کد خبر 319852

در نشست خبری پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان:

روحانی: قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یابد/ در بودجه۹۸ کالاهای اساسی با ارز۴۲۰۰ تامین می‌شود

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ۷۸طرح با یکهزار و ۴۶۶میلیارد تومان اعتبار، مصوبات این سفر برای استان سمنان خواهد بود، گفت: اجرای این طرح ها می تواند به تحول، رشد و پیشرفت استان کمک کند.

 به گزارش اقتصاد آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان با قدردانی از استقبال و مهربانی مردم بسیار خوب و شریف این استان، میهمان نوازی مردم شاهرود و دیگر شهرستان ها از کاروان تدبیر و امید، گفت: از وحدت در این استان بسیار خوشحالم و آقای شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان، سرپرست استانداری، علما و نخبگان، در کنار هم برای آبادانی این استان و ایران تلاش می کنند و همواره در کشور مرهون کمک مردم هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم در روزهای سخت همیشه پشت نظام بودند، دست دولت را گرفتند و امروزهم چنین است، تاکید کرد: درشرایطی هستیم که بحمدالله بودجه سال آینده را تنظیم کردیم وآمادگی داریم که هر زمانی که مجلس شورای اسلامی آماده باشد، تقدیم کنیم و امیدواریم این بودجه مایه خیر و برکت برای مردم باشد.

دکتر روحانی با اشاره به حضور در دانشگاه علوم پزشکی سمنان به مناسبت 16 آذر و احترام به دانشجو و روز دانشجو، تاکید کرد: دانشگاه های ما، آزاد ترین دانشگاه های دنیا از لحاظ بیان اظهار نظر و نقد است و در کمتر کشوری می توان سراغ داشت که دانشجویان و تشکل های مختلف راحت و آزاد نظرات، انتقادات و بیانات شان را مطرح کنند.

رئیس جمهور افزود: همواره علاقمند هستیم که در خدمت دانشگاهیان باشیم و تقریبا در این دولت همه مراسم های 16 آذر با شور و نشاط فراوان در سراسر کشور برگزار شده است و سخنرانان و دانشجویان مختلف صحبت کردند.

دکتر روحانی با اشاره به گزارش سال گذشته وزارت کشور مبنی بر برگزاری 1200 جلسه و نشست در 16 آذر، تاکید کرد: این مایه افتخار ما است و امسال هم این چنین است و من خوشحالم که همیشه در آغاز سال تحصیلی در مهرماه و در آذرماه در خدمت دانشگاهیان بودیم.

رئیس جمهور به برگزاری بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز در استان سمنان اشاره کرد و  گفت:  از جلسه و نکات مطرح شده همه عزیزانی که در راستای ترویج این فریضه مهم دینی و اسلامی، فعالیت دارند و همچنین از جناب آقای قرائتی؛ دوست قدیمی که در این راستا توفیقات خوبی دارند، استفاده کردیم  و مردم ما از آغاز همیشه با دین و اهل بیت (ع)این چنین بودند.

دکتر روحانی خاطر نشان ساخت:  فضایی در کشور وجود دارد که مردم از این فرهنگ بلند اسلام و از نیایش نماز که برای ما چهره اسلام است، قدردانی می کنند و نکته ای که امروز در سخنرانی تأکیدکردم این بود که جوهره و باطن اسلام پرستش است و صورت این دین همان نماز است.

رئیس جمهور تصریح کرد: نماز همان پرچم به اهتزاز در آمده دین است و هر کجا نماز است ما آنجا احساس عطر، معنویت و ایمان می کنیم.

 دکتر روحانی با قدردانی از استقبال بسیار گرم و صمیمانه مردم سرخه، اظهار داشت: سفر به سرخه زنده کردن خاطرات دوران کودکی است و با همه کسانی که در دوران کودکی هم سن و سال بودیم  و معلمینی  که در دبستان تلاش کردند، دیدار کردم.

  رئیس جمهور با بیان اینکه بسیار خوشحالم که طرحها و پروژه های زیادی در این سفر افتتاح، برنامه ریزی و اقدامات اجرایی آن آغاز شد، گفت:مهمترین مسأله این استان آب است  و همه ما در سراسر کشور باید به این نکته توجه کنیم  که باید مردم بتوانند، ابتدا از آب سالم پایدار آشامیدنی و سپس از ضرورت های صنعت و کشاورزی استفاده کنند.

دکترروحانی با تاکید بر اینکه  همه باید به یکدیگر در سراسر کشور کمک کنیم، دولت باید تسهیلات لازم را آماده کند و همچنین سرمایه گذاری های بسیار کلان انجام گیرد، افزود: الان برای طرح تامین آب یزد از دریای عمان و خلیج فارس اقدامات  و سرمایه گذاری بزرگی انجام  شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: برای کرمان و حتی اصفهان به دنبال این هستیم که آب برای این استان ها از جنوب تامین شود و اگر سرمایه گذارخصوصی در این زمینه وارد شود، این سرمایه برگشت دارد و دولت در زمینه آب شرب تضمین های لازم را انجام می دهد که برای آب شرب مردم خریدار خواهد بود و صنعت نیز به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه پروژه تامین آب برای بسیاری از استانهای کشور که در کم آبی و مضیقه هستند، لازم و ضروری است، ادامه داد: با هماهنگی های خوبی که با محیط زیست به عمل آمد، طرحی را مصوب کردیم که از نظر دولت برای سرمایه گذاری کاملاً آماده است و مسائل محیط زیستی حل شده است تا چگونه آب به مردم برسد  و آلودگی ایجاد نکند که این مهمترین مسأله استان بود.

رئیس جمهور  با اشاره به اقدامات دولت برای اجرای تقاضای شاهرود مبنی بر حق  یک مرز هوایی و فرودگاه بین المللی در استان بویژه برای صادرات کالاها ، گفت: جلسات لازم در تهران در این زمینه برگزار شد و تأکید می کنم این طرح کارشناسی شده ، در کمیسیون های دولت بررسی شده است و قبل از سفر هیات دولت به این استان در جلسات بحث و تصویب شد.

دکتر روحانی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی کاملاً آماده است تا مقدمات اجرای این پروژه مهم را انجام دهد و این کار هم برای استان و مخصوصاً برای شهرستان شاهرود ضروری و الزامی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه   خوشحالم بین بخش های مختلف، 10 هزار میلیارد تفاهم شد و اسناد تفاهم در این زمینه ها به امضا رسید، گفت: برای اجرای این طرح ها که بخش های مختلف خصوصی، دولتی و بانک ها سرمایه گذاری می کنند، کمک می کنیم تا کاملاً اجرایی شود  که در اینصورت می تواند استان سمنان را متحول کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امیدوارم  این سفر مایه خیر و برکت برای مردم عزیز استان سمنان و کشور باشد، ادامه داد: سمنان، چهارراه کشور است و از غرب به شرق و از شمال به جنوب و بسیاراهمیت دارد و مردم این استان همیشه میهمان نواز زائرین تربت پاک امام هشتم(ع) هستند.

 رئیس جمهور گفت: تقریباً این مسیر حدود 500 کیلومتر از حرم تا حرم است و مردم افتخار می کنند به آنهایی که به زیارت قبر امام هشتم(ع) می روند، خدمت کنند و همچنین جاذبه های گردشگری باعث شود تا مردم مقداری در اینجا توقف، استراحت و از آثار بسیار خوب و دیدنی این استان بازدید کنند.

رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

تأمین منابع آب استان و اجرای طرح بزرگراه حرم تا حرم سوال یکی از خبرنگاران از رئیس جمهور بود که وی در پاسخ گفت: طرح بزرگراه حرم به حرم بسیار مهم است و آزادراهی است که برای مردم بسیار اهمیت دارد، قسمت اول این بزرگراه از قم به گرمسار، انجام شده و درآمدهای لازم برای سرمایه‌گذاران را نیز ایجاد کرده است. بخش دوم این طرح از گرمسار به سمنان مشکلاتی همچون تملک اراضی دارد که وزارت راه را مسئول پیگیری آن کرده‌ایم. این طرح ملی است و با توجه به عبور زائران امام هشتم(ع) از این مسیر،تلاش خود را برای اتمام آن مضاعف کرده‌ایم.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی در خصوص جاده پیوند دهنده شمال به جنوب استان و روند اجرای آن ، گفت: مسیر اتصال شمال به جنوب کشور از طریق استان سمنان نزدیک‌ترین مسیر است و یکی از طرح‌ها برای این پروژه، جاده معلمان است که می‌تواند شمال کشور را به مرکز متصل کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: متأسفانه با توجه به اینکه سفر استانی دولت یازدهم به سمنان کمی دیر انجام شد در اجرای پروژه‌ها عقب‌ماندگی داریم که البته قرار شد با تأمین اعتبارات لازم این عقب‌ماندگی جبران شود. بخشی از آن هم مربوط به همین جاده است.

رئیس جمهور افزود: سازمان برنامه و بودجه امروز اعلام کرد که 240 میلیارد تومان برای تکمیل و اجرای پروژه‌های عقب‌مانده استان اختصاص داده است.

خبرنگار دیگری در این نشست خبری بار دیگر به موضوع انتقال آب خزر به سمنان اشاره و از رئیس جمهور زمان آغاز و اتمام این پروژه را جویا شد، رئیس جمهور در پاسخ گفت: دولت برای این طرح برنامه دارد و براساس اعلام وزیر نیرو مطالعات طرح انجام شده است. مشکل موجود برای اجرای این طرح مشکل محیط زیست در مسیر لوله و بحث آلودگی آن بود که البته نگرانی به حقی بود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: هفته گذشته سازمان محیط زیست بررسی‌های خود در این رابطه را انجام و نظر نهایی را اعلام کرد. خوشبختانه دغدغه محیط زیستی و بحث آلودگی برطرف شده و از نظر دولت مانعی برای این پروژه وجود ندارد، سرمایه گذار آن هم اعلام آمادگی کرده و ان‌شاء الله با سرعت عمل، اجرای این طرح را پیگیری خواهیم کرد.

خبرنگار دیگری از رئیس جمهور در خصوص موضوع تورم سوال کرد و با اشاره به اعلام خبر افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال آینده، گفت: ‌برنامه دولت برای کنترل گرانی چیست؟‌

دکتر روحانی گفت: یکی از مشکلات و مسایل مهم امروز تورم است، در دولت یازدهم توفیق داشتیم که تورم را مهار کنیم که البته معنی این مهار، به معنای کند کردن رشد افزایش قیمت بود امروز بنا به دلایلی با رشد افزایش قیمت مواجه هستیم که البته تلاش می‌کنیم دوباره این رشد را متوقف کنیم. البته با کمک همه در افزایش تولید و تأمین کالاهای اساسی این هدف را محقق می کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بخش بزرگی از تورم امسال به حرکت پرشتاب نرخ ارز مربوط می‌شود که روی قیمت کالاها تأثیر گذاشت مقداری هم جو روانی تأثیر داشت که دشمنان در ایجاد آن نقش داشتند.

دکتر روحانی افزود: مشکلاتی همچون افزایش نقدینگی و افزایش نرخ ارز بر روی تورم بسیار تأثیرگذار بوده است و معتقدم اصلاح مشکل نقدینگی نیازمند اصلاح نظام بانکی است.

رئیس جمهور افزود: تلاش دولت فقط اضافه کردن 20 درصد به حقوق کارکنان نیست، توان ما همین‌قدر است و منابع ما بیش از این اجازه نمی‌دهد و برای افزایش بیش از این نیازمند تحولاتی هستیم که مردم باید برای آن تحولات آمادگی داشته باشند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: تصمیم فعلی این است که نرخ بنزین و گازوئیل افزایش نیابد، همانطور که طی این سال‌های گذشته افزایش نیافته است. اما یک طرح این است که می‌توان مقداری قیمت بنزین و گازوئیل را افزایش داد و درآمد ناشی از این افزایش را به اقشار کم‌درآمد برگرداند که البته این طرح هم آثاری به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهور در همین رابطه به موضوع قاچاق سوخت از کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما قاچاق بسیار زیاد بنزین و گازوئیل است که رقمی حدود روزانه 10 میلیون لیتر است و دلیل اصلی آن نیز ارزان‌بودن قیمت بنزین و گازوئیل در ایران و گرانی آن در کشورهای دیگر است که البته مسئولان مرتبط با قدرت و شدت با قاچاق مبارزه می‌کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه قاچاق به صورت دو طرفه در واردات و صادرات انجام می‌شود، گفت: باید جلوی این قاچاق گرفته شود تا مردم احساس امنیت و آرامش کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: تلاش ما این است که برای سال آینده کالاهای اساسی بر مبنای ارز 4200 تومانی تأمین شود و در بودجه سال آینده 14 میلیارد دلار برای این منظور اختصاص یافته است.

دکتر روحانی همچنین به ارایه بسته‌های حمایتی به اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: یک نوبت از این بسته‌های حمایتی پرداخت شده یک نوبت هم در ماه‌های آینده پرداخت خواهد شد و تلاش می‌کنیم سال آینده هم ادامه داشته باشد. ان‌شاء الله بخش خصوصی و دولتی همه دست به دست هم دهند تا مشکلات حل شود.

در ادامه این نشست خبری، خبرنگاری به موضوع فعالیت احزاب و توسعه سیاسی در کشور اشاره کرد و پرسید برای ارتقاء سطح عمومی اعتماد مردم به دولت چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ رئیس جمهور در پاسخ گفت: نکته اصلی همین است که معتقد باشیم کشور از آن مردم است و مردم باید برای اداره کشور تصمیم بگیرند. اصل ششم قانون اساسی تأکید دارد که حاکمیت ملی به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب است و مردم باید در تشکیل و فعالیت احزاب آزاد باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه در گذشته شاهد بودیم که خانه احزاب تعطیل شده بود ، فعالیت احزاب با مشکل مواجه بود و روزنامه‌ها در نوبت‌های طولانی برای دریافت مجوز بودند اما امروز دیگر اینگونه نیست. مشکلات برای چاپ کتاب مثل گذشته نیست. سازمان‌های مردم‌ نهاد با مشکلات عدیده مواجه نیستند و حضور خانم‌ها در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی افزایش خوبی داشته که البته حق آنها بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این زمینه به دو نکته باید توجه داشته باشیم، گفت: نکته اول اینکه رقابت‌های ما باید سالم باشد و احزاب آزادند که در انتخابات به بهترین شکل فعالیت کرده و محک بخورند. وحدت و هماهنگی باید بیشتر شود و رقابت‌‌ها اخلاقی باشد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نکته دوم این است که دولت به تنهایی نمی‌تواند حلال مشکلات باشد. همه دستگاه‌ها، نهادها، بخش خصوصی و دولتی، مردم، اصناف و همه و همه باید دست به دست هم دهند تا مشکلات را حل کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باید در کنار هم باشد، گفت: همه بخش‌ها باید برای دستیابی به این توسعه همه جانبه فعال شوند.

وی تأکید کرد: همین 16 آذر که جامعه دانشگاهی آزادانه نقدهای خود را مطرح می‌کنند، نشان از آزادی سیاسی دارد. دولت تلاش می‌کند، زمینه را برای رشد فعالیت و آزادی احزاب و آزادی بیان بیشتر فراهم کند.

خبرنگاری در این نشست خبری به موضوع افزایش نقدینگی در کشور اشاره کرد و گفت دولت چه برنامه‌ای برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و حل مشکل کمبود نقدینگی بخش صنعت دارد؟ دکتر روحانی با بیان اینکه مشکل نقدینگی موضوع درستی است که به آن اشاره شده، گفت: در بخش تولید نیاز به گردش نقدینگی و تأمین سرمایه تولید داریم و با مشکل هدایت نقدینگی مواجه هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: روزانه یک هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم که 2 منبع دارد یکی برداشت از بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها و منبع دوم برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است.

دکتر روحانی یادآور شد: در مورد اول که موضوع برداشت از بانک‌ها می‌باشد دولت منضبط عمل کرده و این برداشت محدود بوده و در چارچوب قانون و بودجه عمل کردیم اما در مورد دوم برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی بسیار بالا بوده که نشان از ناسالم بودن سیستم بانکی است و مشکل بزرگ در این زمینه نیز مربوط به بانک‌های غیردولتی، خصوصی و خصولتی است.

رئیس جمهور ادامه داد: سال گذشته برای مهار رشد نقدینگی چارچوبی در دولت تدوین و از سوی معاون اول برای اجرا ابلاغ شد که در این مهار بی‌تأثیر نبود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه راه‌حل مشکل نقدینگی اصلاح بانک‌هاست، گفت: باید بانک‌ها را اصلاح کنیم، سرمایه در گردش نیز باید توسط بانک‌ها تأمین شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: بانک‌ها باید سرمایه‌های منجمد خود را از انجماد خارج کنند، از بنگاه‌داری دست بردارند و اموال غیرمنقول خود را بفروشند  و سرمایه خود را به بخش تولید هدایت کنند.

دکتر روحانی در همین رابطه به موضوع تخلف یک مؤسسه مالی اشاره کرد و گفت: یک مؤسسه متخلف در کشور که اموال مردم را تاراج کرده بود دولت را مجبور کرد بیش از 30 هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران پرداخت کند و تخلف یک مؤسسه مالی برای کل کشور و مردم مشکل ایجاد کرد.

رئیس جمهور تأکید کرد: جزو برنامه‌های مورد تأکید ما فروش اموال دولتی و بانک‌ها و هدایت نقدینگی به بخش تولید و بازار سرمایه است.

دکتر روحانی در پایان این نشست خبری از مردم شهرستان‌های استان که موفق به حضور در جمع آنان نشد، عذرخواهی کرد و از رسانه‌ها بخاطر نقش بسیار مهمی که برای ایجاد وحدت و هماهنگی و همچنین ایجاد انگیزه لازم برای فعالیت اقتصادی ایفا می‌کنند، قدردانی کرد.

رئیس جمهور همچنین از نیروهای انتظامی و امنیتی برای تأمین امنیت این سفر و تأمین امنیت و آرامش کل کشور قدردانی کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر