کد خبر 364764

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

برخی محصولات با نرخ ارز ۵۰هزار تومانی عرضه می‌‌شود/ نارضایتی مردم از نظام غیرعادلانه توزیع

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات برخی کالاها گفت: این در حالی است که برخی محصولات با نرخ ارز ۵۰ هزار تومانی در بازار عرضه می‌شود و با این شرایط مردم حق دارند که از ما ناراضی باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس ؛ محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی امروز در جلسه خود با اعضای اتاق تعاون ایران، گفت: بخش تعاون در کشور ما در شروع با قدرت و حدت فراوانی وارد شد اما امروز این بخش جایگاه خود را ندارد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز اگر به صحنه امور سیاسی ایران کاملا مشاهده می‌کنیم  فاصله نگاه به تعاون از انقلاب تاکنون تغییر کرده است.

وی با اشاره به ناراضی مردم در زمینه‌های اقتصادی بیان داشت: اگر این موضوع را آسیب‌شناسی کنیم خواهید دید که دلیل این موضوع آن است که از اصول اولیه انقلاب عدول کرده‌ایم.

شریعتمداری بیان  داشت: اسلام اعتقاد به آزادی‌های مشروع و سرمایه‌های مشروع دارد و آسیب‌شناسی انقلاب نشان می‌دهد که از اصول اولیه انقلاب فاصله گرفته‌ایم و این مسائل موجب نارضایتی مردم شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با اشاره به نارضایتی مردم از اینکه کالا به قیمت ارز 4200 تومانی به دست آنها نمی‌رسد، گفت: باید به مردم حق داد زیرا در حالی که برخی کالا به نرخ ارز 4200 تومانی وارد می‌شود  اما با نرخ ارز 14 هزار تومانی به فروش می‌رسد و حتی در برخی کالا‌ها محصول  با نرخ ارز 50 هزار تومانی در حال توزیع است.  این در حالی است که در گذشته که نظام توزیع در دست تعاونی‌ها بود اگرچه انحرافاتی در نظام توزیع پیش می‌آید و فساد مشاهده می‌‌شد اما آن انحرافات اصلا قابل مقایسه با شرایط کنونی نیست.

وی بیان داشت: در حالی که به برخی کالاها نرخ ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد اما همین کالاها در بازار با نرخ ارز 14 هزار تومانی به فروش می‌رسد و این مابه‌التفاوت اصلا با انحرافات گذشته قابل مقایسه نیست.

وی بیان داشت: نظام توزیع ما در ارز و کنترل بازار کاملا ناعادلانه است و مردم حق دارند که ناراضی باشند.

وی با اشاره به اینکه در روزهای نخستین پیروزی انقلاب نظام توزیع به بخش تعاون واگذار شده بود، گفت: بر این بخش همواره نظارت می‌شد تا اقلام به دست مصرف کننده اصلی برسد بنابراین امروز نیز دوباره باید به این موضوع توجه کرد.

شریعتمداری بیان داشت: برای احیای بخش تعاون باید منشور تعریف شود تا ضعف‌ها جبران شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: وزارت خانه و اتاق تعاون ضعیف نمی‌توانند یک بخش تعاون قوی را بوجود آورد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال تصدی‌گیری در امور نیست بیان داشت: اقدامات اجرایی باید به تعاونی‌ها واگذار شود ضمن اینکه ما به عنوان سیاستگذار مسئولیت نظارت را بر عهده خواهیم داشت.

شریعتمداری درباره عدم تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون از اقتصاد کشور گفت: دلیل این موضوع خصوصی‌سازی های انجام شده طی سال‌های گذشته است و باید تعاونی‌ها در واگذاری حضور فعال داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه همواره بر واگذاری شستا و صندوق‌های بازنشستگی تاکید داشته‌ام گفت: باید سهمی برای تعاونی‌ها در نظر گرفته شود و در صورتی که این اتفاق بیفتد قطعا قدم‌های مؤثری برمی‌داریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • بیسواد
    ۰ ۰

    از اول انقلاب تا امروز مسئولین فقط سخنرانی را یاد گرفتند مرد حسابی ما نمیتونیم سیب زمینی و پیاز بخریم شما بعد از چهل سال دنبال مقصر می گردی؟ بابا به کی بگیم بیکاری و فقر پدر ما رو درآورده چکار کنیم ما بدبختها یکی نیست مدیریت قاطع داشته باشه چرا کنترل نمی کنید کارخانه دار هرچی دلش بخواد روی محصول قیمت میزنه سی چهل درصد پایین به مغازه میده وقتی مصرف کننده به قیمت اعتراض می کنه برچسب قیمت رو نشون میده، اینها همش ضعف مدیریت هست

  • ناشناس
    ۰ ۰

    بلاخره یه حرف حساب هم از ایشون شنیدیم، البته برای خالی نبودن عریضه!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری