کد خبر 336024

سبدمعیشت کارگران ۲میلیون و ۶۶۹هزار و ۸۰۰تومان؛

هزینه‌های کارگران یک‌میلیون و ۸۰هزارتومان گران شد/ کارگران خواستار جبران کمبود شدند

عضو شورای عالی کار گفت:کارگران به دنبال این هستند که قدرت خرید جامعه کارگری حفظ شود. سبد هزینه های جامعه کارگری یک میلیون و ۸۰ هزار تومان گران شده است. مطالبه ما این است که یک مبلغ در حقوق سال آینده جبران شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سال گذشته نمایندگان کارگران در ماه های پایانی سال میزان سبدمعیشت کارگران را  حدود 2میلیون و 669 هزار و 800 تومان  تعیین کردند.  بعد از عید و با شروع نوسانات نرخ ارز، فاصله بین حداقل مزد کارگران و تورم بیشتر شد و قدرت خرید کارگران به شدت کاهش پیدا کرد؛ به نحوی که اکنون فاصله بین رقم سبد معیشت و دستمزد کارگران به یک میلیون و 180 هزار تومان رسیده و هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری به بیش از سه میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافته است.

 شب گذشته اما مبلغ سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد حدود 3میلیون و 759هزار و 200تومان با میانگین 3.3 نفر محاسبه شد و به‌تأیید کمیته دستمزد رسید.

 به نوعی می توان گفت این رقم کمترین رقمی است که برای سبد معیشت مشخص شد. به استناد بررسی  های جامعه کارگری دستمزد فعلی سال97 تنها پاسخگوی 25  درصد هزینه های زندگی است. اکنون که این رقم در کمیته دستمزد تعیین شده است به این معنی است که شرکای اجتماعی برای تعیین عدد و رقم سبد معیشت تنها عقب ماندگی سال 97 را در نظر گرفته اند. یعنی بر هزینه خانوار در طی سال جاری حدود  یک میلیون وهشتاد هزارتومان درماه اضافه شده است.

کارشناسان و فعالان حوزه کار بر این باورند که با توجه به فاصله بین حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران، شورای عالی کار باید به سمت واقعی کردن دستمزد سال آینده کارگران برود، چرا که دستمزدهای فعلی جوابگوی معیشت کارگران نیست و باید به شکل منطقی واقعی شود.

* هزینه های کارگران یک میلیون و 80هزارتومان گران شد

فرامرز توفیقی ، عضو شورای عالی کار گفت: اعضای شورای عالی کار در جلسه کمیته دستمزد رقم 37592000ریال به عنوان سبد معیشت خانوار با میانگین 3.3نفر محاسبه می شود.

 وی بیان کرد: با این حساب هزینه خانوار در طی سال گذشته بالغ بر یک میلیون وهشتاد هزارتومان درماه افزایش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: براساس بررسی های انجام شده مشخص شد در فاصله زمانی اواخر اسفند 96 تا  شهریور ماه جاری یعنی چیزی حدود کمتر از 6ماه هزینه سبد معیشت کارگران به حدود 3میلیون و 500هزار تومان رسیده و اکنون شاهد افزایش خیرکننده هزینه‌برای تامین مایحتاج کارگران هستیم.

وی تاکید کرد:افزایش تورم سبد معیشت فقط در سال 97 محاسبه کردیم. یک میلیون و 80هزار تومان روی سبد معیشت در سال 97 آمده است. مطالبه کارگران این است که باید یک  میلیون و 80 هزارتومانی که هزینه سبدمعیشت گران شده است برای سال جاری جبران شود.

 توفیقی اظهار کرد: کارگران به دنبال این هستند که قدرت خرید جامعه کارگری حفظ شود. نمایندگان دولت و کارفرما  پذیرفته اند که سبد هزینه های جامعه کارگری یک میلیون و 80 هزار تومان گران شده است. درخواستمان این است که کاری به چه میزان درصد افزایش حقوق نداریم،اما باید این عقب  افتادگی مزدی در فاصله زمانی بین 96تا97 جبران شود.

 وی درباره زمان برگزاری جلسه شورای عالی کار گفت: هنوز زمان دقیق برگزاری جلسه مشخص نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر