کد خبر 383295

رئیسی: در خود قوه قضائیه رشوه‌هایی اخذ شده که بهت آور است

رئیس قوه قضاییه از ایجاد مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی در تهران و شهرستان‌ها یکی از اقدامات دوره جدید قوّه قضائیه خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، سیّد ابراهیم رئیسی رئیس قوّه قضاییه عصر سه‌شنبه در نشست نوبت دوم هفتمین اجلاسیه خبرگان رهبری در دور پنجم، در پاسخ به سوالی درباره ریشه‌های ایجاد فساد، یکی از این ریشه‌ها را نبود شفافیت دانست و در ادامه گفت: دفاع حزبی و قبیلگی از دوستان و همفکران، یکی دیگر از عوامل ایجاد فساد است.

بخش‌های مهم سخنان رییس قوه قضاییه را در ادامه بخوانید:

*وقتی دوره مدیریتی یک عده تمام می‌شود، مدیران بعدی می‌آیند و همه چیز را گردن مدیران قبلی می‌اندازند. در حالی که اگر روابط، سالم باشد، نباید شاهد چنین رفتارهایی باشیم.

*بودجه بندی معیوب  یکی دیگر از زمینه‌های ایجاد فساد است

*مسئله یارانه‌های پنهان اگر اصلاح نشود، فاصله فقیر و غنی روز به روز بیشتر می‌شود.

*غفلت از جریان انقلاب و انقلابی عمل نکردن، از عوامل دیگری زمینه ایجاد فساد است.

*اگر نظام یارانه‌ و مالیات اصلاح شود، اگر نگوییم همه مشکلات، امّا بخش قابل توجهی از نگرانی‌های بودجه‌ای حل می‌شود؛ فقط کافی است با نگاه انقلابی و با قدرت وارد شد.

* در حالی که رئیس جمهور ما در آمریکا حضور دارد، سه کشور اروپایی علیه ایران بیانیه صادر می‌کنند؛ یعنی در حالی که رئیس‌جمهور ما دارد به "مکرون" دست می‌دهد، فرانسه به‌همراه دو کشور دیگر علیه ما بیانیه صادر می‌کنند.

* اروپایی‌ها با بیانیه خود، حرمت رییس جمهور و ملّت ایران را شکستند.

* هیچ کدام از مشکلات کشور، حل ناشدنی نیست، هرچه جلوتر می‌رویم، بیشتر معتقد می‌شویم که مشکلات، قابل حل است.

*در مبارزه با فساد، هیچ خط قرمزی نداریم، در خود قوه قضائیه با مواردی مواجه و متوجه شدیم رشوه‌هایی اخذ شده است که بهت آور است؛ از آپارتمان‌های ششصدمتری گرفته تا ویلاهای چهارهزارمتری در شمال که در نوع خود کم نظیر است. البته متهمان بازداشت و اموال نامشروع آنها ضبط شده است.

*این نظام، ریشه در فقه و قانون ما دارد و در کشف حقیقت به قاضی کمک می‌کند، اما نیاز به ساماندهی دارد.

*شفاف شدن و واقعی شدن تعرفه‌های وکالت را امری ضروری است.  مردم باید بدانند که چقدر باید به یک وکیل بپردازند‌.

* هرکاری که به مردم واگذار شد، درست شد.

* گزارشگر فساد باید تشویق شود. اگر کارمندی، رئیس خود را امر به معروف و نهی از منکر کرد، نباید مواخذه شود، بلکه مستحق تشویق است.

*حمایت از تولیدکننده‌ها یکی دیگر از برنامه‌های ضروری است و ما در سازمان بازرسی، دفتری را برای حمایت از تولیدکننده‌ها و رسیدگی به مشکلات آن‌ها ایجاد کرده‌ایم.

*در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هم این را گفتم که اگر دستگاه‌های دولتی تصمیم بگیرند که وضعیت حجاب، سامان گیرد، حتماً شاهد تغییرات محسوسی خواهیم بود، چرا که در بحث رعایت عفاف و حجاب مراکز دولتی باید پیشقدم باشند، بنابراین نیازی هم به بگیر و ببند نیست.

*ستاد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با همکاری شورای نگهبان ایجاد خواهد شد.  اجازه نمی‌دهیم عده‌ای در فصل انتخابات، تخلّفاتی را مرتکب شوند و بعد هم انتخابات برگزار شود و کسی رسیدگی نکند.

* همه نهادهای مطّلع می‌گویند فضایی که در کشور در حال شکل‌گیری است، فضایی است که افراد فاسد، احساس امنیت نمی‌کنند، و ما همین را می‌خواهیم. این فضا باید تشدید شود تا افراد فاسد نتوانند در دستگاه‌ها، لانه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  گزارش کتبی به حوزه ریاست قوه قضائیه در مورد فساد و کارچاقکنی کانون وکلای کرمانشاه دادیم هیچ خبری از پیگیری مشاهده نشد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام و درود بر حجه الاسلام رئیسی
  ای کاش !
  جلوی غارتگران بیت المال دولتی ( فساد سیستماتیک ) هم گرفته می شد.
  فی المثل به نام آموزش عمومی قرآن صدها میلیارد تومان اعتبار به آموزش و پرورش می دهند ولی یک ریال آن در این حوزه هزینه نمی شود ولی گزارش های کذب منتشر می گردد.
  سازمان بازرسی کل کشور می داند اما برخورد نمی کند.