کد خبر 383351

۹۱درصد اعتبارات عمرانی در ۴ماهه سال پرداخت شد

معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور وزارت امور اقتصادی و دارایی از پرداخت ۹۱ درصد اعتبارات عمرانی دولت در چهار ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور وزارت اقتصاد ، طی گزارشی در تشریح اهم دستآوردهای یک ساله وزارت امور اقتصادی و دارایی از شهریور 1397 تا مرداد 1398، با اعلام این خبر، همچنین از ثبت 418 هزار فقره اموال غیر منقول دولتی (زمین و ملک) در راستای اجرای پروژه مدیریت دارایی های دولت از سال 1394 تا کنون خبر داد که 67 هزار و 450 فقره آن طی یک سال اخیر صورت گرفته است.
این گزارش، کاهش دو هزار و 589 دستگاه خودروی دولتی در راستای اجرای پروژه مدیریت داراییهای دولت را یکی دیگر از دستآوردهای یک ساله وزارت امور اقتصادی و دارایی عنوان کرده است.
این گزارش با اشاره به انتشار معادل 193 هزار و 273 میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در سال 1397 از  انتشار 310 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی توسط معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور با هدف تسویه بدهی دولت به پیمانکاران طرف قرارداد دستگاه‌های اجرایی در سال 1398 خبر میدهد.
گزارش معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور، رقم تسویه بدهی‌ها و مطالبات دولت در پایان مرداد سال 1397 را معادل 50 هزار میلیارد ریال عنوان می‌کند که در راستای بهبود و رونق اقتصادی، با رشدی هفت برابری، در سال جاری به 354 هزار و 438 میلیارد ریال افزایش یافته است.
این گزارش با تاکید بر اینکه، انتشار اوراق مالی اسلامی موجب اجرای سریع‌تر طرح های عمرانی، تعمیق بازار بدهی ها و تنوع ابزارهای تامین مالی دولت به عنوان مهم ترین دستاوردهای این حوزه است، اعلام می‌دارد: در سال 1397 مجموعا معادل 384 هزار و 340 میلیارد ریال اوراق اسلامی مشتمل بر 30 هزار میلیارد ریال اوراق نقدی و 354 هزار و 340 میلیارد ریال اوراق غیر نقدی منتشر شده است.
این گزارش، با تشریح اقدامات انجام گرفته در راستای نظام مند نمودن مدیریت بدهی های دولت، مواردی چون "احصاء و گزارش ارقام بدهی‌ها و مطالبات بخش عمومی"، "ثبت رویدادهای مالی که توسط دستگاه های اجرایی خاصی ثبت و گزارش نمی‌شوند"، "تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت با صدور اوراق تسویه خزانه"، "انتشار اوراق بهادار اسلامی و تسویه بموقع تعهدات دولت بابت اصل و سود اوراق در سر رسید بدون یک روز تاخیر"،  و "راهبری اجرای حسابداری تعهدی" را به عنوان بخشی از دستاوردهای معاونت مذکور در این ارتباط، ذکر کرده است.
گزارش با اشاره به اقدام معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور در خصوص "تهیه صورت مالی تلفیقی دولت به استناد بند ب ماده (8) قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر تهیه صورت های مالی تلفیقی در سطح بخش عمومی" به عنوان یکی دیگر از اقدامات خود در راستای نظام مند نمودن مدیریت بدهی‌های دولت، تصریح کرده است: این امر برای اولین بار دولت را قادر ساخته است تا گزارشی حاوی ترازنامه یا وضعیت مالی دولت (شامل دارایی ها، بدهی ها و ارزش خالص) و همچنین تغییر در وضعیت مالی خود ارائه کند.
گفتنی است، بنا بر این گزارش، "توسعه سامانه تخصیص اعتبارات (سناب)"، "طراحی و اجرای سامانه جامع حسابداری خزانه"، "طراحی و پیاده سازی سامانه درخواست وجه الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی"، "سامانه مدیریت حساب های بانکی برای انجام عملیات حسابهای بانکی بدون مراجعه حضوری" و انتقال 22 هزار حساب بانکی به بانک مرکزی در راستای مدیریت نقدینگی" و"پرداخت حقوق کارکنان دولت با یکپارچه سازی نرم افزار حقوق و مزایای کارکنان" از جمله دیگر دستاوردهای معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور در چارچوب پروژه هوشمند سازی عملیات مالی دولت (خزانه داری الکترونیکی) بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر