کد خبر 256313

سیف آخرین وضعیت روابط بین الملل بانکی پسابرجامی را تشریح کرد

ارتباط فعال بانک‌های کشور با بانک‌های دنیا/ روند افزایش اشتغال در کشور مطلوب است

رییس کل بانک مرکزی در تشریح آخرین وضعیت روابط بین الملل بانکی پسابرجامی گفت: ارتباطات بانکی و روابط کارگزاری بسیار زیادی پس از برجام ایجاد شده است و بانک‌های ما پس از برجام به صورت بسیار فعال با بانک‌های دنیا فعالیت می‌کنند.

ولی الله سیف با اشاره به نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان رییس جمهوری با دستور کار سوال از رییس جمهوری گفت: در این جلسه مشکلات و ابهامات از دید کارشناسی بررسی شد و باعث ایجاد زمینه های بیشتر برای تفاهم گردید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خانه ملت، وی با بیان اینکه در بحث قاچاق اقدامات خوبی از ابتدای فعالیت دولت آغاز شده است، افزود: یکی از جهت‌گیری‌های اصلی دولت این بود که در جهت حمایت از تولید داخلی و ایجاد آرامش در فضای اقتصادی کشور مقوله قاچاق متوقف شود که شاهد کاهش آن بودیم، البته اقدامات دیگری نیز در این زمینه در حال انجام است.

رییس کل بانک مرکزی در تشریح یکی از محورهای دیگر سوالات نمایندگان تقاضا کننده رییس جمهوری مبنی بر اینکه پس از برجام چه مشکلاتی وجود داشته که نظام بانکی نتوانسته ارتباطات بانکی مناسبی با بانکداری بین‌المللی برقرار کند، گفت: در این نشست توضیحات مفصلی درباره اینکه چه عواملی سبب شده که این اقدام انجام نشود، ارائه شد.

سیف افزود: برجام تمام تحریم‌ها را هدف قرار نداده بود و توانسته تحریم‌های هسته‌ای را بردارد اما تحریم‌های اولیه آمریکا سر جای خود باقی مانده است.

وی اضافه کرد: نظاماتی در دنیا به ویژه طی 12 سال اخیر که نظام بانکی ایران با بانک‌های بین‌المللی ارتباطاتی نداشته، ایجاد شده که این نظامات باید در کشور مورد توجه قرار گیرد که استانداردهای کمیته بال در بانکداری، بحث مقررات مربوط به پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم جزو مواردی بوده که زمانی که بانک‌ها می‌خواهند روابط کارگزاری ایجاد کنند به این مباحث توجه جدی می‌کنند و ما نیز باید این موضوعات را حل و فصل کنیم.

سیف با بیان اینکه آمریکا دشمنی خود را با ایران ادامه می‌دهد، افزود: کار دشمن دشمنی کردن، مانع تراشی و ایجاد ترس برای کشورها و بنگاه‌های اقتصادی است که می‌خواهند با ایران کار کنند و به هر طریقی که ممکن است تلاش می‌کند که جریمه‌هایی برای آنها در نظر بگیرد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار آمریکا، بازاری است که حجم معاملات بالایی دارد، ادامه داد: این بازار طرف مذاکره ما را در شرایطی قرار می‌دهد که یا اقتصاد ایران و یا اقتصاد آمریکا را انتخاب کند، لذا این گونه مانع تراشی‌ها عواقبی دارد که نظام بانکی ما نتوانسته به شکل مورد انتظار روابط بانکی خود را با دنیا تنظیم کند، البته ارتباطات بانکی ما به هیچ وجه با شرایط قبل از برجام قابل مقایسه نیست.

وی با تأکید بر اینکه ارتباطات بانکی و روابط کارگزاری بسیار زیادی پس از برجام ایجاد شده است، اظهار کرد: بانک‌های ما پس از برجام به صورت بسیار فعال با بانک‌های دنیا فعالیت می‌کنند، ضمن این که نباید از ارتقاء شرایط عملیاتی بانکی ارتقاء استحکام بانکی کشور، ارتقاء انضباط‌های مربوط به مبارزه با پولشویی و جلوگیری از جریان سوء در نظام بانکی کشور غفلت کرد که بتواند یک فضای کاملا شفاف در اقتصاد کشور ایجاد کند.

سیف با اشاره به یکی از محورهای دیگر سوالات نمایندگان تقاضا کننده رییس جمهوری درباره کار و بیکاری، افزود: رییس مرکز آمار در این باره توضیحات خوبی ارائه کرد، خلاصه آن این است که روند افزایش اشتغال در کشور روند مطلوبی است و در 9 ماهه نخست سال 96 حدود 800 هزار شغل ایجاد شده است، البته آمارهایی از قبیل جمعیت فعال و غیرفعال ارائه شد که بخشی از ابهامات نمایندگان توضیح داده شد.

وی با اشاره به آخرین محور سوال نمایندگان از رییس جمهوری ادامه داد: این سوال مربوط به نوسانات بازار ارز و نرخ ارز در بازار بود که با این بسته جدیدی که بانک مرکزی اعلام کرده اقدامات خوبی در حال انجام است، البته تعدادی از نمایندگان ابهاماتی درباره این بسته داشتند که تحلیل‌هایی در این باره مطرح شد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نمایندگان در این نشست عنوان کردند که بانک مرکزی می‌توانست از پیشنهادات کارشناسی اعضای متخصص کمیسیون اقتصادی در بحث نوسانات ارز استفاده کند که بنده نیز از این پیشنهاد استقبال کردم و مقرر شد در آینده جلساتی تشکیل شود تا از نقطه نظرات تخصصی نمایندگان مجلس استفاده کنیم چرا که مجلس و دولت ارتباطات تنگاتنگی داشته و دارند و انسجام بین دولت و مجلس می‌تواند آثار مثبت و نتایج مفیدی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر