کد خبر 247517

روایت دیوان محاسبات از سرنوشت بودجه۹۵

خطای ۶۰درصدی در حذف یارانه‌ها/ بودجه۹۵ از اقتصاد مقاومتی فاصله گرفت

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه ۶۵ درصد احکام بودجه در سال ۹۵ رعایت نشد، گفت: دولت در حال آینده فروشی و این از علائم بی انضباطی مالی عمومی است.

عادل آذر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ با بیان اینکه دولت هم نفت را می فروشد و هم از اوراق اسلامی استفاده می کند، افزود: در جمع مصارف عمومی دولت خود را بدهکارتر کرده و این بدهی رشد ۲۲۹ درصدی یافته است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی گفت: در تملک دارایی های مالی نیز درصد تحقق عملکرد بودجه در مقایسه با قانون این بودجه ۱۴۵ درصد افزایش یافته است.

عادل آذر افزود: حدود ۱۳ درصد نیز انحراف از اسناد خزانه و استفاده از اوراق مالی اسلامی بیشتر شده است.

وی گفت: میزان تخلفات و انحراف دولت از قانون بودجه ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ بیشتر شده است.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: در حالی که احکام بودجه در سال نود و چهار  ۳۳ درصد رعایت شده، این میزان در سال ۹۵ به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

عادل آذر اضافه کرد: دولت در سال نود و چهار  ۵۵ درصد احکام بودجه را رعایت نکرده و این مسئله در سال ۹۵ به ۶۵ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: ۱۴ درصد اهداف در بودجه سال ۹۴ تحقق نیافته و در سال ۹۵ این رقم به ۱۹ درصد افزایش یافته است.

عادل آذر افزود: در بخش فاقد عملکرد نیز در حالی که در سال ۹۴ پنج درصد بوده است، در سال ۹۵ به هشت درصد افزایش یافته است.

وی گفت: در سال ۹۵ حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان درآمد شرکت های زیرمجموعه نفت ازجمله شرکت ملی گاز، شرکت پالایش و پخش و پالایشگاه ها به خزانه واریز نشده است.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه ۱۱ هزار میلیارد تومان از این رقم مربوط به شرکت ملی گاز است افزود: بی انضباط ترین شرکت های دولتی در سال ۹۵ شرکت ملی گاز ایران بوده است.

عادل آذر گفت: پای ثابت تخلفات از قانون بودجه؛ شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز است، البته باید متوجه حساسیت این شرکت ها باشیم.

وی افزود: ۷۵ درصد بودجه شرکت های دولتی صرف هزینه های جاری آنها و بقیه صرف سرمایه گذاری می شود.

عادل آذر اضافه کرد: شرکت های دولتی حداقل باید ۳۰ درصد را برای فعالیت عمرانی قرار دهند.

وی درباره سهم صندوق توسعه ملی نیز در بودجه سال ۹۵ گفت: یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار در آن سال به صندوق توسعه ملی واریز نشده است.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: دولت در فروش اوراق مشارکت برای توسعه میادین مشترک با کشورهای همسایه و استفاده از فاینانس ها از قانون بودجه سال ۹۵ انحراف داشته است.

عادل آذر گفت: فقط ۹ صدم درصد از ۲۰۰ میلیارد دلار فاینانس استفاده شده است.

وی افزود: ۱۲۸ میلیون دلار خالص گاز صادراتی و یک میلیارد و ۴۸ میلیون دلار فراورده های پالایشگاهی است که شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز آن را به صندوق توسعه ملی واریز نکرده اند.

عادل آذر گفت: بودجه ای که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود ۷۵ درصد چرخش مالی عمومی کشور است.

وی افزود: تعدادی از شرکت های دولتی و نهادهای غیردولتی ازجمله شهرداری ها در پیوست بودجه نیستند.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: البته هماهنگی هایی با مناطق آزاد برای نظارت بر آنها انجام شده است.

عادل آذر افزود: سازمان برنامه و بودجه برخی موارد قانون بودجه را در حد دستورالعمل تنازل می دهد.

وی درباره هدفمندی یارانه ها گفت: روند کنونی پرداخت یارانه نقدی، صندوق های بازنشستگی و حقوق کارکنان دیگر پولی برای طرح های عمرانی، طرح تحول سلامت و محیط زیست نخواهد گذاشت.

عادل آذر افزود: باید سه دهک بالایی جامعه شناسایی و از گرفتن یارانه حذف شوند.

وی گفت: ۴۴ هزار و ۴۳۲ میلیارد تومان مصارف دولت از هدفمندی یارانه ها بوده است که ۴۱ هزار و ۵۰۵ میلیارد تومان آن صرف پرداخت یارانه نقدی به ۷۶ میلیون نفر می شود.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: سازمان هدفمندی یارانه ها ۸۰۰ هزار نفر را از دریافت یارانه حذف کرده بود اما با اعتراض آنها ۵۰۰ هزار نفر به فهرست یارانه بگیران بازگردانده شدند.

عادل آذر گفت: ۱۳ هزار و ۱۷۲ میلیارد تومان از ردیف های بودجه و خزانه برداشته شده و روی یارانه ها گذاشته و پرداخت کرده ایم.

وی افزود: سهم طرح تحول سلامت از هدفمندی یارانه ها ۱۰ و چهار دهم درصد بوده است.

عادل آذر گفت: طرح تحول سلامت ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

وی افزود: از هدفمندی یارانه ها فقط دو هزار ۲۴۷ میلیارد تومان به تولید اختصاص یافته است.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۹۵ حدود ۳۸ درصد انحراف داشته است.

عادل آذر درباره صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: از سال ۹۱ تا ۹۴ دو هزار میلیارد تومان سرمایه وارد این صندوق شد اما این صندوق ۵۰۰ میلیارد تومان را به جامعه هدف تسهیلات داد و ۱۵۰۰ میلیارد تومان را نیز سرمایه گذاری کرد که سود بگیرد اما بانکها فقط ۲۶۶ میلیارد تومان از محل این سپرده را تسهیلات دادند.

وی افزود: در بودجه سال ۹۵ وابستگی به نفت بیشتر شد و ۵۷ هزار و ۶۷۱ میلیارد تومان تراز عملیاتی منفی بودجه ۹۵ است.

عادل آذر گفت: بودجه ۹۵ از اقتصاد مقاومتی فاصله گرفت.

وی افزود: بر اساس بودجه ۹۵، بانک مرکزی و بانکها درباره فروش دارایی ها و اموال خود به قانون عمل نکرده اند و فروش اموال بانکها صفر بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر