کد خبر 226316

موافقت مجمع جهانی IAF برای پذیرش گواهینامه استاندارد

رئیس سازمان ملی استاندارد از موافقت مجمع جهانی اعتباردهی (IAF) برای پذیرش گواهینامه های صادره در حوزه مدیریت کیفیت، زیست محیطی، انرژی و ایمنی مواد غذایی خبر داد.

نیره پیروزبخت روز پنجشنبه در آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای برتر در رعایت استاندارد و مدیران نمونه کنترل کیفی واحدهای تولیدی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: سازمان استاندارد ایران توانست پس از 10 سال تلاش به یکی از مجامع جهانی اعتباردهی بپیوندد و موافقت نامه چند جانبه امضا کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،وی افزود: بر این اساس، موافقت نامه گواهینامه های صادره سازمان ملی استاندارد در چهار حوزه مدیریت کیفیت، زیست محیطی، انرژی و ایمنی مواد غذایی در 70 کشور عضو این مجمع قابل ارایه و پذیرش است.

پیروز بخت آسان سازی روند تجارت و پرهیز از دوباره کاری را از مزایای این اقدام برشمرد و بیان کرد: از این پس واحدهای تولیدی کشور برای تجارت محصول های خود نیازی به دریافت گواهینامه های کشور وارد کننده ندارند.

وی در ادامه فرآیند گرایی را رویکرد جدید سازمان ملی استاندارد عنوان کرد و گفت: این سازمان معتقد است برای رعایت استاندارد، باید فرآیند تولید و هماهنگی بین اجزای مختلف برای ارایه محصول با کیفیت به خوبی کنترل شود، از این رو به سمت توجه به فرآیندها در حال حرکت است.

پیروزبخت با اشاره به برخی اظهارنظرها و انتشار اطلاعاتی درباره غیر استاندارد بودن برخی مواد غذایی اظهار کرد: مسایل مطرح شده در فضای مجازی ناشی از جناح گیری های سیاسی و تزریق احساس نبود اعتماد در جامعه است و مردم باید بدانند که سازمان استاندارد به دور از هرگونه فعالیت های سیاسی، به دنبال افزایش سطح ایمنی و سلامت کالاها بویژه مواد غذایی است.

وی افزود: هدف نهایی این سازمان گذر از مرحله رعایت استانداردها و رسیدن به مدیریت کیفیت در کالاها برای رقابت در بازارهای بین المللی است.

رئیس سازمان ملی استاندارد یاد آور شد: یک هزار کالای تولیدی کشور اکنون در 25 هزار واحد تولیدی و صنعتی، مشمول استاندارد اجباری است.

در این آیین از چهار شرکت برتر و تعدادی واحد تولیدی با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر