کد خبر 297611

مطالبه‌گری کارگران به حق است

جزئیات مطالبات کارگران در جلسه با سرپرست وزارت کار/ امنیت شغلی و معیشت دغدغه اصلی کارگران

اعضای تشکل‌های کارگری سراسر کشور دیروز در نشستی با انوشیروان محسنی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیدار و گفت وگو کردند.

جلسه تشکل های کارگری سراسر کشور با انوشیروان محسنی بندپی،سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم،این جلسه اولین جلسه سرپرست وزارت کار با تشکل های کارگری است که جهت شنیدن  درخواست های کارگری در حوزه های معیشت، امنیت شغلی، تأمین اجتماعی، نظام سلامت،سامانه روابط کار ،آیین نامه تبصره ماده 7، تقویت قدرت خرید کارگران و.... برگزار شده است.

نمایندگان تشکل های کارگری سراسر کشور در اولین دیدار خود با سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بیان دیدگاهها ، نقطه نظرات  و مسایل خود در این حوزه پرداختند .

نمایندگان تشکل های کارگری با اعلام حمایت از برنامه های محسنی بندپی  هریک جداگانه چالشها و موضوعات این بخش را مورد بررسی قرار دادند.

*مطالبه گری کارگران به حق است و ما آمادگی داریم که با همه تشکل های کارگری همفکری داشته باشیم

 محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین نشست خود با تشکل های کارگری سراسر کشور گفت : مطالبه گری کارگران به حق است و ما آمادگی داریم که با همه تشکلهای کارگری همفکری داشته باشیم تا موضوعات مطروحه از سوی آنان به نتیجه برسد .

وی افزود : نکات مهمی که  امروز از سوی تشکلهای کارگری به عنوان دغدغه های اصلی آنان عنوان شد را مورد تاکید قرار می دهیم . یقینا" امنیت شغلی و ثبات شغلی یکی از موضوعات اصلی و اساسی این وزارتخانه  نیز هست  .  در بحث امنیت شغلی و ماهیت افرادی که بصورت دایم کار می کنند ولی از قرار داد موقت برخوردار هستند  موضوع را پی گیری می کنیم .

وی تصریح کرد: در بحث معیشت  هم همان طور که اطلاع دارید  هم اکنون دو برنامه را  از سوی دولت دنبال می کنیم . این برنامه ها به نحوی است که همه آحاد جامعه بتوانند در آن قرار گیرند. از سوی دیگر سعی می کنیم کمکهای وی‍ژه به اقشار آسیب پذیر را هم از طریق دولت پی گیری کنیم .

وی افزود : در خصوص  استقلال تامین اجتماعی نیز اتخاذ هرگونه تصمیمات باید مبتنی بر تایید و حمایت از سوی جامعه کارگری و کارفرمایی باشد .

بندپی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعاتی که در بحث امنیت شغلی به طور جدی آن را پیگیری کرده ایم ایجاد ستاد صیانت از اشتغال های موجود است . همچنین در رابطه با ادامه فعالیت سامانه جامع روابط کار نیز تاکیدمان بر ارایه خدمات از سوی این سامانه به جامعه کارگری و کارفرمایی کشور است .

بندپی در ادامه به کاهش حوادث ناشی از کار در افزایش بهره وری بنگاههای تولیدی نیز  اشاره کرد و گفت : با  مجموعه اقداماتی که با همفکری شرکای اجتماعی در بنگاههای تولیدی صورت گرفته خوشبختانه شاهد کاهش حوادث ناشی از کار در کشور هستیم که علاوه بر تداوم این روند  به دنبال  گسترش و توسعه برنامه های کاهش حوادث ناشی از کار هستیم .

*طرح مطالبات کارگری یکی از اولویتهای اصلی و اساسی جامعه کارگری است

در ابتدای نشست علی اولیا بیگی رییس هیات مدیره کانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور به بیان دیدگاههای خود پرداخت و گفت : طرح مطالبات کارگری یکی از اولویتهای اصلی و اساسی جامعه کارگری از سوی سرپرست محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است .

وی افزود : با شناختی  که از جناب عالی سراغ داریم امیدواریم دغدغه های جامعه کارگری نیز  مورد پی گیری قرار گیرد . در حال حاضر مهمترین مشکلات جامعه کارگری که به عنوان اصلی ترین موضوع  نیز مد نظر می باشد بحث امنیت شغلی است . امروز بیش از 95 درصد کارگران که در قالب ماهیت دائم مشغول به کار هستند اما متاسفانه با قرار دادهای موقت به کار گرفته شده اند . بنابراین ایجاد امنیت و ثبات شغلی به عنوان مطالبه جدی مطرح  می باشد و کارگران انتظار دارند که سرپرست وزارت کار آن را به عنوان اولویت اصلی دنبال نماید .

اولیا علی بیگی رییس هیات مدیره کانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور افزود : بحث دیگر معیشت کارگران است.  امروز  با توجه به  فراز و نشیبی که در بازار بوجود آمده معیشت کارگران با مشکل مواجه شده است که انتظار داریم دولت محترم و جناب عالی در این خصوص چاره اندیشی کنید .

*این نشست شروع خوبی  برای دستیابی به نقاط مشترک است

حسن صادقی رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری گفت : فکر می کنم به آقای بندپی باید تبریک گفت که شروع خوبی را با تشکلهای کارگری داشتند و البته نمایندگان تشکلها امروز دغدغه کارگران را به درستی عنوان کردند.

وی تعامل جدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره سرپرستی بندپی در وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی را یکی از مطالبات جامعه کارگری عنوان کرد و گفت : یقینا" این نشست شروع خوبی  برای دستیابی به نقاط مشترکی است که شرکای اجتماعی و دولت می توانند با یکدیگر داشته باشند. جایگزین کردن قانون به جای بخشنامه و دستورالعمل در حوزه  روابط کار هم به نظر مهم است که می بایست آن را مورد تاکید قرار دهید.

وی تدوین ماده 7 قانون کار در مورد قراردادهای موقت کار  را با اهمیت ارزیابی کرد و گفت : استقلال صندوقها و ورودی و خروجی آن ها و بویژه تقویت حوزه تامین اجتماعی از سوی شورای عالی تامین اجتماعی و با اضافه کردن یک متمم به  ماده 17  تامین اجتماعی موجب استقلال تامین اجتماعی می شود .

*بحث امنیت شغلی و معیشت کارگران  یکی از اولویتهای اصلی جامعه کارگری است

فتح الهی رییس هیات مدیره کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران بحث امنیت شغلی و معیشت کارگران  را یکی از اولویت های اصلی جامعه کارگری دانست و گفت : دولت باید پشتیبانی لازم را از حقوق کارگران داشته باشد .

وی افزود : توزیع سبد کالا و حمایت از کارگران در این مسیر می تواند دغدغه کارگران را کاهش دهد. امنیت شغلی هم به عنوان دغدغه ای است که از سوی کارگران هموراه مطرح بوده است که امیدواریم و انتظار داریم در دوره جناب عالی نیز بیش از پیش شاهد حمایت های وزارت خانه باشیم .

فتح الهی افزود : حفظ استقلال تامین اجتماعی و حفظ استقلال شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی هم به عنوان یکی از مهمترین موضوعاتی که جامعه کارگری  انتظار دارد از حمایت های سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه برخوردار شوند .

*سه مطالبه اصلی تشکل یابی ، تامین معیشت و امنیت شغلی سه ضلع پیشرفت حوزه کارگری

خدایی عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی و رییس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی استان تهران  و عضو شورای عالی کار  گفت : سه مطالبه اصلی تشکل یابی ، تامین معیشت و امنیت شغلی سه ضلع پیشرفت حوزه کارگری است و شورای عالی کار به عنوان مهم ترین نماد و معرف این سه جانبه گرایی است .

وی افزود : امنیت شغلی کارگران به عنوان مهمترین دغذغه جامعه کارگری است . درخواست نمایندگان کارگری پیگیری موضوع تبصره 1 ماده 7 قانون کار در دولت است که به عنوان یک گام مهم در جهت امنیت شغلی کارگران می باشد .

وی افزود : تقویت تشکلهای کارگری دیگر مطالبه جامعه کارگری است که برآن تاکید داریم .  از سوی دیگر معیشت کارگران به عنوان یکی از دغدغه های مهم جامعه کارگران و تشکل های کارگری است که با توجه به نوسانات قیمت و تورم بوجود آمده در حال حاضر حقوق کارگران فقط بخشی از  هزینه زندگی آنان را تامین می کند .

وی گفت : در این شرایط که همه مولفه های تولید افزایش یافته موضوع افزایش دستمزد کارگران به عنوان یکی از مولفه های تولید هم موضوعیت یافته و تشکیل جلسه شورای عالی کار برای ترمیم دستمزد کارگران ضروری است .

خدایی افزود : موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد ، جلوگیری از به حاشیه بردن سامانه جامع روابط کار است.  این سامانه به عنوان یک ابزار شفاف سازی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد و از دست اندازی و به حاشیه بردن آن توسط اشخاص یا نهادهای دیگر باید جلوگیری شود .

*امنیت شغلی و معیشت کارگران دغدغه اصلی کارگران

 تاجیک عضو هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران جمهوری اسلامی ایران  و رییس هیات مدیره مجمع نمایندگان کارگران استان تهران نیز در این نشست به بیان دیدگاههای جامعه کارگری و مطالبات آن در حوزه امنیت شغلی و معیشت کارگران پرداخت .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر