کد خبر 368624

سیاهچاله لیسانس پیش پای نیروی کار

داده کاوی تازه ترین آمارهای بازار کار نشان می دهد که در سال ۹۷، تحصیلات نیروی کار هر چه از مقطع لیسانس فاصله گرفته، نرخ بیکاری کمتری را برای کارجو به ارمغان آورده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان،  در این سال رشته های معماری، هنر و علوم زیستی، بدترین فضای کار را پیش رو داشته و رشته های خدمات امنیتی، دام پزشکی و علوم تربیتی بهشت کارجویان بوده اند.  تازه ترین داده های مرکز آمار ایران از بازار کار نشان می دهد که در سال 97 در بین مقاطع تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم، کاردانی، کارشناسی، فوق لیسانس و دکترای حرفه ای (پزشکی و ...) و نیز دکترای تخصصی و فوق دکترا، با بالارفتن درجه تحصیلی (و متعاقباً سن)، نرخ مشارکت نیروی کار نیز بالا رفته است. به طوری که از 35 درصد برای مقطع زیر دیپلم آغاز شده و به بیش از 77 درصد برای فوق دکترا رسیده است. 

با این حال، در خصوص نرخ بیکاری مقاطع تحصیلی قضیه مقداری متفاوت است. در میان مقاطع تحصیلی یادشده، بیشترین نرخ بیکاری با رقم 20.3 درصد به لیسانسه ها تعلق دارد و هر چه از این مقطع به دو سوی طیف مقاطع تحصیلی می رویم، نرخ بیکاری کم می شود. به طوری که مقطع تحصیلی زیر دیپلم با نرخ بیکاری 8.7 و مقطع تحصیلی دکترای تخصصی و فوق دکترا، با نرخ بیکاری 5.5 درصد روبه رو بوده اند.  اما بد نیست نگاهی هم به نمودار بیکاری رشته های مختلف دانشگاهی داشته باشیم. این نمودار نشان می دهد که نرخ بیکاری در رشته هایی نظیر خدمات امنیتی، دام پزشکی و علوم تربیتی کمترین میزان و در رشته های معماری و ساختمان، هنر، علوم زیستی و رشته های مرتبط، بالاترین رقم بوده است.

بیکاری بیشتر در رشته های انحصاری!

این روزنامه در ضمیمه دخل و خرج 25 خرداد 98، قابلیت اشتغالزایی 4 رسته خدمات حرفه ای شامل خدمات پزشکی، دندان پزشکی، وکالت و خدمات دفاتر ثبت اسناد را بررسی کرده بود. ویژگی این رسته های شغلی، وجود نوعی انحصار پیدا یا پنهان در آن هاست. به این معنا که ورود افراد به این حرفه ها به نحوی محدود و منوط به مجوز یک کانون یا مرجع صنفی بالادستی شده است. نمودار نشان می دهدکه حقوق و بهداشت و خدمات سلامت شغلی از جمله رشته هایی هستند که نرخ بیکاری در آن ها نسبتا بالاست و این آمار نیز به نوعی بیانگر بیکاری زایی ساختار معیوب جذب دانش آموختگان این دو رشته مرتبط در بازار کار است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری