلات کشور ورود پیدا کنند، گفت: توانمندی و ظرفیت پژوهشگاه های کشور بسیار بالا است و می توانند بازوی فکری قوی در کنار بخش اجرایی کشور باشند.
در این نشست همچنین دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور گزارشی از دستاوردها و ظرفیت های این ۱۵ پژوهشگاه ارائه کرد و گفت: در سال ۹۷ تعداد اعضای هیات علمی این پژوهشگاهها ۷۸۸ نفر، تعداد شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه آنها ۱۰۶ عدد، تعداد طرح های فناورانه ۱۷۹ طرح، تعداد قراردادهای جاری ۳۴۱ عدد و تعداد مقالات علمی ۳۱۶۱ مورد بوده است.
در این جلسه روسای ۱۵ پژوهشگاه کشور به معرفی حوزه فعالیت و دستاوردهای خود پرداختند و از آمادگی برای همکاری با دستگاههای اجرایی و صنایع کشور در جهت رفع نیازهای آنان خبر دادند.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به اعزام نخستین محقق از جمهوری اسلامی ایران به جنوبگان، این اتفاق را یکی از دستاوردهای این پژوهشگاه عنوان کرد و گفت: پایش اسیدی شدن دریاهای کشور از برنامه های در دستور کار این پژوهشگاه است.
رییس پژوهشگاه رنگ نیز گزارشی از دستاوردهای این پژوهشگاه ارائه کرد و گفت: طرح ملی تولید سبز فرش دستباف به منظور افزایش صادرات از جمله برنامه های این پژوهشگاه است.
رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی هم با بیان اینکه این پژوهشگاه امکانات وسیعی در اختیار دارد گفت: این پژوهشگاه می تواندبه عنوان قطب تولید مواد شیمیایی کشور فعالیت کند.
در این جلسه رییس پژوهشگاه مواد و انرژی نیز با اشاره به ساخت نیروگاه خورشیدی به عنوان یکی از ماموریت های این پژوهشگاه، تولید پکیج تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی را از جمله دستاوردهای این بخش عنوان کرد.
جداسازی دی اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق با استفاده از تکنولوژی غشایی، تولید نازل کامپوزیتی و تولید زخم پوش های مناسب برای انواع زخم نیز از جمله دستاوردهای پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بود که رییس این پژوهشگاه به تشریح آن پرداخت.
رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز از چشمه نور ایران به عنوان یکی از پروژه های بزرگ یاد کرد و گفت: این پروژه هم اکنون در دست اجراست و رصدخانه ملی ایران نیز از بزرگترین پروژه های این پژوهشگاه است که امیدواریم هرچه زودتر نهایی شود ضمن آنکه طرح همکاری این پژوهشگاه با آزمایشگاه سرن از دستاوردهای حاصل شده است.
رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری هم در این جلسه حل مشکلات جامعه و ارتقاء سلامت را از جمله برنامه های این پژوهشگاه معرفی کرد و افزود: یکی از دستاوردهای ما تاسیس کلینیک ژنتیک پزشکی است که ۴۰۰ نوع بیماری نادر ژنتیکی را پیش از تولد شناسایی می کنیم.
روسای پژوهشگاه ها زمین شناسی و مهندسی زلزله، علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مطالعات فرهنگی و اجتماعی و هوافضا نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در پژوهشگاه خود ارائه کردند و به تشریح دستاوردهای حاصل شده پرداختند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر