کد خبر 361371

رییس کل بانک مرکزی مطرح کرد؛

سه راه تأمین کسری بودجه/ ۱۱میلیارد دلار ارز تامین شد

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: تلاش برای جلوگیری از پولی شدن تأمین کسری بودجه و در کنار آن پرهیز از اقداماتی که موجب شوک جدید به قیمت‌ها می‌شود، در دستور کار است.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی رییس عنوان کرد: ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی، شفافیت در سیاست گذاری و اجرا، و پاسخگوئی درقبال مردم، اجزای اصلی یک حکمرانی خوب برای بانک‌های مرکزی مدرن است. در شرایط پیچیده ای که اقتصاد کشور با آن روبرو بوده است، تلاش داشته ام برای برون رفت از وضعیت سخت و پیچیده ولی گذرای این روزها، موارد یاد شده را سرلوحه فعالیت های بانک مرکزی قراردهم.

تجربه ساماندهی بازار ارز و برقراری ثبات نسبی در اقتصاد کشور، که ناامیدی طراحان حداکثر فشار اقتصادی را در پی داشت، خود، محصول همین دیدگاه بوده و لذا، طبیعی است که همین رویه برای نحوه تأمین کسری بودجه ۹۸ اعمال شود تلاش برای جلوگیری از پولی شدن تأمین کسری بودجه و در کنار آن پرهیز از اقداماتی که موجب شوک جدید به قیمت ها، در دوره زمانی که اثر شوک ارزی بتدریج تخلیه می‌شود، بخشی از این سیاست است.

لذا، تصمیم دولت و مجموعه نظام بر تأمین کسری بودجه از سه طریق عمده:۱ - تلاش برای استفاده از مسیرهای مختلف صدور بیشتر نفت ۲- انتشار اوراق دولتی ۳- برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، متمرکز است. علیرغم اینکه بانک مرکزی دوره سختی را طی می‌کند، لیکن در خصوص غلبه بر مشکلات، با برنامه های در دست اقدام، بسیار امیدوارم.

همانگونه که در سه ماه گذشته، نزدیک ۵ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی و دارو و بیش از ۶ میلیارد دلار از طریق نیما و واردات درمقابل صادرات تامین شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر