{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 339723

آن طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد در صورت اجرایی شدن مصوبه مجلس مبنی بر افزایش ۴۰۰هزار تومانی حقوق کارکنان، فقط حدود یک میلیون و ۱۰۰هزار نفر از کارکنان دولت از افزایش بیشتر از ۲۰درصد برخوردار می‌شوند و حدود چهار میلیون نفر کمتر از این افزایش حقوق خواهند داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در روزهای اخیر بررسی تبصره مربوط به حقوق در لایحه بودجه ۱۳۹۸ با حواشی‌ای در مجلس مواجه شد؛ چرا که اختلاف نظر زیادی بین دولت و نمایندگان در این رابطه وجود داشته است. این در حالی است که در آخرین تصمیم‌گیری‌ها و در حالی که دولت پیشنهاد افزایش یکسان ۲۰ درصدی حقوق کارکنان را مطرح کرده و حتی به تصویب رسیده بود، نمایندگان مصوبه دیگری را مبنی بر افزایش یکسان ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان و همچنین افزایش تا ۱۰ درصدی را برای آنها را صادر کردند که با مخالفت دولت مواجه شد.

اما آن چه محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با حضور در رسانه ملی درباره جزئیات افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق و ادله دولت برای مخالفت با آن مطرح کرده است، از این حکایت دارد که چنین مصوبه‌ای نمی‌تواند عدالت چندانی را بین کارکنان ایجاد کند.

بنا بر توضیحات نوبخت، دولت حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان را بین نزدیک به پنج میلیون حقوق‌بگیر شاغل و بازنشسته توزیع می‌کند که در این حالت متوسط حقوق پرداختی به سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ماه می‌رسد.

وی با اشاره به این که دولت تصمیم داشت تا ۲۰ درصد برای سال آینده به حقوق کارکنان اضافه کند، گفت: در این حالت می‌توانستیم ۳۲ هزار میلیارد تومان را به مجموع کل اضافه کنیم که در این حالت به طور متوسط با نرخ ۲۰ درصد حدود ۶۴۰ هزار تومان به حقوق کارکنان اضافه می‌شد. اما آن چه نمایندگان پیشنهاد کرده‌اند افزایش ۴۰۰ هزار تومانی است که در این حالت دولت باید ۲۴ هزار میلیارد تومان را برای این افزایش یکسان ۴۰۰ هزار تومانی بین حدود پنج میلیون حقوق بگیر خود تقسیم کند و تنها ۸ هزار میلیارد تومان دیگر باقی می‌ماند که اگر بخواهد آن را بین همین تعداد کارمند تقسیم کند، آنگاه دیگر توزیع ۱۰ درصدی نخواهد بود و فقط رشد پنج درصدی برای کارکنان باقی می‌ماند.

وی با بیان این که با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق به طور یکسان بین کارکنان فقط یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از افزایش بالای ۲۰ درصد برخوردار می‌شوند، ادامه داد: این در شرایطی است که نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان و بازنشسته‌ها کمتر از دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند و در این حالت برای آنها مناسب است اما در سوی دیگر چهار میلیون نفر باقی مانده از افزایش کمتری برخوردار خواهند شد.

نوبخت توضیح داد: به عنوان مثال کارمندی که سه میلیون حقوق می‌گیرد با افزایش ۲۰ درصدی‌ای که مد نظر دولت بود افزایش حقوق آن به ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید اما در این حالت با مصوبه مجلس فقط ۴۰۰ هزار تومان به حقوق او اضافه می‌شود که کمتر از قبل خواهد بود.

نوبخت بر این تاکید دارد که با توجه به این که پیشنهاد دولت می‌تواند توزیع حقوق را بین تمامی گروه‌ها به طور عادلانه‌تری پیش ببرد، مناسب بود که با آن همراهی می‌شد.

اما به هر صورت گفته‌های نوبخت از این حکایت دارد که در بین کارکنان دولت و حقوق‌بگیران آن با وجود برخی حاشیه‌سازی‌ها حداکثر حقوق پرداختی حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است؛ چرا که از حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی حداکثر تا هفت برابر دولت می‌تواند پرداختی داشته باشد که در این شرایط باید اعضای هیأت علمی و قضات را که قوانین خود را دارند باید مستثنی کرد.

نوبخت در عین حال تاکید کرد که اگر در نهایت این مصوبه به قانون تبدیل شده و در اختیار دولت قرار گیرد آن را اجرا خواهد کرد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۲

    باسلام وعرض ادب خدمت دولتمردان بعنوان کارمند دولت شاهد هستم که بسیاری از کارکنان در این دولت حتی حضور فیزیکی ندارند و فحش می دهند به دولت و کارایی وموثر نیستند ‌یکسره سنگ ‌پراکنی میکنند از همان ابتدا تا هم اکنون جلو راه دولت ،بعد چطور به این افرادی که اصلا توجهی به کار و اداره ندارند وحتی در محیط اداره از ببخشید ببخشید شورت و لوازم آرایشی و آقایان هم طرف معتاده دم از گرانی میزند به این افراد حقوق بالایی داد درست میفرمایند جناب نوبخت که به ناحق به افرادی که به این دولت از ابتدای حضور اقای دکتر روحانی سنگ‌پراکنی و تفرقه و اغتشاش بوجود اوردند در محیط کار اصلا نباید حقوق داد چه برسد که افزایش حقوق هم وجود داشته باشد حتی از روی تفریح در محل کار خود حاضر میشوند به نظم وانظباط اداری توجهی ندارند بنابراین حقوق انها باید به عده ای دیگر که طرفدار دولت بوده وهستند وخواهند بود و مخصوصا حفظ نظام از اوجب واجبات هست باید داده شود انها در زمان احمدی نژاد آنقدر خورده اند که هم‌اکنون بازنشسته اش حداقل دوتا مغازه داره برای بیکاری اش گران فروشی کند حال نوبت افرادی است که در آن دولت سابق احمدی نژاد حقوقشان تضییع شده بایستی حقوق بیشتری داده شود تا جبران مافات شود حتی حقوق انها بسیار بیاید پایین تا بدانند حداقل برای حفظ نظام حرمت‌ها را اداره بعنوان کارمند دولت حفظ کنند نه یاوه گویی کنند حقوق بالا هم بگیرن این بدور از وجدان ومنطق است سپاس

  • معلم با مدرک دکتری
    ۰ ۰

    سلام بنده با مدرک دکتری( شاگرد اول دانشگاه دولتی ) با ۲۹ سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش و کسب تمام درجه ها وطبقه های خدمتی( طبقه ۱۶ یا همان گروه بیست) دو میلیون چهارصد هزارتومان حقوق دریافتی ام است و این یعنی بهترین وضعیت ممکن برای شخصی که در استخدام آموزش و پرورش است، ( چون دیگر گروه و طبقه و مدرکی نمانده که کسب نکرده باشد) با این وجود سوال این است : چرا باید این همه تبعیض در دریافت دستمزدها در بین معلمان و سایر کارمندان دولت باشد!؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری