کد خبر 278976

وزیر راه و شهرسازی:

نوسانات اقتصادی جنبه سیاسی دارد/ ایران به برجام پایبند است

وزیر راه و شهرسازی، نوسانات اقتصادی کنونی را مرتبط با مسائل سیاسی دانست و گفت: من به شما اطمینان می دهم ما از این مرحله سخت، عبور خواهیم کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عباس آخوندی با اشاره به اقدام ایران برای حفظ برجام، گفت: ما همچنان طرفدار صلح و گفتگو هستیم. به قرارداد پایبند هستیم و تا وقتی سایر طرفین تعهد خود را حفظ کنند ما هیچ اقدام تحریک آمیزی انجام نخواهیم داد؛ در این میان دولت با رهنمودهای رهبری در حالی که سر سوزنی از منافع ملت عدول نخواهد کرد و کاری که موجب سرافکندگی شود را انجام نخواهد داد با سرپنجه تدبیر از این شرایط سخت بیرون آمده و مجددا پرچم تدبیر، سازندگی و منطق را در دست خواهد گرفت.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به نوسانات اقتصادی اخیر گفت: قطعا وقتی دشمن نیز به ظاهر قدرتمند، اقداماتی علیه ایران انجام می دهد نگرانی هایی به وجود خواهد آمد و برخی به سمت انجام معاملات هیجانی خواهند رفت اما من به شما اطمینان می دهم ما از این مرحله سخت، عبور خواهیم کرد.

آخوندی ادامه داد: در اقتصاد، هیچ اتفاق جدیدی نسبت به سه ماه گذشته رخ نداده است و نوسانات اخیر منشاء سیاسی دارد. قطعا اقدامات خارجی در این نابسامانی تاثیر داشته و بی تدبیری داخلی نیز آن را تشدید کرده است. مطمئن باشید از آنجا که بنیان اقتصاد درست است تحولات قیمتی کوتاه مدت بوده و اقتصاد به ثبات می رسد. در این شرایط آنها که معاملات احساسی انجام دادند، ضرر خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برقی کردن راه آهن گرمسار - اینچه برون با اعتبار ۱.۲ میلیارد یورو از جمله اقدامات مهمی است که بر اقتصاد و معیشت این منطقه تاثیر خواهد گذشت. قرارداد این پروژه امضا شده و تامین مالی آن انجام شده است. من به شما قول می دهم اتصال گرگان به گنبد به شبکه ریلی را در قالب این پروژه و یا راه آهن گرگان- مشهد پیگیری خواهم کرد. باقی مطالبات در حوزه راهسازی در حال انجام است. همچنین جاده نفت نیز با پیگیری وزارت راه و وزیر نفت به انجام خواهد رسید.

وی با اشاره به وضعیت ویژه کشور گفت: واقعیت این است که از جهت سیاست های عمومی ما خوشبختانه در موقعیت بسیار خوب و ممتازی قرار داریم. شما همه خاطرتان هست که در ابتدای دولت یازدهم با توجه به تحریم های سازمان ملل و اجماعی که قدرت های بزرگ جهانی بر روی ایران داشتند در چه شرایط سخت و تنگنایی قرار داشتیم. از منظر اقتصادی همه تورم بالای ۳۰ درصد را خاطر دارید. خوشبختانه با تدبیر دولت تدبیر و امید و رهنمودهای مقام معظم رهبری و هدایت مستمر جناب رییس جمهور اتفاق بسیار بزرگی رخ داد که کمتر به آن توجه می شود.

وی ادامه داد: اتفاقی که رخ داد این بود که تمام تحریم های سازمان ملل که تحریم های خطرناکی علیه ایران بود یکجا برداشته شد. بودن ایران زیر فصل ۷ منشور سازمان ملل دو جنبه داشت. یکی بحث اقتصادی و مهم تر از آن بحث امنیتی. اجماع قدرت ها علیه ایران و تضعیف موقعیت حقوقی ایران در سطح جهان نتیجه این تحریم ها بود.

آخوندی با اشاره به دستاوردهای برجام برای جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون که رییس جمهور آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج می شود، علی رقم قدرتش موقعیت ایران ممتاز و با ثبات است. اینبار داستان معکوس است؛ این آمریکا است که منزوی شده است. منطق آمریکا توسط دولت ها و سایر ملل قابل قبول نیست. حتی متحدان تاریخی آمریکا با آن همراهی نمی کنند.

وی افزود: هرچند وقتی یک قدرت به ظاهر بزرگی مثل آمریکا ملتی را تهدید می کند، دارای آثار خارجی است. اما سوال اینجاست که آیا باقی دولت ها و ملت ها از این فرد تبعیت می کنند؟ خوشبختانه می بینید که ما در موقعیت ممتازی از منظر سیاسی هستیم. سازمان ملل و دولت ها با ما هستند و همه می خواهند برجام را حفظ کنند. موضع ما هم روشن است. تا وقتی باقی کشورها به برجام  پایبندند، ما هم پایبندیم.

این عضو کابینه دوازدهم سپس به انتقاد از سنگ اندازی های داخلی در مسیر اجرای برجام پرداخت و گفت: در این موقعیت بسیار مهم است که ما یکصدا باشیم و یک نظریه را پیگیری کنیم. نظریه ما دستور اسلام است: تا وقتی طرف های توافق پایبند توافق هستند، ما نیز باید پایبند باشیم.

آخوندی افزود: عده ای ممکن است در داخل خلاف این سیاست را دنبال کنند، اما لازم است در این موقعیت بسیار حساس رییس جمهور را همراهی کنیم تا او بتوانند سیاست های ایران را به پیش ببرد. ممکن است عده ای تحت لوای انقلابی گری سخنانی بگویند. ولی واقعیت اسن است که منافع ملی ایران در این شرایط بسیار حساس فقط در صورتی حاصل می شود که همه قوا با رییس جمهور باشند. قطعا آقای رییس جمهور تمام هماهنگی های لازم را با مقام معظم رهبری دارند

وزیر راه و شهرسازی اتحاد و انسجام را لازمه امروز دانست و گفت: بسیار مهم است که در این شرایط حساس یک صدا از ایران بیرون بیاید. هر اقدام بر علیه سیاست های اعلامی رییس جمهور در این شرایط که ما در جنگ هستیم قطعا به ضرر منافع ملی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر