کد خبر 321126

در حاشیه انعقاد تفاهم بین وزارت صمت و سازمان بودجه ؛

رحمانی: عرضه خودرو با نرخ ۵درصد زیر قیمت بازار/ تنظیم بازار خودرو مستلزم افزایش تولید و عرضه بیشتر است

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که عرضه خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نیستند با نرخ پنج درصد زیر قیمت بازار، شروع شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رضا رحمانی امروز در حاشیه انعقاد تفاهم بین وزارت صمت و سازمان برنامه و بودجه در رابطه با قیمت‌گذاری خودرو گفت: تنظیم بازار خودرو مستلزم افزایش تولید و عرضه بیشتر است تا بتواند تقاضا را پاسخ دهد. این در حالی است که در ماه‌های اخیر تولید خودرو در دو کارخانه اصلی خودروسازی به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به این‌که قیمت‌گذاری خودرو شامل دو بخش می‌شود، گفت‌: اول خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت هستند و دیگر آنهایی که مشمول این قیمت‌گذاری نمی‌شوند. این در شرایطی است که خودروسازان عرضه خودرو با نرخ پنج درصد پایین‌تر از قیمت بازار را شروع کرده‌اند و اگر عرضه اینگونه ادامه‌ داشته باشد، می‌تواند با ادامه این روند موجب تعدیل قیمت‌ها در بازار آزاد شود. به‌طوری که در مرحله بعد نیز بار دیگر خودروسازان قیمت را پنج درصد پایین‌تر از نرخ بازار تعیین می‌کنند که در این حالت هم دلالی در بازار کمتر شده و هم این‌که قیمت‌ها در بازار آزاد متعادل خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد این‌که قیمت‌گذاری خودروهای مشمول قیمت‌گذاری از سوی شورای رقابت چه زمانی نهایی خواهد شد؟ نیز گفت‌ که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سایر دستگاه‌های مربوطه در حال‌ بررسی کارشناسی در این مورد هستند.

وی با اشاره به این‌که از خودروسازان خواسته‌ایم تا در قالب بسته‌ای عمل کنند، گفت‌: اول این‌که باید به تعهدات خود در پیش فروش پایبند بوده و آن‌را انجام دهند و دیگر این‌که عرضه آن‌ها افزایش پیدا کند. در ‌عین ‌حال بحث مطالبات مربوط به قطعه‌سازان و همچنین تامین نقدینگی از محل فروش اموال مازاد خودروسازان و یا تامین مالی از طریق نظام بانکی نیز مطرح است.

رحمانی همچنین گفت‌ که نمی‌توان تمام هزینه‌های مربوط به خودروسازان را از محل افزایش قیمت تامین کرد، چرا که هزینه‌های مالی آنها گاها تا بالای ۲۰ درصد می‌رسد و تامین این هزینه از طریق کانال افزایش قیمت قابل توجیه نیست و سازمان حمایت قطعا آن‌را نمی‌پذیرد.

اما در حالی‌که در مدت اخیر با افزایش قیمت خشکبار در بازار شاهد گرانی پسته به عنوان کالای صادراتی ایران هستیم و در بازار قیمت‌های تا ۲۷۰ هزار تومان هم برای آن ثبت می‌شود وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با اقدامات این وزارتخانه برای کنترل بازار خشکبار و دلیل افزایش قیمت پسته توضیحاتی ارائه کرد.

رحمانی گفت‌ که اتفاقا در جلسه‌ای که در چند روز اخیر برای تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس‌جمهوری داشتیم تنظیم بازار شب عید مورد توجه قرار گرفت. وی ادامه‌ داد: افزایش قیمت‌ها که قابل کتمان نیست اما ما برای شب عید اقلام عمده‌ای را به همراه وزارت کشاورزی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

رحمانی در مورد این‌که پسته و خشکبار کالای خاص شب عید نیست و مردم در طول سال نیز از آن استفاده می‌کنند و قیمت‌های فعلی توجیهی ندارد، گفت‌: این کالاها همیشگی هستند، اما برای شب عید و شب یلدا معمولا افزایش قیمت  دارند. با این حال ما در حال‌ بررسی هستیم تا از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حسن
  ۲ ۰

  چرا تعرفه واردات خودرو خارجی رو صفر نمیکنید همه بتونند خودرو وارد کنند .
  اون وقت مشخص میشه قیمت این اشغالای داخلی چقدر هست

 • ناشناس
  ۱ ۰

  زحمت کشیدی قیمت بازار که سرسام آور یعنی مملکت اینقدر بدبخت شده که بازار براش تعیین تکلیف کنه این وسط مردم هم بوق

 • صابر
  ۲ ۰

  از مسئولین محترم تتقاضا داریم به داد ما هزاران مشتری که از موعد تحویل خودرومون گذشته برسن و جلوی ظلم خودروساز ر بگیرند و از تضییع حقوق ما جلوگیری کنند. اجازه ندن که خودروهای موعد تحویل گذشته؛ افزایش قیمت داشته باشه. این انصاف نیست که خودروساز هم دیر تحویل بده و هم گرانتر!!! قیمت روز هم اگه باشه قیمت روز موعد تحویل مقرر در قرارداده؛ نه هر تاریخی که خودروساز دلش بخاد!!! بی قانونی و بی احترامی به مشتری تا به کی؟؟؟؟!!!!!!

 • www
  ۳ ۰

  چرا سایپا دعوتنامه های پراید 111 تحویل شهریور97 ر نمیده؟؟؟!!! یکی نیست بهش تذکر بده؛ بازخواستش کنه؟؟؟!!! یکی نیست حامی مشتریان باشه؟؟؟!!!! 3 ماه پیش باید ماشینو تحویل میداده ولی هنوز دعوتنامه هم نفرستاده!!!! این دیگه از عجایب جهانه که توی هیچ کشور دیگه ای پیش نمیاد. خجالت آوره!!! یعنی یه پراید ر هم نمیتونید تحویل بدید یا نمی خواهید تحویل بدهید؟؟؟!!!!!!!

 • مردم
  ۱ ۰

  چرا دعوتنامه های مرداد و شهریور و مهر و .... را نمیفرستید؟! دعوتنامه فرستادن که دیگه ربطی به تحریم نداره! ربطی به قطعه نداره؟! نکنه کاغذ هم ندارید و سختتونه بفرستید!!!! بگید طمع کردید که افزایش قیمت بدید بعدش بفرستید که این کار کاملا غیر انسانی غیراخلاقی و غیر قانونیه. اگه این کارو کنید مطمئن باشید با شکایت گسترده ی مردم روبه رو میشید. پس زودتر دعوتنامه ها را بفرستید که خیلی به مشتریا بی احترامی کردید تا حالا!

 • موعد تحویل خودرو گذشته
  ۲ ۰

  مشتریانی که موعد تحویل خودروتون گذشته هوشیار باشید که افزایش قیمت برای شما نباید صورت بگیره چون خودروساز مقصره و تاخیر از جانب خودروسازه و طبق قانون مقصر باید تاوان بده نه مشتریان متضرر. و اینکه قیمت روز هم قیمت روز موعد تحویل مقرر در قراردادتونه و نه هر تاریخ دیگه ای که خودروساز عشقش کشید. اگه افزایش قیمت اعمال بشه براتون غیر قانونی و غیر شرعیه و باید شکایت کنید.
  اعلام قیمت آذرماه سایپا هم سند دیگه ایه که میتونید بهش استناد کنید و یعنی تحویل آذر و قبل از اون به همین قیمتها باید محاسبه شه.

 • aaa
  ۱ ۰

  افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته غیر قانونیه. چون مقصر خودروسازه و تاخیر از جانب خودروسازه و باید تاوان بده؛ نه مشتریانی که ماهها خودروشون ر تحویل نگرفتن و متضرر شدن.
  قیمت روز یعنی قیمت روز موعد تحویل مقرر در قرارداد؛ نه هفته ها و ماهها و سالها بعد!!!!
  با اتحاد بین هزاران مشتری میشه حق را گرفت. واقعا متاسفم برای افرادی که دیگرانو از گرفتن حقشون دلسرد میکنن و هی میگن نمیشه نمیشه!!!! ما مشتریانی که ماهها موعد تحویل خودرومون گذشته میدونیم چطور حقمونو بگیریم و نیازی به اظهار فضل یه سری آدم نادون و مایوس نداریم.