{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 297427

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار معاون وزیر خارجه انگلیس گفت: سه کشور اروپایی تاکنون نتوانسته‌اند اقدام لازم را برای تامین منافع ایران از برجام انجام دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «سیدکمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز (یکشنبه) در ملاقات «آلیستر برت» معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا تصریح کرد: سه کشور اروپایی تاکنون نتوانسته‌اند اقدام لازم را برای تامین منافع ایران از برجام انجام دهند.

وی افزود: اعمال تحریم‌ها و فشارها و عدم اقدام سریع اروپا در اجرای تعهدات خود در قالب برجام تبعات جدی در پیش خواهد داشت.

خرازی در خصوص بحران یمن نیز با تاکید بر اینکه تلاش برای توقف بمباران‌ها از سوی عربستان ضروری است، گفت: اگر انگلیس خواهان پایان جنگ یمن است، باید از فروش سلاح به عربستان خودداری کند و از ائتلاف متجاوزان به یمن بخواهد به جنگ خاتمه دهد. این حق طبیعی نیروهای مردمی یمن است که در دولت آینده مشارکت داشته باشند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه «اروپا با حمایت از کشورهای حامی گروه‌های تروریستی، اشتباه بزرگی در سوریه مرتکب شد»، تصریح کرد: همکاری ایران با دولت‌های سوریه و عراق در مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی، نقش مهمی در برقراری امنیت و ثبات در منطقه داشته است و اینکه برخی ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم می‌کنند، ناشی از سطحی‌نگری آن‌هاست.

وی ادامه داد: روند آستانه مسیر خوبی را در پایان دادن به ناآرامی در سوریه طی کرده است و همراه با مذاکرات ژنو، نقش موثری در یافتن راهکار سیاسی برای بحران سوریه از طریق تشکیل کمیته قانون اساسی خواهد داشت.

خرازی گفت: بایستی زمینه را برای برگزاری انتخابات آرام در سوریه فراهم کرد و به آرای مردم سوریه احترام گذاشت.

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین با بیان اینکه زمینه‌های وسیعی برای همکاری بین ایران و انگلیس وجود دارد، تصریح کرد: با این حال، تحقق این همکاری‌ها مستلزم اعتمادسازی بین دو طرف است.

*آلیستر برت: به دنبال یافتن مکانیسم اروپایی برای موفقیت برجام هستیم

آلیستر برت هم در این ملاقات با بیان اینکه موضع انگلیس در قبال برجام کاملا از آمریکا متفاوت است، گفت: به دنبال یافتن مکانیسم اروپایی برای موفقیت برجام هستیم.

معاون وزیر خارجه انگلیس در این ملاقات گفت: نه تنها ایران، بلکه اروپا هم قربانی سیاست‌های غلط دولت آمریکاست.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه منطقه‌ای ایران گفت: ما به دنبال اعتمادسازی با ایران و تقویت همکاری‌های دوجانبه هستیم و بر تداوم گفت‌وگو و ارتباطات پارلمانی برای ایجاد اعتماد متقابل تاکید داریم.

معاون وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به موضوع یمن نیز عنوان کرد: ما نگران وضعیت بحرانی و شرایط زندگی مردم یمن هستیم و برای عبور از شرایط کنونی بایستی گفت‌وگوهای یمنی- یمنی پیگیری شود.

برت با بیان اینکه «ایران شناخت خوب و تجربه طولانی در منطقه دارد و می‌تواند در حل بحران‌ها در منطقه کمک کند»، اضافه کرد: ما در مقایسه با آمریکا، شناخت بیشتری از منطقه داریم و برای پایان دادن به بحران‌ها آماده همکاری هستیم.

*رایزنی‌های برت در تهران

آلیستر برت به همراه هیأتی دیروز (شنبه) با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران چهارمین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران  انگلیس را در محل وزارت خارجه برگزار کرد. در این دور از گفت‌وگوها درباره مسائل دوجانبه، تحولات منطقه و برجام رایزنی شد.

«مارتین لانگ دن» نماینده ویژه انگلیس در امور سوریه نیز که برت را در این سفر همراهی می‌کند، دیروز (شنبه) با حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و از همکاری ایران و انگلیس در خصوص بحران سوریه استقبال و آمادگی کشورش را برای کمک به تلاش‌ها به منظور پایان بحران و اعاده ثبات به این کشور اعلام کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری