کد خبر 353941

مشاور رئیس خصوصی‎سازی:

۵میلیون مشمول سود سهام عدالت‌شان را نخواستند

در حالی که مشاور پوری حسینی می‌گوید ٥‌میلیون نفر ‏مشمول سهام عدالت برای گرفتن سودهای خود هیچ اقدامی انجام نداده‌اند، برخی معتقدند این موضوع به عدم اطلاع آنها از وضعیت سهامداری‌شان مربوط می‌شود تا انصراف از دریافت سود سهام عدالت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، طرح سهام عدالت در حالی از سال 1385 تا کنون در حال اجرا است که مطابق آن از محل سود سهام تخصیص‌یافته به مشمولان، اقساط این سهام طی مدت 10 سال تسویه شده است.

بر این اساس از سال 96 و با پایان یافتن مهلت تسویه اقساط سهام عدالت، سود این سهام به‌صورت نقدی به مشمولان در حال پرداخت است.

ضمن این که قرار بود با پایان یافتن این مهلت 10 ساله از تسویه اقساط سهام عدالت، شرایط آزادسازی این سهام مهیا شده و طبق قانون مشمولان سهام عدالت باید از سال 96 اختیار سهام عدالت خود را برای خرید و فروش در دست می‌گرفتند؛ که با وجود این تاخیر دولت تدبیر و امید و در آزادسازی این سهام و دادن حق قانونی به مشمولان در این زمینه تا به امروز سه ساله شده است.

این در شرایطی است در مجموع میزان سود توزیع شده میان حدود 41.5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت که شماره شبا بانکی نزد سامانه سهام عدالت دارند، در مجموع طی دو سال گذشته تا کنون حدود 7400 میلیارد تومان بوده است.

در این زمینه جعفر سبحانی که مشاور پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی است به تازگی اظهار داشته است هیچ ثبت‌نام جدیدی برای سهام عدالت انجام نشده و درحال حاضر هم این امکان ‌وجود ندارد که افراد دیگری برای گرفتن سهام عدالت ثبت‌نام کنند. بنابراین درحال حاضر ٤٩‌میلیون ‌نفر  مشمول سهام عدالت هستند  که از این تعداد دو‌میلیون نفر فوت کرده‌اند  و تنها ٤٢‌میلیون نفر ‌شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت برای دریافت سود وارد کرده‌اند. بنابراین ٥‌میلیون نفر ‌مشمول سهام عدالت برای گرفتن سودهای خود هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.»

این در حالی است که کارشناسان معتقدند اطلاع‌رسانی صورت گرفته در زمینه سهام عدالت توسط سازمان خصوصی‌سازی بسیار ضعیف بوده است و عدم دریافت سود سهام عدالت توسط 5 میلیون نفر، بیشتر به عدم اطلاع آنها از وضعیت سهامداری‌شان مربوط می‌شود تا انصراف از دریافت سود سهام عدالت!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • اکبر اسحقی
    ۰ ۱

    سلام اقای محترم ما چند سال است که نتوانستیم به سهام عدالت ثبت نام کنیم کدام عدالت نبخشیدند ثبت نام نکرده اند زمان ثبت نام رااعلام کنید ببینید چطور بخشیده اند متشکرم 7

  • شهروند
    ۰ ۲

    درصورتحساب سازمان هدفمندی ما اومده مبلغ ۱۱۲۷۵۰ تومان مورخه ۱۶ اردیبهشت درصف تحویل به بانک مسخره نیست امروز ۲۹ اردیبهشته یعنی هنوز نرسیده به سرصف که واریزبشه