کد خبر 368234

در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین عنوان شد؛

معاون وزیر کار: انتظار داشتیم نرخ بیکاری افزایش یابد/ کاهش نرخ قابل بررسی است

معاون رفاهی وزیرکار در واکنش به کاهش نرخ بیکاری در آخرین آمار مرکز آمار گفت: برخلاف انتظار ما ثبت افراد شاغل در تامین اجتماعی کاهش نیافته است و این موضوع برای ما هم قابل توجه است و باید دلایل آن بررسی شود.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ احمد میدری در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور چرا نرخ بیکاری در آخرین آمارهای مرکز آمار کاهش پیدا کرده است؟ گفت: شاخص‌های مربوط به بازار کار از دو طریق به دست می‌آید، یکی به این صورت است که مرکز آمار به وسیله پیمایش‌هایی که در ادوار مختلف انجام می‌دهد میزان بیکاری را محاسبه می‌کند و دیگری از طریق سازمان تامین اجتماعی است که نرخ بیکاری را از آمار شاغلین بخش رسمی را به دست می‌آورد.

وی افزود: این کار به این صورت انجام می‌شود که هر کسی که در جایی مشغول به کار می‌شود کد ملی‌اش به فاصله یک ماه در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرد و در زمره شاغلان رسمی کشور شمرده می‌شود.

معاون رفاهی وزیر کار ادامه داد: برخلاف روندهای اقتصاد کلانی که همه شاهدش هستیم و آنگونه که انتظار داشتیم ثبت افراد شاغل کاهش پیدا نکرده است و این در حالیست که تصور عمومی انتظار دارد در شرایط فعلی  تعداد بنگاه‌ها ریزش داشته باشد و بیکاری افزایش یابد.

میدری تصریح کرد: اما برخلاف انتظار ما این موضوع در سازمان تامین اجتماعی مشاهده نشده است و این درحالیست که این موضوع برای ما هم قابل توجه بوده است و باید بررسی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، براساس آخرین گزارش‌های مرکز آمار نرخ بیکاری بهار98، 10.8 درصد اعلام شده است که کاهش 1.3درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد و با توجه به شوک بزرگی که اقتصاد ایران در سال گذشته تجربه کرد این کاهش نرخ اندکی عجیب به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر