کد خبر 309118

درحاشیه مراسم امضای تفاهم نامه برنامه تولید و اشتغال

نوبخت: به جای قیر، پول نقد به پیمانکاران بدهیم/ پارسال ۱۹۰۰پروژه نیمه کاره پایان یافت

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه ۹۸ سعی می کنیم به جای اختصاص قیر به پیمانکاران، پول آن به صورت نقد در اختیار پیمانکاران قرار گیرد.

«محمدباقر نوبخت» روز شنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری در سازمان برنامه و بودجه، افزود: مجلس شورای اسلامی برای سرعت بخشیدن اجرای طرح های عمرانی همواره در تبصره های قانون بودجه اجازه می داد که سه یا چهار میلیون تن قیر در اختیار طرح های عمرانی قرار گیرد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،وی اظهارداشت: اما گزارش ها حاکی از آن بود که از این تخصیص قیر به پیمانکاران در طرح ها کمتر استفاده می شد به طوری که سرنخ آنها را در خروج قیر از کشور شاهد بودیم. با این وجود به دلیل این که واگذاری قیر، قانون است وزارت نفت آن را اجرا می کرد که نوعی رانت تلقی می شود.

نوبخت با بیان این که استفاده از قیر به عنوان بخشی از منابع اعتباری که به پیمانکاران می دهیم درست نیست، گفت: به جای اینکه قیر را به جای اعتبارات در اختیار پیمانکاران قرار دهیم، می توانیم اجازه دهیم این قیر را شرکت های مرتبط از طریق وزارت نفت صادر کنند و درآمد حاصل از آن را به طرح های عمرانی به صورت ریالی کمک کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: در بودجه 98 سعی می کنیم برای پیشرفت طرح های عمرانی و جلوگیری از آثار سوء این موضوع، وزارت نفت قیر را صادر کند و پول آن به صورت نقدی در اختیار طرح ها قرار گیرد.

** پارسال 1900 پروژه نیمه کاره پایان یافت

نوبخت درباره جزئیات طرح های نیمه کاره دولتی، گفت: سال گذشته حدود یک هزار و 900 پروژه نیمه کاره از طریق مشارکت بخش عمومی و خصوصی پایان یافت.

وی افزود: قرار نیست که این طرح ها را بفروشیم بلکه با مشارکت بخش غیردولتی، انجام می دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: در مصوبه سران قوا این امکان وجود دارد برای اینکه طرح ها را اقتصادی و به صرفه کنیم بخشی از کاربری جانبی این طرح ها را تغییر دهیم که این کار در حال انجام است.

وی تصریح کرد: بیش از چهار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری که سازمان برنامه و بودجه باید انجام دهد قرار شده است که بخش غیردولتی انجام دهد.

نوبخت گفت: تا 12 مهر ماه امسال 27 هزار و 500 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی از خزانه پول پرداخت شده در حالی که این رقم سال گذشته هفت هزار میلیارد تومان بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: منابع ما محدود است به جای تقسیم قطره چکانی بین 76 هزار پروژه، طرح های موثری که در سال 97 به بهره برداری می رسند را شناسایی کرده و منابع را به این طرح ها تخصیص می دهیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری