کد خبر 263414

ظریف خواستار روابط عمیق اقتصادی با برازیلیا شد

وزیر امور خارجه در پایان برنامه‌های رسمی خود در برزیل با رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پایان برنامه‌های رسمی خود در برزیل با رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به حجم کنونی روابط اقتصادی دو جانبه، خواستار تبدیل روابط دو کشور به یک روابط عمیق اقتصادی و در عین حال ایجاد توازن تجاری بین دو کشور شد. وی زمینه‌های همکاری بین دو کشور را در بخش‌هایی، چون انرژی، ترانزیت، کشاورزی و فناوری‌های پیشرفته برشمرد که با توجه به پیشرفت‌های موجود در هر دو کشور آن‌ها را مکمل هم دانست.

 ظریف خواستار رفع موانع بانکی از جمله ایجاد روابط کارگزاری بین دو کشور شد. استفاده از ارز‌های ملی دو کشور و تسریع در عملیاتی شدن اعتبار اختصاصی برزیل به کشورمان، همکاری در بخش نفت و گاز، اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه فناوری‌های نوین مانند نانو و بیو تکنولوژی و هوا - فضا از جمله موضوعات دیگر مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه در این دیدار بود.

وی عمیق‌تر شدن روابط بین دو کشور را گسترش فعالیت‌های اقتصادی بین دو کشور خواند و از آمادگی کشورمان برای سرمایه گذاری کشور برزیل در نفت و گاز و همچنین ترانزیت ایران استقبال به عمل کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با قدردانی ازموضع دولت برزیل در قبال حق کشورمان در برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته‌ای خواستار تداوم گفتگو‌های سیاسی مستمر و تبادل نظر با آن کشور شد.

میشل تِمِر رئیس جمهور برزیل نیز در این دیدار از علاقه آن کشور به توسعه مناسبات با ایران و نیز همکاری در زمینه فن آوری‌های پیشرفته سخن گفت و خواستار تبادل هیات‌ها و تماس‌ها با کشورمان شد. وی همچنین اظهار داشت برزیل هیچگونه مشکلی برای توسعه صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد و از آن حمایت می‌کند.

رئیس جمهور برزیل همکاری با کشورمان در حوزه‌های نفت و گاز را عملی دانست و افزود تبادل هیات‌های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور باعث نزدیکی و تعمیق مناسبات دو کشور خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر