کد خبر 274622

رانندگان آنلاین: این کرایه‌ها نمی‌صرفد

تا دیروز در گوشه و کنار شهر بساط اعتراض راننده‌های سنتی علم شده بود و حالا راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی این غائله را به پا کرده‌اند. حرف همه‌شان هم یکی است: «اعتراض به کرایه پایین» ... راننده‌های سنتی معتقد بودند تاکسی‌های آنلاین آمده‌اند تا با قیمت‌شکنی زندگی آنها را فلج کنند و البته هیچ‌کدام حریف تاکسی‌های اینترنتی نشدند و تاکسی‌های آنلاین به سرعت جایگاه‌شان را در اقتصاد ایران به دست آوردند و حالا راننده‌های تاکسی‌های آنلاین هرروز راهپیمایی اعتراضی به راه می‌اندازند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، رانندگان تپسی اصفهان جلوی ساختمان مرکزی‌شان تجمع کردند و اسنپی‌ها هم در تدارک اعتراض جدید هستند. آنها می‌گویند کرایه‌ها بسیار پایین است و کفاف مخارج‌شان را نمی‌دهد. بعضی‌ها هم می‌گویند بیمه نبودن رانندگان تاکسی‌های اینترنتی بزرگترین دغدغه‌شان است. با این حال مالکان آژانس‌های اینترنتی هم با درآمد کلانی که به جیب می‌زنند، نه مالیات می‌پردازند و نه حاضرند زیر بار بیمه کردن رانندگان‌شان بروند.

زیر بار مخارج مانده‌ایم

١٢٠‌هزار راننده آنلاین در تهران مشغول به کار هستند. این آخرین آماری است که وزارت ارتباطات اعلام کرده و اسنپ مدعی است که ٨٠‌درصد بازار تاکسی‌های آنلاین در تهران و سایر شهرهای ایران را در اختیار دارد، اما بزرگ شدن این کسب‌وکار و جا افتادن تاکسی‌های آنلاین مساوی بوده است با اعتراض‌های گاه و بیگاه رانندگان آژانس‌های آنلاین. حالا اعتراض رانندگان اسنپ و تپسی دامنه‌دار و این اعتراض‌ها به روزهای اخیر کشیده شده است.

یکی از رانندگان اسنپ که تمایل به درج نامش ندارد می‌گوید درآمد بیشتر در تاکسی‌های آنلاین به معنی جابه‌جایی بیشتر مسافر و در نتیجه استهلاک بیشتر خودرو است آن هم در شرایطی که دلار ٦‌هزار تومانی هزینه لوازم یدکی و دستمزد مکانیک‌ها را چند برابر کرده است.

او ادامه می‌دهد: درآمد رانندگان اسنپ تا امروز تغییر محسوسی نداشته، درحالی‌که هزینه‌های زندگی چند برابر شده است.

راننده‌ها ریاضی بلدند!

یکی دیگر از رانندگان که خود را محمدی معرفی می‌کند می‌گوید: به مالکان اسنپ بگویید رانندگان بی‌سواد نیستند و ریاضی بلدند!

او ادامه می‌دهد: سهمی که اسنپ از درآمد رانندگان به خود اختصاص می‌دهد، رقم بالایی است. آنها می‌گویند ١٣‌درصد از درآمد رانندگان را برمی‌دارند، اما در عمل رقم بیشتری برداشت می‌کنند، به‌عنوان مثال اگر در مسیری کرایه ٨‌هزار تومان باشد، آنها ٦‌هزار تومان را به راننده می‌دهند و ٢‌هزار تومان را برمی‌دارند. یک‌چهارم کرایه مگر ٢٥‌درصد نمی‌شود؟

بیمه نیستیم

راننده دیگری که در تاکسی آنلاین تپسی مشغول به کار است، از بیمه‌نبودن رانندگان تاکسی‌های آنلاین شکایت می‌کند. او که خود را یک مرد ٥٥ ساله معرفی می‌کند می‌گوید: رانندگان تاکسی همیشه مشکل بیمه داشتند و دارند. چه آن زمان که سنتی کار می‌کردند چه حالا که به روز شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: من راننده تاکسی در مملکتی که رکورددار تصادف است، بیشترین ریسک جانی را دارم؛ اما بیمه نیستم و نگران معیشت خانواده پس از خودم و در ایام پیری و از کارافتادگی هستم.

بی‌رویه راننده استخدام می‌کنند

راننده دیگری هم می‌گوید درآمد اسنپ و تپسی زمانی خوب بود که دست روی دست زیاد نشده بود؛ اما در حال حاضر آژانس‌های موبایلی به صورت بی‌رویه و توقف‌ناپذیر راننده استخدام می‌کنند و این سهم ما را از درآمد کاهش داده است و میزان تماس‌هایی که برای رزرو سرویس داریم، بسیار کمتر از گذشته است.

رانندگان اسنپ و تپسی مشمول بیمه نمی‌شوند

شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ حاضر به پاسخگویی به رسانه‌ها نمی‌شود و منشی‌پور، مدیرعامل تپسی هم با گفتن این‌که در جلسات فشرده کاری حضور دارد، از رمضانی، مدیر روابط‌عمومی این تاکسی آنلاین درخواست می‌کند که به پرسش‌ها پاسخ دهد. رمضانی اما در پاسخ به این‌که چرا رانندگان تپسی بیمه نیستند توضیح می‌دهد که آنها رابطه استخدامی با تاکسی‌های آنلاین ندارند و ساعت کاری‌شان به اختیار خودشان تنظیم شده است و تنها به صورت مشارکتی با تاکسی‌های آنلاین همکاری دارند؛ بنابراین مشمول بیمه نمی‌شوند.

کرایه‌ها را گران نمی‌کنیم

رمضانی میزان سهم تپسی از کرایه رانندگان را تنها ١٣ تا ١٥‌درصد می‌داند و ادعاهای رانندگان در این‌باره را رد می‌کند. او همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا کرایه‌ها تغییر نمی‌کند؟ به مطالعاتشان درباره بازار اشاره می‌کند و قدرت خرید مردم را پایین می‌داند. او معتقد است افزایش کرایه‌ها به نفع رانندگان نیست و تقاضاها را پایین می‌آورد. البته رمضانی تأکید می‌کند که کرایه‌ها اندکی افزایش داشته است اما شاید انتظارات بیش از حد راننده‌ها را تأمین نمی‌کند.

او همچنین می‌گوید که استخدام راننده‌ها بی‌رویه نیست؛ زیرا جمعیت راننده‌های ایران ثابت است و استارت‌آپ‌هایی مانند اسنپ و تپسی آنها را زیر پوشش خود می‌گیرند؛ وگرنه مسافرکش‌های شخصی و تاکسی‌ها در صورت جذب‌نشدن در اسنپ و تپسی هم همچنان در بازار حضور دارند. درخواست افزایش قیمت خدمات و کالا البته منحصر به رانندگان اسنپ و تپسی نمی‌شود. در شرایط اقتصاد نابسامان ایران که ثبات شرایط وجود ندارد، تمامی کسب‌وکارها با ترازکردن درآمد و هزینه‌هایشان دچار مشکل شده‌اند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که قدرت خرید مصرف‌کنندگان هم ضلع سوم این ماجراست که سقف افزایش قیمت‌ها را محدود می‌کند و صاحبان کسب‌وکار را با یک معادله پیچیده روبه‌رو می‌کند. از آن سو در اقتصاد غیرشفاف ایران درآمد اسنپ و تپسی شفاف نیست و آنها به دلیل نامعلومی از پرداخت مالیات معافند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۴ ۰

  این رانندگان نه بیمه تامین اجتماعی دارند نه بیمه حوادث

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  رانندگان اسنپ نه بیمه بازنشستگی دارند نه سختی کار

 • ناشناس
  ۹ ۰

  بیمه بازنشستگی رانندگان - اتحادیه صنفی برای تاکسی های اینترنتی تشکیل شود

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  بیمه بازنشستگی رانندگان - اتحادیه صنفی برای تاکسی های اینترنتی تشکیل شود

 • ناشناس
  ۷ ۳

  اسنپ با کرایه های ارزان باعث ورشکستگی آژانس های تلفنی شده = دامپینگ اقتصادی

 • ناشناس
  ۸ ۰

  تشکیل پرونده مالیاتی به عنوان یک شغل رسمی

 • ناشناس
  ۶ ۰

  تشکیل پرونده مالیاتی به عنوان یک شغل رسمی

 • ناشناس
  ۴ ۴

  من پیشنهاد میکنم برای اینکه این دوستان کمی آرام بشن و به واقعیات اقتصادی مثل تورم تک رقمی آگاه بشن، از آقای سیف دعوت بشه تا در جمع این دوستان حاضر بشن و کمی براشون سخرانی کنند تا آثار و برکات تورم تک رقمی برای این دوستان آشکار و باعث تغییر و تعدیل انتظاراتشون بشه!

 • Saeid
  ۵ ۰

  گناه ما چیه که تو این مملکت هیچ ارزشی واسه کار رانندگی و راننده جماعت قائل نمی شن،چرا هیچکس جوابی نمیده یه بارم توروقرآن شماها خودتون رو بزارید جای ما،هیچ دل خوشی برامون نیست....

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  حقشه چند روز رانندهای اسنپ و تپسی کارو تعطیل کنند تا مسئولین این شرکتها به خودشون بیان
  با توجه به افزایش قیمت خودرو و بالطبع افزایش قطعات و هزینه دستمزد تعمیرات واقعا کار کردن با این نرخها بلا نسبت مثل حمالی مفت برای مسافر و اسنپ و تپسی هستش
  راننده های اسنپ اگه درست بررسی کنن این پولی که در میارن هزینه استهلاک ماشینهاشون هم نیست
  در ضمن آژانسها هنگام شب بعد از ساعت ۱۲ نرخهاشونو افزایش میدن چون راننده از خوابش و استراحتش میزنه و اسنپ تازه نرخشو پائینتر میاره تا درامدش بیشتر بشه

 • ن
  ۸ ۰

  سلام ب تمامی رانندگان اسنپ وتپسی کرایه ها اصلا با اصطلاک نمی خونه اگه باهم اتحاد داشته باشیم فقط یه روز آنلاین نشیم درست میشه

 • محسنی
  ۶ ۰

  اگه یک روز کار نکنیم البته همه با هم متهد باشیم همه چی درست میشه مشگل ما نداشتن اتحاد هست

 • Ali
  ۱ ۰

  نرخ کرایه ها پایین،کمیسیون بالا بویژه در شهرستانها،مسیر حدود ۱ تا ۲ کیلومتری راننده تا مبدأ مسافر بدون هیچ هزینه ای،قیمتهای اسنپ در اکثر مواقع یک سوم قیمتهای تاکسی و اژانسه که اصلا برای راننده به صرفه نیست،چرا اسنپ نباید زیر نظر اتحادیه حمل و نقل و تاکسیرانی قیمتهاش و کمیسیونش مشخص بشه؟!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام خبر دارین بعد از واریز بنزین اسنپ کرایه هاشو تا یک هفته 15درصد ارزان میکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اولین تاسوم تیرماه روروزهای تعطیلی کاراعلام کنین..لعنت به رانندگانی که کارکنند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام اخیرا کرایها خیلی پایین اومده من الان 3روزه سرویس نمیبرم اگه اسنپ وتپسی برای جذب مشتری زیر قیمت همدیگه رقابت میکنند از خودشان مایه بزارن کمیسیون را کمتر بگیرند

 • ارمان
  ۰ ۰

  اگه میخوای غرورتوبشکنی برواسنپ دیگه بقیه حرفارونمیگم چون خودرانندهامیدونن چی میگم یاعلی