کد خبر 256353

افزایش نقدینگی در کشور به ۱۴۰۰هزار میلیارد تومان

سیف: اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید/ ضرورت تطبیق قیمت دلار با واقعیات اقتصاد کشور/ قیمت دلار سیر کاهشی دارد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که قیمت دلار سیر کاهشی دارد گفت: هیچ رئیس بانک مرکزی ای نرخ دلار را اعلام نمی کند و اصولا سوال درباره نرخ دلار هم رسمی غیر معمول است که فقط در در کشور ما مطرح می شود.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: قیمت دلار باید با واقعیات اقتصاد کشور تطبیق کند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی درباره ارتباط نرخ سکه با دلار هم گفت: نرخ سکه متاثر از دو عامل است یکی نرخ جهانی دلار و دیگر برابری ریال با دلار­ و طبیعتا افزایش قیمت جهانی طلا و کاهش ارزش برابری ریال با دلار نرخ سکه هم افزایش می یابد.­­

­سیف با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور به 1400 هزار میلیارد تومان گفت: برخی انتقاد می کردند که دولت نقدینگی را کنترل کرده برای کاهش تورم و باعث رکود شده است اما می بینیم که علی رغم رشد نقدینگی تورم کنترل شد و کاهش یافته است.

­رئیس کل بانک مرکزی افزود: تورم یک رقمی را در سال های 95 و 96 از بزرگترین دستاورد های دولت دانست و گفت: این نشان می دهد که جهت گیری دولت درست بوده است و نقدینگی به سمت بنگاه های کوچک و متوسط که موجب افزایش اشتغال می شود هدایت شده است.

­سیف درباره عوامل بنیادین و غیر بنیادین تاثیرگذار بر نرخ دلار هم گفت:­ از عوامل غیر بنیادین که تاثیر بر نرخ ارز دارد دشمنی و تبلیغات روانی آمریکا علیه کشور ماست. امریکا مترصد است تا در اقتصاد ما التهاب آفرینی کند و فضای اقتصاد کشور را مبهم و غیر قابل پیش بینی جلوه دهد.

­این مسئول بانکی افزود: از عوامل دیگر غیر بنیادی موثر بر نرخ ارز؛ تحلیل ها و مصاحبه های مطبوعاتی است که در آنها نرخ ارز بسیار بالاتر از نرخ فعلی تعیین می شود، معلوم هم نیست روی چه حسابی.

­رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به همزمانی افزایش نرخ ارز با تبلیغات آمریکا راجع به برجام و تحریم ها تاکید کرد: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.

­سیف تصمیم گیری برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و رفتن نقدینگی به سمت بازار ارز را درست ندانست و گفت: ما با آن اقدام خواستیم سپرده های کوتاه مدت را به سمت سپرده های بلند مدت هدایت کنیم که بانک می توان روی آنها حساب کند و تلاش کردیم بدین وسیله نقدینگی را کنترل کنیم.

­رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به این که پدیده موسسات غیر مجاز که با یک سهل انگاری هایی در جامعه شروع شد برای کشور تجربه سنگینی بود افزود: در حال حاضر دیگر هیچ موسسه غیر مجاز فعالی در کشور نداریم.

سیف با بیان این که بانک ها راهی جز واگذاری بنگاه داری ندارند که این امر به مرور عملیاتی می شود گفت: باید استانداردهای بانکداری کشور ارتقا یابد و باید نظام بانکی به قوانین و امکانات دیگر مجهز شود تا به بانکداری بین المللی متصل شویم.

­این مسئول بانکی گفت: برای اصلاح ساختارهای نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها تاکید بر شفافیت هاست.

­سیف همچنین در باره سیاست متغیر و بی دوام پولی کشور هم گفت: ماهیت سیاست پولی بلند مدت نیست و سیاست پولی می تواند متناسب با شرایط تغییر کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  خوبه بانک مرکزی دلار میخره میفروشه سکه طلا میخره میفروشه کاسبی سر مردم در آورده مثل دوره محمود

 • ناشناس
  ۱۴ ۱

  شاهکار کردین دلار 3500 رو 4500 به مردم قالب می کنید و جالب اینه که حرف هم می زنید رو که نیست

 • امیر
  ۱۱ ۱

  اقای سیف وقت کردید سری به صرافی های بزنید تا صف های طولانی جلوی صرافی ها را هم نظم بدید مفید خواهد بود!!!!!1

 • امیر
  ۱۱ ۰

  آقای سیف حالم از این تورم تک رقمی که میگید به هم میخوره در حالی که برخی قیمت کالا ها حدود 60 در صد افزایش یافته باز میگید تورم تک رقمی !!! این تورم را با چی میگیرید یقینا" از زندگی مردم نیست

 • مردم ایران
  ۱۵ ۱

  آقای سیف شما سویس زندگی می کنید. خبر ندارید در بازار چه خبر است؟؟ یا سر خود را در برف فرو کرده اید.. تنها کاری که کردید صرافی ها یک قیمت روی تابلو می زنند ولی هیچ دلار یا ارزی با آن قیمت ها برای فروش ندارند و شما را به ارز بازار آزاد سوق می دهند که 300 تا 400 تومان نزدیک 4800 است..
  شما یک مدیر نالایق و پنهان کار هستید.. و چرا حاضر نیستند با این همه افتضاع استعفاء بدهید .. الله و العلم..

 • ناشناس
  ۸ ۰

  عمو سیف پاشو صبح شده !

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  5mah ast ke in harf-ha ra mizani,dige sir shodeim

 • ناشناس
  ۳ ۱۶

  قیمت واقعی دلار 6500 تومان و آنهم تک نرخی است. هر چیزی به غیر از این یعنی رانت یعنی نابودی اقتصاد و یعنی نابودی تولید و اشتغال و در یک کلام فقر بیشتر.