کد خبر 382505

یک کارشناس حوزه کار اعلام کرد

سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا چقدر است؟

یک کارشناس حوزه کار معتقد است: طرح پرداخت یارانه دستمزد نیازمند کار کارشناسی و استفاده از تجربیات بین المللی است و اجرای آن نمی‌تواند دائمی و مادام العمر باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا حیدری درباره طرح یارانه دستمزد ابراز عقیده کرد و گفت: در قانون بیمه بیکاری قیدی داریم که بر اساس آن در شرایط خاص می‌توانیم به کارفرمایانی که مقرری بگیران بیمه بیکاری را به خدمت می‌گیرند در قالب تفاهم‌نامه بخشی از مزد یا سهم بیمه کارگر را برای یک دوره مشخص و نه تمام عمر بپردازیم.

وی ادامه داد:این فرایند برای آن است که مقرری بگیر بیمه بیکاری را که صد در صد برای کارفرما هزینه دارد به اشتغال مجدد بکشانیم تا به اشتغال پایدار منجر شود. در واقع او را موقتا حمایت می‌کنیم که بخشی از حقوق و دستمزد و تعهداتش را به کارگر بپردازد و از نظر اقتصاد هم به نفع صندوق بیمه بیکاری است.

این کارشناس حوزه کار افزود: به نظر می‌رسد این طرح مشابه طرح ضربتی اشتغال است که در آن وام ارزان قیمت تزریق و به شکل غیر مستقیم به افراد کمک می‌کرد و مبلغ پنج میلیون تومان با کارمزد اندک برای سرانه هر اشتغال ایجادی وام می‌داد.

طرح یارانه دستمزد نمی‌تواند دائمی باشد

حیدری با بیان اینکه طرح یارانه دستمزد نمی‌تواند دائمی باشد و باید کار کارشناسی و اقتصادسنجی رویش انجام گیرد، افزود: این طرح باید با هوشمندی و مشارکت، دقت نظر، استفاده از تجربیات بین المللی و بومی سازی تجربیات به اجرا در آید تا وقتی تغییر رویه می‌دهیم به نفع اقتصاد کشور باشد.

وی تاکید کرد: معتقدم اگر یک بنگاه اقتصادی زمینه افزایش تولید برایش وجود داشته باشد می‌تواند عوامل تولید را به طور طبیعی به مجموعه خود اضافه کند. عامل تولیدی فقط نیروی کار نیست بلکه نیروی انسانی یکی از عوامل تولید است و ماشین آلات، تجهیزات، فضای فیزیکی و سرمایه دیگر عوامل تولید به شمار می‌آیند که ما برایشان هیچگاه تخفیف قایل نشده‌ایم.

سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید چقدر است؟

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: مگر سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید و کالای کارفرما چقدر است و چه درصدی را تشکیل می‌دهد که می‌خواهیم سهم نیروی کار را از آن کم کنیم؟ در حال حاضر به واسطه شرایط اقتصادی سهم نیروی کار روبه کاهش است ودر قالب آن چه کمکی به کارفرما می‌توانیم بکنیم که انگیزه قوی در او ایجاد شود و کارگر را به خدمت بگیرد.

حیدری در پایان گفت: اگر چه این طرح در مناطق محروم و با هدف حفظ اشتغال و ایجاد شغل برای افرادی که ابزاری برای راه اندازی آن ندارند به اجرا در آمده ولی نیازمند کار کارشناسی دقیق و استفاده از الگوها و تجربیات بین المللی است تا هم به نیروی در حال اشتغال ضربه نزند و هم صرفه اقتصادی داشته باشد.

 در روزهای اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت ۳۰ درصدی یارانه دستمزد به کارآفرینان در ازای جذب فارغ التحصیلان خبر داد. این طرح یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت کار در حوزه اشتغال است و با اجرای آن در هشت استان کشور به کارآفرینانی که دانش آموختگان دانشگاهی را جذب کنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری