کد خبر 363269

شقاقی‌شهری تاکید کرد:

خریدوفروش سکه مشمول درآمد است و درآمد مشمول مالیات!/ مالیات بر معاملات سکه قانونی است

خریداران سکه به دلیل قانون اخذ مالیات از سکه به دیوان عدالت اداری شکایت برده‌اند. در مقابل، وزیر اقتصاد آن را مالیات بر درآمد دانسته و کارشناسان نیز این روش را در چارچوب قانونی قلمداد کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، در این باره با وحید شقاقی‌شهری- اقتصاددان- گفت‌وگو شده است که می‌خوانید.

تحلیل شما از این شیوه مالیات‌ستانی از خریداران سکه چیست؟

مالیات بر سکه در حقیقت نوعی مالیات بر درآمد است. ما باید این بحث را دو جانبه مطرح کنیم. عده‌ای در سال گذشته تعداد زیادی سکه خریداری کردند. البته من نمی‌دانم که آیا واقعا در زمان خرید اعلام شده بود از مالیات معاف هستند یا خیر؟ این بحث مهمی است؛ اکنون سازمان امور مالیاتی روی این موضوع متمرکز شده است. موقع دریافت سکه طبیعتا مالیاتی از این خریداران کسر نشده است. اما اینکه در آینده هم مالیاتی کسر نخواهد شد را خود من هم هنوز در این مساله ابهام دارم.

برخی خریداران سکه اعتراض کرده‌اند و این مالیات را قانونی نمی‌دانند. ارزیابی شما چگونه است؟

بحث این است که گروهی رفته‌اند مقادیر زیادی سکه خریداری کرده‌اند. معامله سکه هم مانند همه کالاهای دیگر محاسبه می‌شود. مانند آن است که فردی خریدوفروش سیمان یا آهن انجام دهد. بنابراین مانند هر کالای دیگر باید برای آن اظهارنامه تنظیم کرد زیرا فرد از آن درآمدی به دست آورده است. بخشی از این درآمد، مشمول مالیات بر درآمد می‌شود. در آن اظهارنامه صاحبان سکه اعلام می‌کنند که سکه‌های خود را فروخته‌اند یا خیر؟ اگر فروخته باشند به میزانی که مشخص می‌شود، باید مالیات بر درآمد پرداخت کنند زیرا از آن درآمد کسب کرده‌اند که اندک هم نبوده است. این سکه‌ها را در آن زمان حدودا یک میلیون و 500هزار تومان خریده‌اند و با توجه به افزایش چشمگیر قیمت سکه، آنها را بین سه میلیون و 500هزار تا چهار میلیون و 500هزار تومان فروخته‌ و از این راه، درآمدی بین دو تا سه میلیون کسب کرده‌اند. اکنون مانند معامله هر کالای دیگری، موظف است مالیات خرید و فروش آن 100 سکه فروخته شده را پرداخت کند. مانند آنکه شما سال گذشته سیمان خریده‌اید و فروخته‌اید. هر گونه خریدوفروش مشمول درآمد است و درآمد هم مشمول مالیات!

آیا همه خریداران سکه در صورت فروش آنها، مشمول مالیات بر درآمد خواهند شد؟

از صاحبان کمتر از 200 سکه هم مالیات مقطوع ستانده می‌شود. مثلا تا سقفی از تعداد، 100 هزار تومان یا 200 هزار تومان مالیات ستانده می‌شود که بسیار ناچیز است. کمتر از 20 عدد سکه هم که از مالیات معاف هستند. این میزان سکه، خرید و فروش جزئی قلمداد می‌شود؛ مانند آن است که شما برای مصرف شخصی خود کالایی مانند سیمان را خریداری کرده باشید. اما این اظهارنامه‌های مالیاتی معمولا شامل بیش از 200 سکه است. زیرا افرادی که این میزان سکه خریداری کرده‌اند درآمد کلانی به دست آورده‌اند. محاسبه کنید که فاصله هزینه‌کرد یک میلیون و 500هزار تومانی این افراد برای هر سکه کجا و سود دو نیم تا سه و نیم میلیونی کجا. اکنون باید بر اساس قانون، مالیات این درآمد را پرداخت کنند.

با توجه به قانونی بودن این شیوه، ریشه اعتراض صاحبان سکه و شکایت آنان به دیوان عدالت اداری چیست؟

اکنون دو نوع اعتراض در این مقوله وجود دارد؛ نخست آنکه می‌گویند، ما از بانک مرکزی سکه خریداری کردیم اما گروهی رفته‌اند از صرافی‌ها سکه خریده‌اند؛ در نتیجه باید آنها را هم مشمول مالیات کنید. سازمان امور مالیاتی هم اعلام کرده است که این روند در جریان است. در واقع صرافی‌ها تا سقف خاصی، سکه می‌فروشند که گزارش آن هم بر اساس کد ملی فرد در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد و مانند همین شیوه که در بانک مرکزی صورت می‌گیرد برای آنها هم اظهارنامه پر می‌کنند. در نتیجه این اعتراض خنثی شده است زیرا سازمان امور مالیاتی از صرافی‌ها خواسته است میزان فروش سکه در سال گذشته را بر اساس کد ملی افراد اعلام کنند. مساله دوم معترضان این است که می‌گویند باید در همان زمان خرید سکه، اعلام می‌شد که این معامله مشمول مالیات می‌شود. باید توجه داشت که در قانون مالیات، هر خرید و فروشی که فرد بر اساس آن، درآمد بدست آورد، مشمول مالیات است. اینکه می‌گویند باید از ابتدا اعلام می‌شد آیا اگر اعلام هم شده بود خرید نمی‌کردند؟ اینها افراد محدودی هستند که چنین سرمایه ای برای خرید این میزان سکه در اختیار داشتند و به دلیل سود این بازار در سال گذشته، به هر قیمتی وارد آن می‌شدند.

با توجه به سود کلان این بازار، آیا واقعا پرداخت مالیات، ناعادلانه است؟

حساب کنید که این خریداران سکه روی هر قطعه، سه میلیون تومان سود کرده‌اند؛ حتی اگر قرار باشد روی هر سکه 500هزار تومان یا حتی یک میلیون تومان مالیات بدهند نیز، همچنان دو میلیون تومان روی هر سکه سود خالص داشته‌اند. همان گونه که می‌دانید بیشترین سودآوری با قابلیت نقدشوندگی بالا در سال گذشته مختص بازارهای ارز و طلا بوده است. بله سایر حوزه‌ها هم سودآور بودند اما در قیاس، بیشترین سودآوری به این دو بازار محدود بود. زیرا فرد خرید و فروش راحت‌تری نسبت به معامله ملک انجام می‌دهد. کسانی هم که بیش از 200 سکه خریده‌اند درآمد سرشاری نصیبشان شده است. اگر کسی آهن هم در حجم وسیع خریده بود، اکنون باید اظهارنامه می‌داد. در حوزه سکه هم همین قانون اجرا می‌شود که شامل خرید از بانک مرکزی و صرافی‌هاست.

برخی از معترضان، سکه را سرمایه دانسته و این مالیات را مالیات بر عایدی سرمایه می‌دانند که هنوز تصویب نشده است در حالی که طبق اظهارات وزیر اقتصاد این مالیات بر عملکرد یا درآمد است. تحلیل شما چیست؟

برای من جای ابهام است که این خریداران معتقدند مالیات‌ستانی از سکه غیرقانونی است. حتی بر این فرض که می‌گویند باید از ابتدا به ما اعلام می‌شد که مشمول مالیات می‌شویم، باید بر این نکته تاکید کرد که نیازی به گفتن نبوده است؛ زیرا قانون تصریح می‌کند که هر کالایی که در حجم وسیع خرید و فروش شود، مشمول مالیات است. قانون می‌گوید وقتی کسی بیش از 200 سکه خرید و فروش می‌کند، یعنی به این امر اشتغال دارد و از راه آن درآمد کسب می‌کند. زیرا هیچ فردی برای مصرف روزانه یا برای هدیه این میزان سکه نمی‌خرد. ممکن است کسی برای حفظ قدرت خرید یا مصرف خود، 10 یا 15 سکه خریده باشد که معاف از مالیات است. اما وقتی عدد بالاست یعنی شغل فرد معاملات سکه است؛ پس باید مالیات بر درآمد بدهد. سود بالایی هم نصیب او شده است که باید قانونا به دولت مالیات بدهد. مانند این است که کسی 200 خودرو بخرد؛ مشخص است که شغل او معاملات خودرو است و تاجر است. هر تاجری هم باید مالیات بر درآمد پرداخت کند. خریداران کلان باید مالیات پرداخت کنند.

آیا مالیات‌ستانی از سکه، آنقدر دقیق و پیگیرانه است که معاملات سکه را به صورت تک‌فروشی به بازار سیاه سوق ندهد؟

خیر؛ خریداران سکه در تعداد کم از مالیات معاف هستند یا آنکه مالیات آنها بسیار اندک است که حتی می‌تواند در حد همان نوسان روزانه قیمت سکه باشد. این خطر فقط ممکن است از سوی دارندگان عددهای بالا ایجاد شود که آن هم با اظهارنامه‌های مالیاتی قابل کنترل است. زیرا فرد اظهار می‌کند که چند عدد را فروخته و چند عدد را در اختیار دارد و بدین ترتیب مالیات فروخته شده‌ها را پرداخت می‌کند. و از سوی بانک مرکزی و صرافی هم از طریق کد ملی کاملا قابل پیگیری است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵۸ ۰

  کدام درآمد؟! وقتی همه ی کالاها به خاطر تورم دچار تغییر قیمت اسمی شده اند چه درآمدی حاصل شده است؟ الان خود آقای شقاقی و وزیر اقتصاد و مسئولین وزارت اقتصاد هم برای تمام دارایی هاشون از جمله مسکن و خودرو باید مالیات بدهند! بازی با کلمات هنر نیست، شرف و وجدان داشتن هنر هست، مالکیت هر دارایی باید محترم باشد، شاید کسی منزل اش رو فروخته و سکه خریده باشد، سکه ای که همه مردم ایران امکان خرید آن را داشتند، از جمله این آقای استاد دانشگاه!

 • ناشناس
  ۵۳ ۲

  زور اومده ، احتمالا پولتون تو بانک مونده ، اشتباه محاسباتی کردی اقتصاد دان

 • محمد
  ۵۵ ۰

  بین عایدی بر سرمایه در علم اقتصاد با تورم تفاوت وجود دارد و وضعیت امروز ایران، تورم است و تورم یک نوع مالیات عمومی است و نمی توان از مالیات، مالیات دریافت کرد. موضوع دیگه این است که خریداران سکه برای حفظ ارزش پول خود ، این کار را انجام دادند و تقریباً توانستند تا حدودی ارزش پول خود را حفظ کنند؛ بنابراین هیچ درآمدی تحقق نیافته است که بخواهید مالیات هم وصول کنید. اگر از افزایش قیمت سکه به واسطه تورم بخواهید مالیات بگیرید ، کاملاً غیرقانونی است؛ اگر چنین وضعیتی امکان‌پذیر باشد باید به آنهایی هم که پول‌شان در بانک ماند و سکه نخریدند و ارزش پولشان یک سوم شد، دولت خسارت پرداخت کند.دیوان عدالت اداری باید لااقل عادلانه رفتار کنه . کیه که ندونه مردمی که پولشون یکسال تمام سپردن به بانک مرکزی و نه پولشون دستشون بود و نه سکه ای توی این یکسال

 • یحیی
  ۵۸ ۰

  میشه لطفا این کارشناس محترم برای اثبات حسن نیتشون مالیات خونه و ماشینشون رو که از پارسال تا حالا ۳ برابر شده و سود سرشاری نصیبشون شده رو اول از همه بروند و به اداره مالیات پرداخت کنند و در سایت اقتصاد آنلاین رسید پرداختش رو منتشر بفرمایید

  • امید
   ۱۹ ۰

   مرررسی...واقعا موافقم...ما همه منتظریم رسید پرداخت مالیات ایشون رو ببینیم

 • هادی
  ۵۶ ۰

  اون زمان که بانک مرکزی به مردم احتیاج داشت و هیچ کس از پیش فروش استقبال نمیکرد با تبلیغات فراوان پیش فروش سکه با قیمت قطعی و تعداد نامحدود و معاف از مالیات را پیش کشید تا مردم از بانک مرکزی سکه بخرندو نقدینگی را از بازار جمع کنند،حالا که خرشون از پل گذشت دارن به ریش ثبت نام کننده ها میخندن ولی اینو مطمین باشین که بازم کارتون به مردم میفته ولی اون موقع دیگه کسی نیس از طرح های شما حمایت کنه

 • علی
  ۴۸ ۰

  به اقای اوستاد بفرمایید خریداران سکه سود نکرده اند و فقط حفظ سرمایه کردن چرا که ریال بی ارزش شده و نه سکه گران دوما از طرف بانک مرکزی در ابتدا گفته شده بود معاف از مالیات سوما این نوع مالیات نیاز به مسوبه مجلس دارد و چهرما مالیات بر درامد براساس فروش و کسب سود است چرا برای 200 سکه فرض بر فروش با قیمت حدودی 3 ملیون تومان گذاشته شده مگر میشود بر اساس احتمال فروش با یقیمت مجهول از کسی مالیات مقطوع گرفت

 • حسن
  ۵۲ ۰

  ایشان مثلاً استاد من بودند. برای خودم متاسفم که همچین آدم های استاد دانشگاه و اقتصاددان هستند. بخاطر همین هم هست که کشور به این روز افتاده.

 • سینا
  ۳۹ ۱

  سلام
  لطفا اگه در مورد مالیات بر سکه ،نحوه پیش فروش آن یا اینکه اصلا این روش مالیات ستانی بدون اعلام از قبل در لحظه آخر سال مالیاتی ،مصاحبه ای با افراد به اصطلاح کارشناس صورت می گیرد ترجیحا افراد ذینفع در این قضیه حضور داشته باشند تا با مفاد و موارد قانونی جوابگوی مغلطه های این عزیزان باشند

 • حسین
  ۴۷ ۰

  هیچ کس مخالف دادن مالیات نیست اما عملکرد غیر شفاف بانک مرکزی و تعجیل اداره مالیات و فرصت کم پرداخت مالیات هیچ اثری جز عدم اعتماد به این سازمانهایی دولتی در پی نخواهد داشت
  ضمن اینکه افزایش قیمت سکه همراه با رشد نرخ تورم است همانطور که قیمت مسکن و خودرو و قطعات خودرو و.... سه برابر شده قیمت سکه هم سه برابر شده و این یعنی تورم را سود حساب کرده اند و از تورم، مالیات دریافت می کنند!

 • خواننده
  ۴۹ ۱

  دکتر شما در حالی دکترای اقتصاد دارید که حتی نمیدانید که پشوانه پول و ارزش آن بابت چیست؟؟ شما حتی تفاوت تورم و درآمد را نمی دانید!!!

 • معترض
  ۵۰ ۰

  جناب شقاقی شهری جنابعالی که اقتصاد دان هستید تورم افسارگسیخته سال گذشته رو کجای محاسباتتون آوردید که اون بدبختی که برای حفظ ارزش پولش رفته سکه خریده رو کاسب تلقی کردید و محکوم به پرداخت مالیات نجومی در حالی که توی هیچ بازار دیگه ای مثل همون آهن که مرتب بهش استناد کردید همچین مالیاتی گرفته نمی شده حالا بگذریم از معاملات مسکن و خودرو که اصلا توی محاسبات شما نیومده . بعید می دونم خودتون هم به حرفهایی که زدید معتقد باشد.

 • A
  ۱۵ ۰

  اقای کارشناس شما مدرکتون رو از کجا گرفتید که هنوز توانایی تشخیص این رو ندارید که وقتی همه چیز تو کشور ۴برابر شده افرادی که سکه قانونی گرفتند آیا واقعا سود کردند!؟ آیا خودرو گران نشده!؟ خانه گران نشده!؟ چی گران نشده واقعا !؟ ما ایرانیها با وجود تورم ۵۰% ای و بی ارزش شدن مدااااام پولمان از همه دنیا بیشتر داریم مالیات میدیم ، یعنی شما واقعا این مسئله به این سادگی رو تشخیص نمیدید یا جریان چیز دیگریست و شما مستقیما سخنگوی دولت و دارایی هستید !؟

 • ابدال
  ۲۰ ۰

  متاسفم برات. جیره خور مالیات.

 • اسماعیل
  ۲۱ ۰

  این استاده به طور قطع عقده خاصی نسبت به خریداران سکه داره. باید بهشون گفت هر موقع مالیات خونه و ماشینتون که چند برابر شده دادید . بیاید از مالیات بر سکه صحبت کنید

 • ناشناس
  ۱۵ ۰

  آقای محترم به اصطلاح کارشناس. پول خونم را چون گرون شد و نتونستم خونه مناسب بخرم دادم سکه خریدم فقط برای حفظ ارزش پولم. حالا اگر شما خونتون را به قیمت زمان پیش خريد سکه ای من ميفروشين من خریدارم اجازه میدم شما سپس راببري اگر راضی هستین اطلاع بدين

 • naser abbasi
  ۱۶ ۰

  استادگرامی حفظ ارزش پول سود نمیباشد سود وقتی هست با مبلغ ثابت جنس بیشتری بگیرید به عنوان مثال پارسال با ۱۰۰میلیون یکصد عدد سکه میشود تهیه کرد و کسی که سکه خریده الان با فروش ان همان یکصد عدد را میتواند تهیه کند و اینجا دولت مقصر است که از حفظ ارزش پول به عنوان سود استفاده ابزاری مینماید من خودم دیگه ریال نگه نمیدارم وسلام

 • امیر
  ۱۵ ۰

  با تشکر از اقتصاد آنلاین ،مدتها بود برام سوال پیش امده بود که چرا اقتصاد ما انقدر ضعیف هستش با مطالعه این خبر به جواب سوالم رسیدم .مشکل بعضی از کارشناسان اقتصادیش هستن که مدرک دکتراهم دارن اما متاسفانه اطلاعاتی راجب اقتصاد ندارن ، و با اعتماد به نفس کاذب اظهار نظر هم می کنن. خدا رو شکر دیوان عدالتی هست که جلو این تصمیمات غیر کارشناسی و غیر قانونی رو بگیر تا اعتماد مردم بیشتر از این از بین نره.

 • ثنا
  ۱۷ ۰

  سكه كه هيچ!!ما اگر كود انساني هم خريده بوديم سه برابر شده بود نه كه فكر كنيد پولدار شديم!نه!!!!به بركت اقتصاد مملكت ارزش پولمون حفظ ميشد!شما يا واقعا معني درآمد رو نميدونيد يا خودتون رو به اون راه زديد

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  عایدی بر سرمایه کشوری میگر که بانکش با خیانت کرده به مردمش ارزش پولشونو یک /پنجم نکرده باشه
  باید بانک مرکزی محاکمه بشود
  بعد شما تفاوت مالیات بر تورم و مالیات برعایدی نمیتونی بزاری چجور کارشناسی هستی

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  مطمئن باشید تعداد زیادی از کارشناسان و کسانی که قانون مالیات بر سکه را وضع کردن خودشان توسط اعضای خانواده و فامیل سکه ثبت نام کرده و فروخته اند و برای آنها مالیات کم و مقطوع در نظر گرفته و آنهایی که با اصرار و تبلیغات گسترده در تلویزیون به بانک مرکزی و دولت اعتماد کردن حالا باید مالیات سنگینی بدهند بعضی ها هم به نام خود و برای چندین نفر ثبت نام کرده و الان گرفتار این مالیات سنگین شده اند که انصاف نیست

 • ناشناس
  ۱۲ ۱

  چه سودی؟ من که پول قلمبه نداشتم ملک بخرم و یا پارکینگ برای نگهداری ماشین نداشتم به ناچار برای حفظ سرمایه و با اعتماد به بانک مرکزی و دولت به اینکار احمقانه دست زدم که اگر چشمه ای از این بلاهایی که طی 1 سال و نیم بر سرم آوردن دست حماقت معامله با دولت را نمیزدم. جناب اقتصاددان بنده حال بیشتر از قبل از بازار مسکن جاموندم. در ضمن وقتی خودتون اقرار میکنید از معاف از مالیات بودن یا عدم آن اطلاعی ندارید قبل از کسب آگاهی بهتر است اظهار نظر نکنید

 • یک بنده خدا
  ۱۵ ۱

  آقای اقتصاد دان، سال گذشته اگر کسی از بازار یا سکه فروش و طلا فروش و دلال سر چهار راه و ... تمام بازار های غیر رسمی سکه خریده بود، سود نکرده بود!؟ چون رفته از بانک خریده سود کرده و الان باید تنبیه بشه؟ چون کاملا شفاف از مجرای قانونی و به دعوت بانک مرکزی خریده باید مالیات بده؟ در حالیکه چندین ماه پولشو با استرس در بدترین وضعیت و شرایط مملکت خوابونده دست بانک مرکزی، انگار این دولت دلال بازی و مخفی کاری را ترجیح میده و همون بازار های غیر رسمی که مردم را از آن برحذر میداره را تشویق میکند؟
  خیلیا سکه یکماهه خریدن و همون موقع با دویست هزار تومن سود فروختند الان باید دویست هزار تومن هم مالیاتشو بدن؟
  الان اگر کسی خونه و ماشین خریده بود که بیشتر سود کرده بود، نکرده بود؟ تاوان تورم ایجاد شده در اثر بی کفایتی و بی لیاقتی سیستم اقتصادی را ما باید بدیم؟
  تمام افرادی که سکه ثبت نام کردند جزو ساده ترین و قانون مدار ترین افراد این مملکت بودند چرا که کاملا قانونی و شفاف و با کارت ملی در بانک های مورد تایید بانک مرکزی اقدام به خرید کردند نه از بازار! یا سر چهارراه! یا دلال

 • ابراهیم
  ۱۳ ۰

  با سلام آقای کارشناس، شما سود را با تورم اشتباه گرفتید، یه سوال بنده را لطفا جواب بدهید اگر بنده پول خود را در بانک میگذاشتم، الان میتونستم به همان قیمت قدیم سکه خریداری کنم، پس اقدام افرادی که مبادرت به خرید سکه کردند جهت جلوگیری از بی ارزش شدن سرمایه ریالی خود بوده است پس این سود بحساب نمی آید. این بی ارزش شدن پول ملی است و متاسفانه اداره مالیات تصمیم گرفته است کسری بوجه دولت رو از جیب مردم تامین کند. خواهشن کمی به گفته های خود فکر کنید و سپس بیان نمائید. وقتی کارشناس مملکت فرق سود و تورم را نمیداند وضعیت آن مملکت میشود چیزی که الان هست

 • گلی
  ۱۵ ۰

  مگه دولت به مردم که به خاطر تورم ۴ برابری سال گذشته باید آرزوی خانه دار شدن را با خود به گور ببرند خسارت میده که الان دنبال شراکت در سوده؟

 • نامشخص
  ۱۴ ۰

  آقای کارشناس، سود وقتی حاصل میشه که سرمایه‌گذار بتواند با سرمایه جدیدش محصولی بیش از مقدار اولیه رو تهیه کند، نه کمتر

  کمی تحصیلات (واقعی) و مطالعه برای نظر دادن ضروریه

 • فرزاد
  ۱۴ ۱

  متاسفانه کارشناستان الفبای اقتصاد را هم نمیداند
  این نوع گرفتن مالیات نه از لحاظ شرعی نه از لحاظ حقوقی درست نیست. به معنای واقعی کلمه غش در معامله هست. قانون باید برای همه اجرا بشود کسانی که در مسکن بورس و ... سود کردن مالیات ندهند فقط کسانی که به بانک مرکزی اعتماد کردن بدهن. واقعا متاسفم. در ثانی کدام سود؟ صرفا حفظ قدرت خرید این افراد کردن. خواهشن کمی الفبای اقتصاد را یاد بگیرید رفتارهای پوپولیستی مملکت را نابود میکند. دیگر هیچ اعتمادی به بانک مرکزی وجود ندارد تاسف

 • ناشناس
  ۱۴ ۰

  شما استاد عزیز کجا بودید که ملک پدری(ارث)فروخته شده ام را در زمانی که سپرده 20 درصد تمام شده بود و به پیشنهاد خود بانک مرکزی به این اقدام نابخردانه یعنی پیش خرید سکه اقدام کردم.حال قیمت همان ملک پدری 4 برابر شده است و من که صادقانه از خود بانک مرکزی خرید کردم به عنوان اختلال گر و سودا گر شناخته میشوم.راستی اگر موقع پیش خرید این شرط مالیات گفته شده بود،کسی اقدام میکرد؟؟
  کمی انصاف،کمی معرفت

 • فریب خورده
  ۱۳ ۰

  بین عایدی بر سرمایه در علم اقتصاد با تورم تفاوت وجود دارد و وضعیت امروز ایران، تورم است و تورم یک نوع مالیات عمومی است و نمی توان از مالیات، مالیات دریافت کرد. موضوع دیگه این است که خریداران سکه برای حفظ ارزش پول خود ، این کار را انجام دادند و تقریباً توانستند تا حدودی ارزش پول خود را حفظ کنند؛ بنابراین هیچ درآمدی تحقق نیافته است که بخواهید مالیات هم وصول کنید. اگر از افزایش قیمت سکه به واسطه تورم بخواهید مالیات بگیرید ، کاملاً غیرقانونی است

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  هی‍ئت عمومی دیوان عالی کشور در رای وحدت رویه شماره 733 مورخ 15/7/93 کاهش ارزش پول را از مصادیق غرامت محسوب نموده و آن را قابل مطالبه می داند.

 • ناشناس
  ۱۶ ۰

  ۱-شما تفاوت مالیات بر عایدی و مالیات بر تورم هنوز نمی فهمی شد کارشناس؛ ۲- بانک مرکزی باخیانت خودش به مردم ارزش پول ملی کم کرده والان باید محاکم بشود؛ ۳-در زمان که بانک التماس میکرد کجا بودین شماها که میگفت مالیات نداره واین القا در سطح جامع پخش کرد و از اعتماد مردم سو استفاده کرد؛۴- الان از کجا معلوم فردا اوراق مشارکت و خیلی چیزای دیگه که مردم از طریق بانک دریافت میکن و مشمول مالیات نکنن

 • ناشناس
  ۱۵ ۰

  همانطور که از تیتر پیداست خرید و فروش سکه مشمول مالیات است. مایی که تحت عنوان معاف از مالیات در طرح پیشنهادی دولت شرکت کردیم نه شغلمون خرید و فروشه نه دلالیم. به اشتباه یکبار وارد معامله با دولت شدیم. اگر خرید تعداد بالای 20 سکه سوداگریست باید کسی مجازات شود که با بی تدبیری خود اشاعه سوداگری کرده.

 • فرزاد
  ۱۸ ۰

  متاسفانه کارشناستان الفبای اقتصاد را هم نمیداند
  این نوع گرفتن مالیات نه از لحاظ شرعی نه از لحاظ حقوقی درست نیست. به معنای واقعی کلمه غش در معامله هست. قانون باید برای همه اجرا بشود کسانی که در مسکن بورس و ... سود کردن مالیات ندهند فقط کسانی که به بانک مرکزی اعتماد کردن بدهن. واقعا متاسفم. در ثانی کدام سود؟ صرفا حفظ قدرت خرید این افراد کردن. خواهشن کمی الفبای اقتصاد را یاد بگیرید رفتارهای پوپولیستی مملکت را نابود میکند. دیگر هیچ اعتمادی به بانک مرکزی وجود ندارد تاسف

 • فرح
  ۱۳ ۰

  این سکه‌ها را در آن زمان حدودا یک میلیون و 500هزار تومان خریده‌اند و با توجه به افزایش چشمگیر قیمت سکه، آنها را بین سه میلیون و 500هزار تا چهار میلیون و 500هزار تومان فروخته‌ و از این راه، درآمدی بین دو تا سه میلیون کسب کرده‌اند ؟!!اقای اقتصادان !؟ارزش ریال 200 درصد در عرض یکسال افت کرده .بعد شما میگی سکه به قیمت 3.5 ملیون رسیده .خریدار سود کرده ..این کلمات مقدماتی واولیه علم اقتصاد است .اقتصاددان !!

 • amin
  ۱۴ ۰

  اولاً خود شما گفتید خرید و فروش، حال آنکه فر شی در کار نبوده و این افراد تاجر نیستند و خرید و فروش سکه شغل آنها نیست که نیاز به ارائه اظهار نامه داشته باشند. دوم اینکه قیمت ۲۰۰ سکه حتی به قیمت یک منزل مسکونی ساده نیز نمی رسد و آیا از افزایش قیمت مسکن و خودرو و... مالیات اخذ می شود. آیا خریداران مسکن و خودرو ملزم به ارائه اظهار نامه هستند. بهتره قانونی بحث کنیم و نه احساسی. واقعیت اینه که دولت مالیات بر عایدی سرمایه رو عطف به ماسبق کرده که کار نادرستیه.

 • مهرداد
  ۱۶ ۰

  آیا کاهش ارزش پول مالیات دارد و درآمد است
  آبا قانون عطف به گذشته میشود
  آیا ملک ارز کالا ساختمان هزینه های زندگی ماشین و.... چند برابر شده
  آیا واقعا حفظ ارزش پول درآمد است
  عجبا؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
  آیا

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  این صحبت ها نتیجه ی کار استادهایی هست که دانشجویان رو الکی نمره میدن و قبول می کنن، دانشگاه هایی که هر کی وارد اشون بشه بدون استثناء با مدرک خارج اشون می کنه، این استادها و دانشگاه ها در مقابل تبعات کارشون مسئول هستند!

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  بازی با کلمات برای فریب مردم دیگر اثر ندارد. شما آقای شهری برو مالیات خونه و ماشینتو بده که گرون شده و درآمد کسب کردی. خجالت خوب چیزیه

 • ناشناس
  ۵ ۰

  آقای شقاقی شما چجور کارشناسی هستی خط به خط حرفهات ایراد داره کاملا یکجانبه قضاوت کردی و واضحه که مجبور به دفاع از اشتباهات رؤساي مستعفي مالياتي هستي انشاالله با راي عادلانه ديوان ظالم ناكام بشه

 • سید مصطفی سیدی سعادتی
  ۹ ۰

  شما از اب هم کره میگیرید ، مصداقش همینه ،خودتون تورم ایجاد کردید ،نرخ ارز رو بالا بردین والا سکه همان یک ملیون وچهارصد هزار تومنه ،مالیات چیش رو دقیقا می گیرید ،ارزش پول رو خودتون پایین آوردین ،مالیات برای چیش می گیرین

 • ستاره
  ۰ ۰

  با توجه به فقر عمومی حاصله از سویِِ مدیریت طی چندین دهه و کاهش چندهزاربرابری قدرت خرید مردم در کشوری بااین وسعت منابع نفت طلا معادن ، دولت بزرگترین بدهکار به ملت است و باید مالیات به ملت بپردازد . قانون را ملت می داند و دیوان عدالت اداری باید حافظ حقوق ملت باشد