کد خبر 340797

مجلس تصویب کرد

ممنوعیت تشکیل ستاد تبلیغاتی برای نامزدها بدون اعلام قبلی

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند تشکیل ستاد انتخاباتی بدون اعلام قبلی به فرمانداری یا بخشداری ممنوع است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز (یک شنبه) و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس ماده ۳۶ این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن ماده ۶۳ قانون و تبصره‌های آن به این شرح اصلاح می‌شود:

ماده ۶۳: هر نامزد می‌تواند در مرکز استان حوزه انتخابیه اصلی دارای یک ستاد تبلیغات مرکزی باشد و در هر یک از حوزه‌های انتخابیه فرعی و تابعه فرعی آن استان نیز دارای یک ستاد به تفکیک خواهران و برادران باشد. در شهرهایی که دارای مناطق چندگانه شهرداری هستند در هر منطقه شهرداری یک ستاد انتخابات فرعی به ترتیب فوق می‌تواند دایر شود.

طبق تبصره ۱ این ماده تشکیل ستاد تبلیغات انتخاباتی اعم از اصلی و فرعی بدون اعلام قبلی نشانی ستاد و نام مسئول آن توسط نامزد یا نماینده رسمی وی به فرمانداری یا بخشداری ممنوع است. فرمانداری یا بخشداری مربوطه موظف است بلافاصله مشخصات فوق را به هیأت اجرایی و هیأت نظارت مربوطه اسال کند.

در صورت تخلف از این حکم فرد تشکیل دهنده ستاد به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

طبق تبصره ۲ این ماده معرفی افرادی که سابقه محکومیت کیفری مؤثر یا تخلفات و جرایم انتخاباتی داشته باشند به عنوان رئیس یا مسئول ستاد اعم از اصلی و فرعی ممنوع و تشدید آن در حکم ستاد غیر مجاز است.

به موجب تبصره ۳ این ماده مسئولیت اداره و نظارت بر اجرای ضوابط و قوانین توسط ستادهای تبلیغاتی بر عهده رئیس ستاد تبلیغات مرکزی هر نامزد است. این امر نافی مسئولیت نامزدها در این خصوص نیست.

به موجب تبصره ۴ این ماده ستادهای تبلیغاتی مکلفند آموزش‌های لازم را به عوامل خود جهت فعالیت در چارچوب قانون ارائه کنند.

در تبصره ۵ این ماده هم آمده است نیروی انتظامی موظف است ضمن هماهنگی با هیأت‌های اجرایی اقدام به پلمب ستادها و مراکز غیر مجاز کند و گزارش آن را به هیأت‌های اجرایی و نظارت حوزه مربوطه ارسال کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر