{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 255169

شناسایی ۳۰۰هزار مودی جدید؛

رئیس کل سازمان مالیاتی ایران گفت: دستیابی به سهم ۱۵ درصدی مالیات از تولید ناخالص داخلی و سهم۶۰ تا ۷۰درصدی بودجه عمومی، دو شاخص کفایت بودجه به شمار می روند.

سیدکامل تقوی نژاد امروز (چهارشنبه) در یازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، افزود: مالیات یکی از متغیرهای کلیدی در اقتصاد هر کشور است که دولت ها برای انجام وظایف ذاتی خود در حوزه های مختلف مانند تامین امنیت، آموزش، بهداشت و تولید کالاهای عمومی به نمایندگی از مردم به این منابع مالی نیاز دارند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی از مالیات به عنوان مهمترین منبع تامین مالی پایدار دولت ها یاد کرد و گفت: تاثیر مالیات بر بخش های مختلف اقتصاد یکی از دغدغه های دولت ها بوده است.

به گفته تقوی نژاد، هرگونه تلاش برای توسعه نظام مالیاتی، بدون شناخت ارکان آن یعنی تولید ملی، قوانین و سازمان مالیاتی و آگاهی از چالش ها و موانع، غیرممکن خواهد بود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی و سهم مالیات از بودجه عمومی، دو شاخص مهم در ارزیابی تحقق اهداف مالیاتی به شمار می روند.

وی یادآور شد: دستیابی به سهم 15 درصدی مالیات از تولیدناخالص داخلی و سهم 60 تا 70 درصدی از بودجه عمومی، دو شاخص کفایت بودجه محسوب می شوند.

تقوی نژاد درباره چالش های توسعه نظام مالیاتی کشور نیز گفت: وضع کلان اقتصاد کشور، فرار مالیاتی و چالش های ناشی از وضع قوانین و مقررات را باید در این حوزه مورد توجه جدی قرار داد.

وی توزیع نامناسب درآمد، ترکیب تولید ملی، شکل گیری شرکت های کاغذی، رواج کارت های بازرگانی اجاره ای، حساب های اجاره ای، قاچاق گسترده کالا، بازار زیرزمینی و وضعیت نامناسب ارز را از چالش های کلان در مسیر توسعه نظام مالیاتی برشمرد.

رئیس کل سازمان مالیاتی، توسعه نیافتگی فرهنگ مالیاتی، نبود وفاق کلی درباره ضرورت پرداخت مالیات میان نهادهای تصمیم گیر و اثرگذار، رواج پرداخت های نقدی، بی ثباتی در اقتصاد کلان، نرخ تورم را از دیگر مشکلات عنوان کرد.

 یازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران امروز با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان مالیاتی و استادان دانشگاه و پژوهشگران در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری