کد خبر 376403

دفاع وزیر اقتصاد از رئیس سابق سازمان خصوصی سازی

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره مسائل مرتبط با بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی سازی و واگذاری‌های انجام‌شده در دوره او گفت: در واگذاری‌ها، آیین‌نامه تعیین قیمت پایه و مزایده رعایت شده است و من به عنوان یک مقام مسئول این واگذاری‌ها را درست ارزیابی می‌کنم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند عصر امروز (۴ شهریور) در حاشیه یک نشست تخصصی در وزارت اقتصاد با اشاره به تغییر و تحولات صورت‌گرفته در سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: برنامه دولت درباره واگذاری‌های بزرگ تغییر نخواهد کرد و برنامه‌های خود را در این حوزه به طور جدی پیگیری می‌کنیم. ضمن اینکه می‌دانیم اینگونه رفتارها روی انگیزه دیگران اثر می‌گذارد چرا که باعث تضعیف اراده دیگران خواهد شد اما ما این راه را ادامه خواهیم داد چرا که تاکید داریم اصل واگذاری‌ها ادامه پیدا کند.

او همچنین درباره بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و مسائل مطرح‌شده پیرامون واگذاری کارخانه‌های دشت مغان و ایران ایرتور اظهار کرد: من خوب یا بد بودن واگذاری‌ها را از جنبه رعایت مقررات نگاه می‌کنم. اینکه آیا در تعیین قیمت یا تعیین برنده مقررات رعایت شده است یا نه؟ اگر قوانین رعایت شده باشد اما نتیجه مطلوب نباشد، نمی‌توانیم به واگذاری‌ها ایراد بگیریم.

وزیر اقتصاد با اشاره به برخی حواشی درباره قیمت پایین در واگذاری‌ها ادامه داد: بسیاری برای تسهیل خصوصی‌سازی نمونه‌هایی از واگذاری‌ها در آلمان شرقی را مثال می‌زنند که یک کارخانه را به قیمت یک مارک (مبلغی بسیار پایین) فروختند، با این استدلال که برای افزایش کارایی، واگذاری ضروری است.

دژپسند اضافه کرد: در واگذاری‌ها آیین‌نامه تعیین قیمت پایه و مزایده رعایت شده است و من به عنوان یک مقام مسئول این واگذاری‌ها را درست ارزیابی می‌کنم. ممکن است خریدار یا قیمت تعیین‌شده باب میل کسی نباشد اما همین که مقررات رعایت شده باشد، کفایت می‌کند.

وی درباره واگذاری کارخانه ایران ایرتور اظهار کرد: در مرحله اول این کارخانه فروخته می‌شود اما خریدار نسبت به پرداخت حقوق دولت ناتوان است و براساس قرارداد، سازمان خصوصی‌سازی وکالت داشت تا موضوع معامله را دوباره به فروش بگذارد؛ بنابراین این واگذاری دوباره به مزایده گذاشته شد و بعد با تعیین قیمت دوباره فروخته می‌شود.

وزیر اقتصاد درباره واگذاری‌های معروف به «دشت مغان» نیز اضافه کرد: این کارخانه به مزایده گذاشته می‌شود و سه نفر قیمت می‌دهند، «اهلیت» خریدار اول بنا به مشکلاتی رد می‌شود و رسما توسط نهادهای مسئول ابطال و به خریدار دوم با قیمتی که خریدار اول خریده بود واگذار می‌شود. در حال حاضر از آن منطقه نیز طوماری وجود دارد که اهالی آنجا از این تغییرات تشکر کرده‌اند.

دژپسند همچنین درباره علت بازگشت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از وزارت اقتصاد به سازمان امور مالیاتی نیز اظهار کرد: این یک طرح است که در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است. لایحه‌ای که دولت طراحی کرده مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زاست که متفاوت با عایدی سرمایه است اما تقریبا همان مباحث را دنبال می‌کند.

او درباره مالیات بر عایدی سرمایه نیز تصریح کرد: در این‌باره یک طرح جامع داریم که در آن لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را دنبال می‌کنیم و مسکن هم در آن دیده شده است.

وزیر اقتصاد در باره مالیات بر مسکن نیز با بیان اینکه زیرساخت‌های اطلاعاتی فراهم است، گفت: از طریق نظام جامع مالیاتی و شبکه‌های اطلاعاتی که داریم مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

دژپسند همچنین با بیان اینکه درباره اخذ مالیات بر درآمد پزشکان در حال رایزنی هستیم، ادامه داد: پزشکان قشر فرهیخته کشور هستند اما معتقدیم که یک معلم در مناطق محروم مالیات می‌دهد پس دیگران نیز باید مالیات خود را پرداخت کنند.

وی همچنین با اشاره به وضعیت بازار ارز و بازگشت ارزهای صادراتی اظهار کرد: با همراهی صادرکنندگان در بازگشت ارزهای صادراتی، عرضه ارز بیشتر شده و تقاضاهای غیرعادی هم کنترل شده و بنابراین اوضاع بازار ارز هم کنترل شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر