کد خبر 364631

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: علیرغم رشد بالای کلهای پولی و بویژه نقدینگی طی سال‌های گذشته، تامین مالی فعالیت‌های تولیدی همچنان با دشواری روبرو است. افزایش هزینه‌های تولید در طول یک سال گذشته، نیاز به سرمایه در گردش تولید را به شدت افزایش داده و این تامین مالی را دشوارتر نموده است.

بانک مرکزی، با درک این وضعیت، به دنبال طرح هایی جهت حل این دشواری است. اصل اساسی در نگاه بانک مرکزی آن است که هر گونه طراحی، اولاً: به تامین مالی فعالیت‌های تولیدی منجر شده و نیاز افزایش یافته سرمایه در گردش آنها را برآورده نماید، ثانیاً: منجر به انحراف در منابع نظام بانکی و لذا تشدید فشارهای تورمی و قیمتی نشود. بر این اساس، در کمیته های مشورتی نقدینگی و اعتباری بانک مرکزی طرح های متعددی مورد بحث قرار گرفته است.

یکی از این طرح ها، طرح "تامین مالی مولد" است، به نحوی که با کمترین نیاز به انبساط اعتباری و اثر تورمی، نیاز زنجیره تولید صنعت به سرمایه در گردش پاسخ داده شود و از انحراف منابع به سمت فعالیت‌های غیرمولد به خوبی ممانعت شود. این طرح پس از نظرخواهی از متخصصین پولی و بانکی جمعبندی و در کنار تلاش های جاری بانک های کشور برای تامین مالی تولید، در جهت جلوگیری از رکود و اعاده رونق تولید به کار گرفته می شود.

photo_۲۰۱۹-۰۷-۰۵_۱۹-۱۸-۴۶

بیشتر بخوانید
ارسال نظر