کد خبر 344825

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

حذف ارز۴۲۰۰تومان پیش‌نیاز رونق تولید/ باید سیاست صادراتی اتخاذ شود

یک اقتصاددان گفت: در راستای تحقق رونق تولید، باید ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف و ممنوعیت‌های صادراتی دقیقاً بررسی و سیاست صادراتی اتخاذ شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد صادق‌الحسینی با بیان اینکه در ۱۱ ماه سال ۹۷ واردات با ۲۱.۵ درصد کاهش مواجه شده بود، اظهار داشت: با وجود کاهش شدید فروش نفت، کل صادرات تقریباً تغییری نداشته است.

این اقتصاددان با اشاره به صادرات ۴۰ میلیارد دلاری و واردات ۳۸.۵ میلیارد دلاری در یازده ماهه سال گذشته، گفت: این آمار از رشد ۱۱۸ درصدی تراز تجاری کشور حکایت دارد.

صادق الحسینی با اشاره به ارز دولتی و تأثیر آن در تراز تجاری کشور گفت: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی نبود، درآمد دولت افزایش و رونق تولید هم محقق می‌شد.

این اقتصاددان ادامه داد: از سویی دیگر کاهش ارزش پول ملی فرصت مهمی برای افزایش صادرات و در نتیجه رونق تولید است؛ این در حالیست که ما از این فرصت استفاده نکردیم.

وی یادآور شد: سیاست ارزی غلط از تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ممنوعیت‌های بی مورد و غیره باعث شد تا صادرات غیرنفتی رشد بالایی نداشته باشد که البته با این مشقات، نسبت صادرات غیرنفتی به واردات برای اولین بار به بالاترین میزان در ۱۱ ماهه رسید.

این اقتصاددان با اشاره به شعار سال، اظهار داشت: اگر خواهان تحقق رونق تولید هستیم باید به چند مورد توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی افزود: در این راستا ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود، با ابداع روش‌های خلاق پیشنهادی نیز کانال‌ها و امکان انتقالات ارزی برقرار شود، ممنوعیت‌های صادراتی دقیقاً بررسی و سیاست صادراتی اتخاذ شود.

صادق الحسینی گفت: ثبات ارزی با این موارد ممکن می‌شود و صادرات افزایش، واردات کاهش و تولید و اشتغال با رونق مواجه می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمدی
  ۶ ۱

  قیمت ارز باید بدون دخالت دولت و فقط با توجه به حجم ریال موجود و توسط بازار ، تعیین شود مانند کشورهای پیشرفته ، لطفا" فورا" ارز دولتی و رانتی ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید و سود سپرده بانکی را نیز طبق فرمایش خداوند در قرآن ، صفر و قرض الحسنه کنید و اجازه دهید تا قیمت ارز بالاتر رود و واقعی شود ، سپس دولت اقدام به فروش ارز و سکه طلا به قیمت روز کند و ریال حاصل را بابت بدهی خود به بانک مرکزی دهد تا سوزانده و حجم ریال کاهش یابد و در نتیجه آن ، قیمت کالا و ارز نیز پائین آید به همین سادگی و راحتی . پیشنهاهای جناب صادق الحسینی چاره حل مشکلات اقتصادی است ولی متأسفانه رانتها با ایشان مخالفند و جیب خود را همیشه از سفره مردم شریف ایران پر کرده اند ، جلوی چپاول رانتها را از ارز دولتی بگیرید و تفاوت ارز دولتی و آزاد را مستقیما" به دهکهای اول تا پنجم دهید و آنگاه ، حمایت مردم را از مسئولین ببینید ، به همین سادگی و راحتی ، ممنون .

 • ناشناس
  ۴ ۲

  لعنت به این کارشناسا

 • هادی
  ۴ ۰

  مشکلات ما که در 40سال ناکارآمدی به وجود آمده است که باعث شده صادرات و تولید به وضعیت امروز برسه.یکی از مشکلات نادیده گرفته شما ما مشکل فرهنگی می باشد در این زمینه،در این 40سال به علت عدم رابطه بین المللی درست و حسابی باعث شده تولید کننده های ما اصلا اعتماد به نفس صادرات ندارن و به عبارتی اصلا بلد نیستن.

 • مهدی
  ۴ ۰

  فقط اسم ارز 4200 تومانی است وگرنه ما که ندیدیم کالاهای اساسی با همین نرخ قیمت گذاری بشه
  تمام اقلام اساسی چندبرابر شده

 • ناشناس
  ۲ ۱

  فعلا یک ساله که دلار 4200 سهم مافیا بوده. حذف که بشه سهم دولت میشه. خب فرقش چیه؟ چیزی گیر مردم نمیاد.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کاش حذف بشه