کد خبر 324431

رشد ۱۹.۵درصدی درآمدهای مالیاتی دولت در سال آینده

بر اساس لایحه بودجه، در حالی درامدهای مالیاتی با افزایش ۱۹.۵ درصدی مواجه شده است که هزینه های مربوط به رفاه اجتماعی رشد ۲۴ هزار میلیارد تومانی داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم ، دولت در لایحه بودجه برای سال آینده حدود 208 هزار میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی کرده، این درحالیست که  حدود 320 هزار میلیارد تومان هزینه پیش بینی شده است. بر این اساس تراز عملیاتی بودجه براساس لایحه بودجه 98  منفی 112 هزار میلیارد تومان لحاظ شده است. 

بررسی آمار و ارقام مربوط به درآمد ها و هزینه های دولت در سال 1398 حاکی از آن است  که در بودجه سال آینده، مجموع درآمدهای مالیاتی دولت در حدود 208 هزار میلیارد تومان است که این مبلغ به نسبت لایحه بودجه سال گذشته یعنی رقم  193 هزار میلیارد تومان، شاهد افزایش 15 هزار میلیارد تومانی بوده است.

لازم به ذکر است، هزینه های مربوط به جبران خدمات کارکنان در لایحه بودجه سال اینده با کاهش 11هزار میلیارد تومانی مواجه شده است. از سوی دیگر در حالی رقم مربوط به یارانه ها 11هزار میلیارد تومان لحاظ شده که این عدد در لایحه بودجه سال قبل حدود 8هزار میلیارد تومان بوده است. هزینه های مربوط به رفاه اجتماعی نیز با رشد 24 هزار میلیارد تومانی رو به رو شده است.

گفتنی است،  درآمدهای دولت دو دسته کلی دارد: مالیات‌ها و غیرمالیات‌‌ها. مالیات که مفهوم مشخصی دارد، اما غیرمالیات شامل درآمدهای حاصل از مالکیت دولت ، درآمدهای حاصل از فروش خدمات و کالاهای دولتی و درآمدهای حاصل از جرائم و خسارات (جرایم رانندگی، جریمه غایبان خدمت سربازی، جرائم و خسارات محیط زیستی و ...) و سایر می‌شوند. بدین ترتیب دولت نتوانسته این رقم از هزینه‌های جاری خود را از محل درآمدها تامین کند و بازهم باید درآمدهای نفتی جور تامین حقوق و دستمزد کارکنان را بکشد.

13971004132019659162205210

بیشتر بخوانید
ارسال نظر