کد خبر 251524

افزایش چهار برابری مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی

یارانه ۴۵۵۰۰هزار تومانی چقدر ارزش دارد؟/ ۲۰درصد درآمد اجرای هدفمندی یارانه‌ها سهم دولت است

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه اکنون یارانه برای فرد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، گفت: این یارانه اکنون به اندازه هشت هزار تومان ارزش دارد.

‌حمیدرضا حاجی‌بابایی با بیان اینکه امسال درآمد هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال ۹۷ لحاظ شده است و ۱۰۲ هزار میلیارد تومان توسط کمسیون تلفیق مصوب شده است، اظهار داشت: ۴۱ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری برای اعطا به ۷۶ میلیون نفر است که در این صورت نباید یارانه ۳۸ میلیون نفر یارانه بگیر حذف شود اما مطابق قانون اگر دولت در بررسی خود به این نتیجه رسید که افرادی جزء دهک‌های بالا محسوب می شوند و می‌توانند از گرفتن یارانه حذف شوند، می‌تواند این اقدام را انجام دهد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هفت هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی یارانه‌ها برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است به دلیل اینکه حقوق این افراد امسال چهار برابر و این امر اجرایی شد، سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای بهداشت، سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای خرید گندم، هشت هزار میلیارد تومان برای مالیات ارزش افزوده، ۲۱ هزار میلیارد تومان برای شرکت برق و مابقی برای سایر شرکت‌های پخش و پالایش همچون آب، گاز و... است.

حاجی‌بابایی در خصوص افزایش مبلغ یارانه‌ها که از ابتدای اجرای هدفمندی یارانه‌ها تاکنون ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر فرد است، اظهار کرد: ابتدای اجرای این طرح قرار بود ۵۰ درصد درآمد این طرح به مردم داده شود و با افزایش قیمت‌ها، میزان یارانه هر فرد نیز افزایش یابد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اجرای این طرح قرار بر این بود که ۳۰ درصد این درآمد به تولید کننده داده شود اما زمانی که تولیدگر برق‌گرا، آب‌گرا و گازگرا است شکست می‌خورد و وضعیت این فرد نامطلوب می‌شود.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: ۲۰ درصد درآمد اجرای هدفمندی یارانه‌ها باید به دولت داده شود اما اگر قیمت حامل‌های انرژی بالا ‌رود، دولت نیز با مشکل روبرو می‌شود که متاسفانه با تمام این موارد هنوز افزایش قیمت یارانه محقق نشده است و مجلس برای سال آینده چیزی را مصوب نداشته است.

وی با اشاره به اینکه اکنون یارانه برای فرد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، گفت: این یارانه اکنون به اندازه هشت هزار تومان ارزش دارد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم حاضر بودند مطابق روند قبل از هدفمندی یارانه‌ها بنزین گران شود اما به این شرط که دریافتی یارانه‌ها افزایش یابد نه اینکه بنزین گران شود و میزان دریافت یارانه هر فرد تغییری نکند که در این صورت این یک معامله به زیان مردم است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  آن کسی که این قانون مضحک و ناعادلانه هدفمندی یارانه ها گذاشته، که 20% درآمد سهم دولت و 30% سهم صنایع قرار داده از جیب بیت المال نیازمندان!، حقیقتا معنی سوبسید و یارانه را به نیازمندان متوجه نشده و خودش را به تجاهل زده است!
  نیازمند یعنی انسان فقیر و با درآمد کم که مشکلاتی مانند بیکاری، ناتوانی جسمی، بیماری صعب العلاج... دارد.
  دولت که مالیات می گیرد چرا باید از درامد هئمندی (سوبسید) سهم ببرد؟
  اصلا دولتی که درآمد سالانه دهها میلیارد دلار حق ثروت عمومی به اسم ملی ولی به کام دولت و نهادهای حکومتی میگرد دیگر سوبسید برای چه بیگرد؟!
  چرا تولیدکننده از سوبسید بیگرد؟
  مگر قرار نشد این حمایتهای ساختگی و غیر منطقی نباشد؟
  شما همه چیزتان اقتصاد نئولیبرالی شده، اما هر چه به نفعتان باشد لیبرال می شوید گویا؟
  مگر این تولیدکنندگان هر ساله قیمتها بلا نبردند؟!
  تولیدکنندگان مواد غذایی تا خودرو سازی، هر ساله گاه چند نوبت بالای نرخ تورم قیمتهای کالایشان بالا می برند!، مگر دولت از هر چیزی مالیات نیمیگرد؟
  مگر دولت از مصرف مردم 9% مالیات نمی گیرد حتی از بیکار نیازمندان؟!
  گفته شده یکصد هزار میلیار تومان درآمد هدفمندی یارانه ها است، باید تمام این درآمد فقط صرف فقرا و نیازمندان شود که در ایران بنا بر تخمین بیش از 50 میلیون نفر است.

 • قاسم
  ۴ ۱

  به اندازه کلاه گشادی که احمدی نژاد سر مردم گذاشت و همه چیزو گرون کرد و همین دلاری که همه گرونش کردند