کد خبر 318498

کنترل نقدینگی موجود برای کنترل تورم؛

نوبخت: توهمات عده‌ای با روح و روان جامعه بازی می‌کند/ تورم را باید از چند مسیر دنبال و بر اساس آن‌ برنامه‌ریزی کرد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: توهمات عده‌ای با روح و روان جامعه بازی می‌کند باید از این کار دست بردارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، محمدباقر نوبخت درباره کنترل نرخ تورم و ساز و کارهای موجود گفت: تورم را باید از چند مسیر دنبال و بر اساس آن‌ها برای کنترلش برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: نخستین مسئله افزایش تقاضا است که ما باید نقدینگی موجود را به کنترل در بیاوریم.

وی افزود: بحث بعدی افزایش هزینه‌های تولید است که باید ما به تفاوت‌ها کنترل شوند .

نوبخت با اشاره به جنگ روانی که در خصوص اعمال تحریم از سوی دولت آمریکا به راه افتاده است، گفت:  مسئله دیگر مربوط می‌شود به انتظارات تورم که ما باید تلاش کنیم عده‌ای دست از توهماتی که با روح و روان جامعه بازی می‌کند، مانند این که تحریم‌ها سخت است و درآینده شرایط دشواری خواهیم داشت، بردارند.

وی تاکید کرد: بیان چنین حرف‌هایی باعث می‌شود که تلقی از آینده در ذهن مردم منفی شود و رو به ذخیره کردن ارز و کالا بیاورند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ما باید در بحث هزینه‌های تولید ما به تفاوت‌ها را پرداخت کنیم که یکی از مهم‌ترین محورهای مهار تورم است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمدی
  ۰ ۰

  همه می دانند که وقتی دولت ها و بانک مرکزی اقدام به چاپ ریال می کنند ، تورم و گرانی ، حاصل شده و قیمت ارز و سکه طلا نیز بالا می رود . اگر حجم ریال را کاهش و به سال ۱۳۵۷ برسانیم ، هر دلار ۷۲ ریال خواهد شد ، سود بانکی را صفر کنید ، کلیه نرخ های ارز دستوی ، حذف و قیمت ارز ، فقط توسط بازار تعیین شود ، دولت اقدام به فروش ارز و سکه به قیمت روز کند و ریال حاصل را بسوزانید تا حجم ریال کاهش یابد و قیمتها نیز کاهش یابد . تهیه و توزیع و قیمت گذاری بنزین را به بخش خصوصی دهید و دولت یارانه بنزین را حذف و از مصرف کننده بنزین ۱۰٪ مالیات گرفته و بسوزانید تا حجم ریال کاهش یابد .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  استراتژی ساده مبارزه با تحریم = افزایش قیمت دلار با افزایش تحریم ها
  نتایج ساده این استراتژی = ترکیدن اقتصاد به راحتی و به سادگی