کد خبر 300613

سخنگوی شورای نگهبان:

قانون منع بکارگیری بازنشستگان بدون تبعیض اجرا می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ۲ ایراد شورای نگهبان مواجه و مجددا برای اصلاح به مجلس ارجاع شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ظهر امروز (شنبه) در نشستی خبری اظهار داشت: طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در جلسه 21 شهریور شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و به تأیید شورای نگهبان رسید.

وی به ارائه توضیحاتی درباره طرح مذکور پرداخت و گفت: این طرح در یک نوبت علیرغم اینکه طرح بسیار خوبی از جهت اصلاح نظام اداری کشور بود، با یک ابهام در شورای نگهبان مواجه شد، دو بند ذیل این طرح با یکدیگر تعارضی را ایجاد می‌کرد لذا برای رفع ابهام به مجلس اعاده شده و مجلس اصلاحات لازم را به عمل آورد و نهایتاً به شورا ارسال شد و به تأیید شورای نگهبان رسید، ابهام این  بود که مشخص نبود آیا اختیارات فرماندهی معظم کل قوا را محدود به دستگاه متبوع می‌کند یا خیر و از طرفی رابطه آن با اجازات خواسته مقام معظم رهبری روشن نبود لذا با یکدیگر تعارضی را ایجاد می‌کرد به همین دلیل مجدداً پس از رفع ابهام عدم مغایرت آن به مجلس شورای اسلامی از طرف شورای نگهبان اعلام شد و برای اجرا ارسال شد.

کدخدایی درباره نحوه اجرا و ابلاغ طرح مذکور نیز توضیح داد: طبق قانون، مصوبات از سوی رئیس مجلس به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود و آقای رئیس‌جمهور هم قوانین را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌کند و در مدت در نظر گرفته شده باید اجرای آن آغاز شود، قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان ناظر به ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری است که البته سه دسته از افراد در این قانون مستثنی شدند که شامل وزرا، نمایندگان مجلس و مقامات سیاسی و رسمی و پست‌های سیاسی است و در بقیه موارد محدودیت‌ها اعمال می‌شود، همجنین استثنائاتی برای برخی دستگاه‌ها و خانواده‌ شهدا در نظر گرفته شده است.

کدخدایی یادآور شد: طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش نیز در جلسه 21 شهریور شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد. همچنین طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس نیز به تأیید شورای نگهبان رسید و طرح دائمی شدن قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در جلسه 21 شهریور شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در جلسه 24 مرداد شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و شورای نگهبان دو ایراد را به این مصوبه گرفت، اینکه در صدر ماده واحده اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مواردی که خلاف موازین شرع باشند، نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب اشکال دارد و دومین ایراد شورای نگهبان به این طرح این بود که ذیل ماده واحده که بار مالی ناشی از تغییر عنوان را از محل صرفه‌جویی تأمین نموده است، با توجه به نظریه تفسیری شورای نگهبان مغایر با اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

وی در ادامه یادآور شد: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در جلسه 7 شهریور شورای نگهبان مطرح شد و با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام مربوط به مورخ 4 شهریور 97 در خصوص لایحه مذکور عیناً جهت اقدام لازم ارسال شد.

کدخدایی اضافه کرد: طرح اصلاح قانون صدور چک نیز با سه ایراد شورای نگهبان در جلسه 7 شهریور 97 این شورا مواجه شد و برای اصلاح مجدداً به مجلس شورای اسلامی ارجاع گردید.

کدخدایی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان تهران در نطقی به مشکلات کلان کشور اشاره کرده و گفته است، وقتی نظارت استصوابی شورای نگهبان مطرح است،‌مردم مجبورند ما را انتخاب کنند؛ نظر شما درباره این صحبت‌های نماینده تهران چیست؟ گفت: شورای نگهبان از نقد، انتقاد و نصیحت به خیر هیچ وقت نه ضرر کرده و نه ناراحت است و همیشه استقبال می‌کنیم و درخواست داریم اگر ایرادی از عملکرد شورای نگهبان می‌بینند، بگویند، اما از آن طرف انتظار مشروعی هم وجود دارد و آن اینکه این نقدها و انتقادات صحیح باشد و خلاف واقع نباشد تا اعتبار گوینده زیر سوال نرود.

وی ادامه داد: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شرایط حداقلی را در نظر می‌گیرد و ملاک تعیین شایستگی افراد را ندارد اما اگر کسی خودش را شایسته نمی‌داند، می‌تواند کناره‌گیری کند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره نحوه اجرا در مصادیق قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، گفت: درباره نحوه اجرا و  مصادیق از دوستان مجلس سوال کنید.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد با به توجه استثنائات در نظر گرفته شده در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، سوء استفاده‌هایی انجام می‌شود، توضیح داد:‌نسبت به هر قانونی ممکن است تخلفاتی صورت گیرد، اینکه وقتی قانونی تصویب می‌شود آیا انحرافی از اجرای آن قانون انجام می‌شود یا نه یا موارد دیگر، همه این مباحث در نظام اداری وجود دارد و طبیعتاً‌نسبت به این قانون هم چنین مسائلی ممکن است وجود داشته باشد، این وضعیت و این آسیب نسبت به این قانون هم شاید وجود دارد اما راهکار آن این است که ما باید قوانین را شفاف تصویب کنیم اما درباره مصادیق بنده ورود نمی‌کنم و این موضوع بر عهده دستگاه‌های اجرایی است.

وی گفت: قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مربوط به کسانی است که بازنشسته شدند و می‌خواهند اعاده به خدمت شوند، شامل این افراد می‌شود اما اگر کسی هنوز بازنشسته نشده و به صندوق بازنشستگی نرفته و با محل کار قطع ارتباط نکرده، شامل حال او نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان شامل دستگاه‌هایی نظیر صدا و سیما هم می‌شود یا خیر؟ توضیح داد: بنده وارد مصادیق نمی‌شوم و این موضوع به دستگاه‌های اجرایی مربوط است.

کدخدایی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در روزهای اخیر انتقاداتی نسبت به نظارت استصوابی شورای نگهبان مطرح شده و از سوی دیگری شاهدیم در برخی شوراهای شهر حواشی عجیب و بدی رخ داده و یکی از نمایندگان پیشنهاد داده شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای شهر و روستا نظارت کند، پاسخ شما به این پیشنهاد چیست؟ گفت: شورای نگهبان نه ادعایی نسبت به شوراهای شهر و روستا دارد و نه امکانات لازم را برای نظارت بر این انتخابات دارد فلذا امکان نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا منتفی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • فرهاد منش
  ۱ ۱

  گروه خودروسازي سايپا هم قانون منع بكارگيري بازنشستگان رو اجرا كرد .

  • صفاری
   ۱ ۰

   جناب فرهاد منش مهم نیست سایپا یا ایران خودرو و یا هر سازمانی این قانون رو اجرا کنه مهم اینه که مسؤلین بدون هیچ تبعیضی با تمام بازنشستگان قطع همکاری کنند و رابطه ها باعث نشه خدای نکرده این شرکت ها قانون رو دور بزنن و به دلایلی همچون وصل بودن طرف به مقامات بالا و یا اینکه این شرکت ها چه منافعی رو در قبال همکاری با این بازنشستگان دارند که باعث اجرا نکردن درست این قانون شه. به امید روزی که در کشور من هیچ جوان بیکاری باقی نمونه‌. الهی آمین....

 • فرامرزی
  ۰ ۱

  تمام شرکت های دولتی خصوصی باید این قانون رو اجرا کنند و با صداقت به این موضوع نگاه کنند اجرا نکردن و ساده از کنار این قانون گذشتن خیانت بزرگی به ملت به مجلس خصوصا به جوانان بیکار این مرز و بومه. از شورای نگهبان عاجزانه ما درخواست داریم تا به ثمر نشستن این قانون از تمام شرکت ها و ارگانها بازرسی بعمل آورد. و از مدیران شرکت ها کارخانجات مشاغل دولتی و خصوصی که بدون چون چرا و باند بازی که این قانون رو اجرا کردند تقدیر و تشکر بعمل آید.