کد خبر 244023

مسائل غیرهسته‌ای خارج از حوزه برجام است

پایان رایزنی ظریف، لودریان، جانسون، گابریل و موگرینی/ اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام

نشست وزرای خارجه ایران، بریتانیا، آلمان، فرانسه و با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل پایان یافت و موگرینی در پایان نشست از تصمیم این اتحادیه برای حفظ برجام سخن گفت.

 نشست وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل پایان یافت.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به منظور شرکت در این نشست بامداد امروز (پنجشنبه) وارد بلژیک شد.

محمدجواد ظریف به همراه زیگمار گابریل، بوریس جانسون و ژان ایو لودریان همتایان آلمانی، بریتانیایی و فرانسوی با فدریکا موگرینی در این نشست آخرین روند اجرای برجام را مورد گفت‌وگو قرار دادند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از این نشست با لودریان همتای فرانسوی دیداری دوجانبه داشت.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت اجرای تعهدات کشورهای عضو برجام، بر نقش فعال‌تر کشورهای اروپایی در این زمینه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار بر اهمیت اجرای برجام و عزم فرانسه در این زمینه تاکید کرد.

لودریان

لو دریان: همانطور که ایران به توافق پایبند است، آمریکا هم باید به تعهداتش عمل کند

وزیر خارجه فرانسه گفت:در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی کامل ایران به برجام را تائید کرده، هیچ دلیلی برای خروج از این توافق نمی‌بینیم.

وی افزود: ایران باید به طور کامل به توافق هسته‌ای پایبند باشد، اما این امر درباره شرکای آمریکایی ما نیز صدق می‌کند و آن‌ها نیز باید به این توافق پایبند باشند.

وی ادامه داد: ما نگرانی‌هایی درباره مسئله موشکی و منطقه‌ای داریم، اما این مسائل نباید مانع اجرای توافق کنونی باشد و این مسائل را باید در زمان دیگری مورد بحث قرار داد.

وی همچنین گفت: همه باید به طور کامل به توافق هسته‌ای که ابزاری کلیدی برای صلح در منطقه و همچنین جهان است، پایبند باشند.

وزیر خارجه ایران همچنین قرار است با زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان نیز دیداری دوجانبه داشته باشد.

زیگمار

گابریل: لغو برجام پیام بسیار خطرناکی ارسال می‌کند

وزیر خارجه آلمان گفت:ضروری است که این پیام را حفظ کنیم که با دیپلماسی می‌توان مانع از ساخت تسلیحات اتمی شد، آن هم در دوره‌ای که در نقطه دیگری از جهان برخی تلاش می‌کنند به سلاح اتمی دست یابند.

وی افزود: اینکه بر تنها توافقی که توانسته از گسترش تسلیحاتی جلوگیری کند اثر منفی بگذاریم، پیام بسیار خطرناکی ارسال می‌کند.

وی ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرده و شواهدی که این مسئله را نقض کند، وجود ندارد.

گابریل پیش از نشست چهارجانبه وزرای خارجه با حضور موگرینی در جمع خبرنگاران گفته بود که آمریکا حساب برجام را از دیگر مسائل مربوط به ایران جدا کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین با همتای بلژیکی خود نیز دیدار خواهد کرد.

ظریف روز گذشته نیز در سفری چند ساعته به مسکو در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره برجام به گفت‌وگو پرداخت.

دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا روز جمعه قرار است یکبار دیگر درباره تمدید معافیت‌های تحریمی ایران تصمیم‌گیری کند.

ترامپ اواسط ماه ژانویه با دو ضر‌ب‌الاجل روبرو است و یکی از آنها گزارش درباره پایبندی ایران به مفاد برجام و دیگری تمدید معافیت‌های تحریمی برای ایران است که عدم تمدید این معافیت‌های تحریمی به مفهوم خروج آمریکا از برجام است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری بعد از دیدار با وزیر خارجه ایران گفت این اتحادیه مصمم است توافق هسته‌ای را حفظ کند و مسائل غیرهسته‌ای خارج از حوزه برجام است.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه «زیگمار گابریل»، «بوریس جانسون» و «ژان‌ایو لودریان» وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در نشست خبری مشترک در بروکسل شرکت کرد.

موگرینی در این کنفرانس مطبوعاتی (که بعد از نشستی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برگزار می‌شود) گفت: تمرکز دیدار امروز (با ظریف) بر اجرای کامل و مداوم برنامه جامع اقدام مشترک از سوی همه طرف‌ها بود.

وی توضیح داد اتحادیه اروپا موضع شفاف خود درباره توافق هسته‌ای ایران را اعلام و مجددا تاکید می‌کند که برجام نتیجه‌بخش بوده و برنامه هسته‌ای ایران را تحت نظارت قرار داده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس در 9 گزارش پایبندی ایران به مفاد توافق را تایید کرده و برنامه هسته‌ای ایران کاملا مسالمت آمیز است. ما در کارگروه مشترک برجام نیز بر این مسئله تاکید داریم.

موگرینی با تاکید بر اینکه برجام توافقی بین‌المللی و چند ملیتی است که برای امنیت منطقه و اروپا ضروری است، افزود: اتحادیه اروپا مصمم است برجام را به عنوان عنصر کلیدی در عدم اشاعه بین‌المللی، حفظ کند زیرا در جهت منافع امنیتی استراتژیک ما است.

وی در ادامه گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد از اینکه لغو تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای، تاثیر مثبتی بر اقتصاد ایران بگذارد و مردم ایران از منافع اقتصادی آن بهره‌مند شوند، اطمینان حاصل کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اما گفت که نگرانی‌ها خود درباره مسائل دیگر مانند آزمایش موشک‌های بالستیک و افزایش تنش‌ها در منطقه را (با ظریف) در میان گذاشته‌اند. وی همچنین افزود که مسائل غیرهسته‌ای خارج از حوزه برجام است و باید در نشست دیگری مورد بررسی قرار بگیرد.

موگرینی در پایان تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواهان حفظ توافقی است که نتیجه‌بخش بوده و دنیا را امن‌تر کرده و از همه طرف‌ها می‌خواهد که به اجرای کامل آن پایبند باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر