کد خبر 321806

غرب مرکز عالم نیست

ظریف: دوران قدر قدرتی درجهان تمام شده است

وزیر امور خارجه گفت: نباید همه نگاهمان را روی آمریکا متمرکز کنیم. خیال نکنیم هر اتفاقی در در دنیا یک سرش در آمریکاست.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز در کنگره حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه سیاست خارجه حوزه منافع ملی است و حوزه منافع سیاسی و جناحی نیست گفت: ایران کشور قدرتمند و تاثیرگزاری است و ما به لحاظ جغرافیایی و تاریخی همواره تاثیرگزار بودیم و خواهیم ماند و این واقعیت در نه تنها 40 سال بلکه در 7هزار سال گذشته به اثبات رسیده است.

وی با بیان اینکه مردم مبنای قدرت ایران هستند گفت: در همه عوامل قدرت ظاهری، همسایه های ما از ما جلوترند و یکی عضو ناتو هست و یکی از آنها بمب هسته ای دارد. کل بودجه دفاعی ایران برای هر فرد، در کل منطقه خاورمیانه، به استثنای مصر پایین ترین است.

ظریف ضمن اشاره به اینکه عربستان سال گذشته 69 میلیارد دلار هزینه خرید سلاح کرده و جمهوری اسلامی در حوزه دفاعی زیر16 میلیارد دلار است تصریح کرد: پس چه چیزی جز  مردم ما را در منطقه قدرتمند کرده است؟ پس رعایت شان ایران یک ضرورت امنیت ملی است و ما مردم را به عنوان پشتوانه امنیت ملی نیاز داریم و بدون مردم ما هیچیم.

وی افزود: من بعنوان مسلمان شرم می کنم که درمورد همسایگان ما لیندزی گراهام می‌گوید یک هفته حمایتمان را برداریم شما مجبورید فارسی حرف بزنید.

ظریف با بیان اینکه مشکل ما این است که از طیف های مختلف فکری مان و کسانی که طرفدار تعامل با دنیا هستند تا کسانی که به عنوان دلواپس شناخته می شوند یک اشتباه دارند، گفت: آن اشتباه اینکه غرب را مرکز جهان می بینند. دنیای امروز ما دنیای پساغربی است و یعنی زمانی در قرن 16 یا 17 هر اتفاق تاثیرگذار در غرب می افتاد و دنیا معادل غرب بود.

وی تاکید کرد: دوران جدیدی پیدا شد که هرچه در دنیا اتفاق افتاد غربی ها در آن تاثیرگذار اصلی بودند و هر اتفاقی در هرجایی دنیا در غرب طراحی شده بود پس ما عادت کردیم هر اتفاقی می افتد از طرف غرب است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دنیا عوض شده و غرب مرکز عالم نیست، گفت: بنابر این سیاست نگاه به شرق معنی نمی دهد همان طور که سیاست نگاه به غرب هم معنی نمی دهد چون غرب به شرق و شرق به غرب نگاه می کند.

ظریف افزود: دوران قدر قدرتی در جهان تمام شده و این به نفع ماست اما نمی خواهیم باور کنیم.

وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر اینکه همه نگاهمان را در آمریکا متمرکز نکنیم و خیال نکنیم هر اتفاقی در در دنیا یک سرش در  آمریکاست اظهار داشت: جمهوری اسلامی موضوع کنش نیست بلکه کنشگر است و ما می توانیم آینده خود را رقم بزنیم و باید با دید درست رقم زد چون اشتباه در دوران ما خیلی هزینه مند است.

ظریف در ادامه سخنان خود با انتقاد از برخی رسانه‌ها گفت: چرا کیهان و صداوسیما بخش اول جمله اوباما را تیتر می‌کنند که «اگر می‌توانستیم یک پیچ‌ومهره از هسته‌ای ایران باقی نمی‌گذاشتیم» اما جمله بعد را که می‌گوید «اما نمی‌توانیم» سانسور می‌کنند؟

وی ادامه داد: چرا نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ باور کنید همه‌مان در یک کشتی نشسته‌ایم و بپذیریم منافع ملی، مسایل جناحی نیست.

وزیر خارجه تصریح کرد: آنهایی که با ما دشمن هستند اصلا توجه ندارند که چه کسی در ایران رییس جمهور است و چه کسی وزیر است. ما هم بپذیریم بپذیریم که در یک کشتی نشستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر