کد خبر 331012

در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

با دلار یک تومانی نمی‌شود واقعیت را تغییر داد/ قدرت خرید مردم با حذف صفرهای ریال بیشتر نمی‌شود

یک کارشناس اقتصادی حذف صفرهای واحد پولی را اقدامی بی‌تاثیر در تورم و قدرت خرید مردم عنوان کرد و افزود: پول قدرتمند منجر به افزایش واردات می‌شود که در شرایط فعلی ما باید به دنبال صادرات بیشتر باشیم.

اقتصادآنلاین _ صبانوبری؛ علیرضا عبدالله زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از نظر منطق با حذف 4صفر از واحد پولی ریال اتفاق خاصی نمی‌افتد و تنها می‌توان گفت یک سری محاسبات اندکی آسان‌تر می‌شود.

او اضافه کرد: برخی فکر می‌کنند ارزش پول ملی بیش از اندازه مهم است و در این صورت اگر یک دلار بشود یک تومان ممکن است آن‌ها را راضی کند.

وی با تاکید براینکه در اقتصاد مبنای قدرت خرید پول است، ادامه داد: حذف 4هزار صفر هم نمی‌تواند آن را تغییر دهد زیرا در محاسبه قدرت خرید پول، در صورت و مخرج اعدادی قرار می‌گیرند که حتی اگر صفرهای آن هم حذف شوند تغییری در عدد به دست آمده ایجاد نمی‌کند.

این کارشناس افزود: ممکن است بانک مرکزی بخواهد از این طریق پول‌های تقلبی را از بازار جمع کند که کار مفیدی است.

عبدالله زاده با بیان اینکه متاسفانه مردم جامعه تصور درستی از پول و نقش آن در اقتصاد ندارند، گفت: آن‌ها پول قدرتمند را برای اقتصاد مفید می‌دانند اما مسئله این است که  پول قدرتمند واردات را افزایش داده و صادرات را کاهش می‌دهد که در وضعیت فعلی ما باید به دنبال افزایش صادرات خود باشیم که افزایش نرخ ارز هم به این موضوع کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خودشون بهتر میدونند اما مردم را رسما خر فرض کردن!