کد خبر 321136

ضرب‌الاجل حذف مدیران چندشغله به کجا رسید؟

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید اقدام وزیر کار در اعلام اسامی مدیران و اعضای هیات مدیره شرکتهای تابعه این وزارتخانه اگرچه مثبت و اثرگذار بوده، ولی ما تنها لیست اسامی را دیدیم و هیچ گزارشی از اقدامات بعد از آن منتشر نشد. به گفته وی، اگر قرار بود به ترکیب اعضای هیات مدیره دست نخورد چرا ضرب الاجل یک هفته‌ای برای حذف مدیران و تعیین تکلیف آنها صادر شد؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، هادی ابوی ، ارائه گزارشی کامل از مجموع اقدامات صورت گرفته پس از دستور صریح وزیر کار برای حذف مدیران چندشغله و پروازی را خواستار شد و گفت: از  ضرب الاجل حذف مدیران چندشغله تنها به دنبال شناختن آدمها نبودیم بلکه هدف این بود که بدانیم چند نفر از این افراد که به اسم اعضای هیات مدیره در شرکتهای تابعه وزارت کار تحت عناوین مختلف نماینده مجلس، آقازاده و ... ورود کرده‌اند، نمایندگان واقعی کارگران و کارفرمایان و دلسوز واقعی این دستگاه و سازمان هستند.

وی با بیان این که نمایندگان واقعی بیمه‌شدگان و سرمایه‌گذاران باید در هیات مدیره‌های تامین اجتماعی و شرکتهای تابعه حضور پیدا کنند، گفت: ما نه از مشاوران وزیر بلکه از شخص وزیر که حجت را بر همگان تمام و اعلام کرد مساله پنهانی در این وزارتخانه نداریم می‌خواهیم گزارش شفافی به کارگران و مردم بدهند.

ابوی افزود: دستورات وزیر کار در ابتدای شروع فعالیت خوب و ارزشمند بود ولی مساله مهم این است که این اقدامات و دستورات در حد شعار و بخشنامه نباشد لذا اعتقاد داریم اگر هدف واقعی از این کار حذف مدیران چندشغله بوده باید به آن عمل شود ولی اگر قرار است به ترکیب همان افراد دست زده نشود چرا از ابتدا ضرب الاجل صادر شد؟ جامعه کارگری اکنون منتظر شنیدن اقداماتی است که در این مدت صورت گرفته است.

به گفته دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، همان طور که نمایندگان مجلس گزارش اقدامات و شفافیت عملکرد می‌خواهند، جامعه کارگری هم از وزارت کار انتظار دارد به اصل سه جانبه گرایی پایبند باشد و کارگران را به عنوان یکی از شرکای اجتماعی به رسمیت بشناسد.

وی تصریح کرد: گله‌ ما این است که نمایندگان کارفرمایی و کارگری در این جریان فراموش شده‌اند. شورای اسلامی کار، مجمع نمایندگان، انجمن‌های صنفی کارگران و کانون بازنشستگان این حق را دارند که به طور شفاف در جریان امور و اقدامات صورت گرفته قرار گیرند. شستا و تامین اجتماعی با جان و مال و مطالبات کارگران و بازنشستگان در ارتباط است و ما در تغییرات و تصمیماتی که درباره این شرکتها و سازمانها گرفته می‌شود، نقش داریم.

این مقام مسئول کارگری تامین اجتماعی و شستا را خط قرمز کارگران عنوان کرد و گفت: شاید توقع این است که کارگران در جریان همه کارهایی که انجام می‌شود قرار نگیرند ولی وقتی از شفافیت صحبت می‌کنیم و می‌گوییم موضوع پنهانی نداریم حق داریم به عنوان سهامداران اصلی در جریان انتقال و خرید و فروش زیرمجموعه‌ها و شرکتها قرار گیریم و از مجلس نشنویم که شرکت‌ها و زیرمجموعه‌های شستا و تامین اجتماعی در حال فروش هستند و قرار است بیمه درمان ما حذف شوند.

۲۲ آبان ماه امسال شریعتمداری ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضرب‌الاجل هفت روزه‌ای را برای حذف مدیران چند شغله در وزارت کار صادر کرد و از سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری خواست تا ظرف هفت روز کاری استعفای مدیران چند شغله از هیات مدیره شرکت‌های تابعه خود را اجرایی کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر