کد خبر 300872

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه خبرداد؛

صدور ۱۰میلیون کوپن/ کارت بانکی یارانه بگیران به کالا کارت تبدیل می‌شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه از برگزاری جلساتی با بانک مرکزی به‌ منظور تبدیل کارت‌ بانکی‌ یارانه افراد به کالا کارت خبر داد و گفت: برای ۱۰ میلیون‌ نفر کوپن‌ الکترونیکی‌ صادر می‌شود.

دولت با درخواست وزارت کار و رفاه اجتماعی قصد دارد برای خرید کالاهای اساسی به مردم کوپن الکترونیکی ارائه کند و طرحی در این خصوص از سوی وزارتخانه به دفتر معاون اول رییس‌جمهور ارسال‌شده و در حال بررسی است. در اظهارات مختلفی که شده، قرار است برای ۱۰ میلیون نفر یا هشت دهک از افراد جامعه کالا کارت به‌ صورت کوپن الکترونیک برای تامین کالاهای اساسی صادر شود و این طرح با همکاری بانک مرکزی انجام می‌شود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا،احمد میدری معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص اظهار داشت: در طرحی که از طرف این وزارت خانه به معاون اول رییس‌جمهور ارسال‌ شده قرار است بزودی کالا کارت جهت تامین کالای اساسی به مردم داده شود.

وی از برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی خبر داد و گفت: در دو سه هفته گذشته جلسات متعددی با بانک مرکزی برگزارشده که بر اساس آن قرار است همان کارت‌ بانکی که افراد با آن یارانه می‌گیرند به کالا کارت تبدیل شود تا افراد با مراجعه به فروشگاه‌ها با استفاده از کالا کارت بتوانند سهمیه کالایی‌شان که شامل کالاهای اساسی است را تامین کنند.

میدری تصریح کرد: در این طرح کالا کارت به‌ صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود و افراد هیچ دسترسی به پول نقدی نداشته و در اصل این کارت‌ها تضمین برای رسیدن کالاهای اساسی وارداتی با یارانه ارزی به دست مصرف‌کنندگان نهایی است.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: کالا کارت به‌ صورت الکترونیکی بر اساس برآوردها قرار است برای ۱۰ میلیون نفر صادر و سالی سه الی چهار مرتبه شارژ شود. قبل از این اظهارات نیز انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود که به‌ تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی تا آخر شهریور داده می‌شود و برای هشت دهک یا همه‌ افراد جامعه برنامه‌ تامین کالاهای اساسی با ارائه کوپن الکترونیکی در دستور کار قرار دارد.

موسوی لارگانی نماینده فلاورجان مجلس نیز در این خصوص اظهار داشت: کالاهای اساسی نیاز روزمره، هشت دهک افراد جامعه است و طرح اعطای کوپن الکترونیک برای تامین این دسته کالاها در دستور کار دولت قرار دارد و کوپن الکترونیک برای خرید کالاهای اساسی در قالب شارژ کارت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود.

وی همچنین کارت الکترونیک تامین کالای اساسی را موقتی دانسته و گفته است: کارت‌های الکترونیکی تنها برای عبور از وضعیت امروز به وجود آمده و فعلاً ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان شارژ می‌شود. بر اساس این گزارش، صحبت‌های اولیه نشان می‌دهد کالا کارت به شکل الکترونیکی به دست مردم می‌رسد و مردم به پول نقد دسترسی ندارند.

این کارت‌ها تضمین‌کننده این نکته است که کالاهای اساسی وارداتی با یارانه ارزی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد. اما مسئله‌ای که هنوز مسکوت مانده این است که مشخص نیست بابت استفاده از این کوپن‌ها مصرف‌کننده باید پولی بپردازد یا خیر.

آنچه به نظر قطعی است، وزارت تعاون درصدد است برای رسیدن کالای اساسی به نیازمندان واقعی، یک ابزار تضمینی ایجاد کند و از همان کارت‌بانکی که یارانه به آن واریز می‌شود، به‌ عنوان کالا کارت استفاده کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۰

  احتمالا بر می گردیم به قرن هجدهم !

 • دانشجو
  ۱ ۰

  دولت قاطع میبایست یارانه را که اینگونه داده میشد قطع میکرد و بجای ان الگو برداری از دیگر کشور ها میکرد این بیماری هلندی را که ایجاد شده را دوباره با 100 تومان که میشود 145 تومان وضع را خرابتر خواهد کرد در کشور ما اقتصاد دانهای بسیار دانا وجود دارد چرا نباید از تجربه انها استفاده شود ایا در کشورهای جهان توسعه یافته یارانه را این گونه میدهند مسلما خیر در سوییس در سال گذشته با فراخوان همه برای دادن همین یارانه 87 در صد نه را گفته بودند وقتی در سوییس گردش میکنی انقدر مردم راحت هستند و زمانیکه با انها برخورد میشود مثل اینکه با یک روح بی حال سخن میگویی چرا ما از دیگر کشورها الگو بر داری نمیکنیم ؟

 • محمد
  ۵ ۰

  با سلام من خودم از این طرح یارانه به کوپن راضی نیستم سالی سه یا چهار بار شارژ میشه من خودم کارگرم درامد ندارم با این یارانه نقدی اجاره خون مو میدم چرا مسئولین گیر دادن به این45هزار یارانه چرا میخوان بد بختمون کنه بسه دیگه به اندازه کافی مشکل داریم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  منم به شخصه خیلی دلخورم از این کار.من خودم بچه طلاق هستم.و در آمد من و مادرم از راه یارانه تامین میشد.دولت چیه هر شب یه خواب میبینه.

 • مرتضی صدر
  ۰ ۰

  سلام احتراما این کالابرگی که دولت بنام من صادرکرده به ارزش 250هزارتومان بعنوان کالابرگ خریدفرش به چه دردمن میاد درحال حاضر کالای اساسی غذاٸی بیشتربه دردمن میخوره تافرش بهترنیست بجای فروش فرش فکراساسی به حال مستمری بگیربکنن ،بااحترام

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام کسانی ک بخاطر برگشت چک حساب بانکی شان مسدود شده از یارانه و کوپن هم محروم میشن
  این ک واقعا نامردیه