{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 378490

بر اساس ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی به صورت میانگین ۲۱ درصد نرخ عوارض آزادراهی در کشور افزایش پیدا کرده، این در حالی است که خدمات مناسبی در بسیاری از این آزادراه‌ها ارائه نمی‌شود و مسافران همچنان از نبود روشنایی کافی و کیفیت آسفالت‌ها ناراضی هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جوان، یکی از مسائلی که در بخش حمل و نقل جاده‌ای موجب اعتراض و گلایه مسافران شده، موضوع عوارض آزادراه‌ها بوده که بی‌منطق گران است و البته هر چند وقت یکبار گران‌تر هم می‌شود. در واقع نحوه قیمت‌گذاری عوارض آزادراه‌ها همیشه برای مردم مبهم بوده و این سؤال را برایشان ایجاد کرده که افزایش نرخ عوارضی آزادراه بر چه پایه و اساسی است و این مبلغ در ازای چه خدماتی دریافت می‌شود؟ به گفته صاحبنظران، از آنجایی که مدت زمان اجرای پروژه‌های عمرانی مانند ساخت آزاد‌راه‌ها در کشور ما بسیار طولانی است و چندین سال طول می‌کشد، بنابراین پیمانکاران پروژه، هزینه کم‌کاری و سوء‌مدیریت خودرا به گردن مسافران و مردم می‌اندازند و با افزایش غیر منطقی عوارض عبور و مرور از آزاد‌راه‌ها، زیان خود را جبران می‌کنند. در این میان مسئولان وزارت راه که به عنوان کارفرما مکلفند به عملکرد پیمانکاران نظارت کنند به دلایل نامعلومی همواره با این خواست پیمانکار پروژه همراهی کرده و با افزایش عوارض بر اساس نرخ تورم سالانه موافقت می‌کنند.

اخیراً خبری مبنی بر افزایش نرخ عوارض آزادراه‌ها با دستور وزیر راه و شهرسازی منتشر شده‌است که بر اساس ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی به صورت میانگین ۲۱ درصد نرخ عوارض آزادراهی در کشور افزایش پیدا کرده، مسئله‌ای که بار دیگر موجی از اعتراضات از سوی مسافران را به راه انداخته‌است.

گرانی نرخ عوارض آزادراه‌ها به چه علتی؟

گرانی نرخ عوارض آزادراه‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که مسافران نسبت به عدم رسیدگی به آسفالت، روشنایی ناکافی، عدم نصب بلوک و نبود علائم هشدار‌دهنده راهنمایی و رانندگی در مسیر آزادراه‌ها گلایه‌هایی را مطرح کرده‌اند. در واقع ایمن نبودن برخی از آزادراه‌ها موضوعی است که بار‌ها از سوی کارشناسان مورد تأکید قرارگرفته و ساکنان در حاشیه این آزادراه‌ها نیز نسبت به آن واقف هستند، اما کمتر مواردی اتفاق افتاده که اقداماتی از سوی پیمانکاران برای ایمن‌سازی مسیر آزادراه صورت بگیرد یا این اقدامات در حد و اندازه‌ای نبوده که رانندگان و مردم منطقه را راضی کند.

وعده‌های بی‌عمل برای ساکنان اطراف آزادراه‌ها

هنوز از یاد‌ها نرفته است که اواخر تابستان سال گذشته عوارضی تهران- پردیس با افزایش ۲۸ درصدی به رقم ۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. موضوعی که باعث شد تا کمتر کسی تمایل به تردد از این آزادراه را داشته باشد و تصمیم بگیرد که از جاده قدیم تهران رودهن رفت و آمد کند. در چنین شرایطی امسال نیز برای بار دیگر، مبلغ این عوارضی افزایش یافته و به رقم ۵ هزار تومان رسیده‌است. یعنی هر کدام از ساکنان پردیس که برای رفت و آمد به محل کار خود هر روز از این عوارضی عبور کند، باید روزانه ۱۰ هزار تومان بپردازد!

البته در دستورالعمل ارسالی وزارت راه و شهرسازی آمده‌است: «خودرو‌های عمومی که بیش از ۴۰ بار از یک عوارضی در طول یک ماه عبور کنند ۵۰ درصد تخفیف می‌گیرند. ۲۰ درصد تخفیف مربوط به خودرو‌های پلاک‌عمومی و ۳۰ درصد مربوط به تردد بیش از ۴۰ بار خودرو‌ها در ماه است.» موضوعی که تا به مرحله اجرا نرسد باعث رفع دغدغه و نگرانی ساکنان پردیس نمی‌شود. زیرا که آن‌ها در سال‌های گذشته از این وعده‌ها بسیار شنیده‌اند، اما هیچ وقت اجرایی شدن این وعده‌ها را ندیده‌اند.

۱۰ دقیقه رانندگی در آزادراه، ۵ هزار تومان!

بهزاد که ساکن پردیس است و باید هر روز برای رفتن به محل کار و برگشتن به خانه از این آزادراه عبور کند نسبت به گرانی مجدد عوارضی آزادراه پردیس گلایه می‌کند و  می‌گوید: «قرار بود که با راه‌اندازی آزادراه پردیس امتیازاتی شامل حال ما ساکنان پردیس شود تا هر روز از جاده پرپیچ و خم و قدیمی پردیس تردد نکنیم، اما نه‌تن‌ها هیچ امتیازی برای ما در نظر گرفته نشده‌است، بلکه مجدد ۵۰۰ تومان این عوارضی را گران کردند.» او ادامه می‌دهد: «یادم است که سال ۹۰ عوارضی پردیس هزار و ۵۰۰ تومان بود و در همان روز‌ها بود که مسئولان اعلام می‌کردند که تا سه الی چهار سال دیگر عوارضی برای شهروندان پردیس رایگان می‌شود! اما حالا نه‌تن‌ها این عوارضی برایمان رایگان نشده بلکه برای برای میانگین حدود ۱۰ دقیقه رانندگی در این مسیر باید ۵ هزار تومان بپردازیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری