کد خبر 336956

آمارهای جدید از اوضاع متولدان دهه شصت

سیاست های جمعیتی دهه شصت، نرخ باروری در ایران را افزایش داد و موج اول جمعیت به راه افتاد. متولدان سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۹ را دهه شصتی می نامند که در حال حاضر بیشترین سهم جمعیتی کشور را دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، مرکز آمار براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن 1395، داده نمایی از سهم جمعیت دهه شصت به همراه نرخ بیکاری، وضعیت مدرک تحصیلی، وضع زناشویی و تعداد فرزندان متولدان این دهه ارائه کرد.

براساس این اطلاعات، دهه شصتی ها با 16 میلیون و 802 هزار و 46 نفر بیشترین سهم از جمعیت کشور را دارند، به گونه ای که 21 درصد سهم جمعیت مربوط به این دهه است.

اشتغال یکی از موضوع های قابل توجه این دهه است که برابر این آمار، از جمعیت هشت میلیون و 483 هزار و 893 نفری 16 درصد بیکارند؛ همچنین 32 درصد از هشت میلیون و 318 هزار و 153 نفری زنان نیز شغلی ندارند.

بررسی میزان ازدواج و فرزندآوری این قشر در این داده نما نشان می دهد که 19 درصد زن های دهه شصتی و 33 درصد مردها هنوز ازدواج نکرده اند.

نکته قابل توجه دیگر اینکه 19 درصد زن های دهه شصتی ازدواج کرده، هنوز فرزندی به دنیا نیاورده اند. 37 درصد یک فرزند، 38 درصد 2 فرزند، هشت درصد آنها سه فرزند، 2 درصد نیز چهار فرزند و فقط یک درصد پنج فرزند یا بیشتر دارند.

تقریبا از هر 2 خانوار، یک خانوار یک عضو دهه شصتی دارد که مدرک تحصیلی 60 درصد آنها دیپلم یا زیردیپلم است.

همچنین 27 درصد آنها تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه، 35 درصد تحصیلات عالی و 28 درصد دیپلم و پیش دانشگاهی دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر