کد خبر 223424

مخالفت جدی با تزریق ۱۱هزار میلیارد تومان پول در روستاها

یک نماینده مجلس با بیان اینکه چرا باید ۱۱ هزار میلیارد تومان به روستاها پول تزریق کنیم؟ گفت: هیچ اقتصاددانی این اقدام را به توسعه تشبیه نمی کند.

رضوی معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: از طریق ساختاری که به استانها ابلاغ کرده ایم قرار است 1000 تعاونی در 1000 روستا دایر گردد. در حال حاضر 4000 طرح مطالعه شده داریم که برای ایجاد زیرساخت مناسب در روستاها اجرائی خواهیم کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، او ادامه داد: برخی از مشکلات روستائیان به مسائل کلان کشور برمی گردد به طور مثال ما باید پول گندم کاران را ظرف 2 هفته پرداخت کنیم اما وقتی به بودجه رجوع می کنیم دچار مشکل می شویم، همه اینها مشکلاتی است که جای بررسی دارد.

محمد رضا رضوانی استاد دانشگاه و اقتصاددان در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: یکی از مهمترین معضلات روستایی ها وجود واسطه ها میان تولیدات روستائیان و بازار هدف است و کار جدی در مورد حذف واسطه ها صورت نگرفته است.

او ادامه داد: ما می توانیم زنجیره تولید و ارزش محصولات کشاورزی را توسعه دهیم تا ارزش افزوده بیشتری عاید روستائیان گردد.

محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در دیگر ارتباط تلفنی گفت: از تهران «به به و چه چه» کردن راحت است و باید دانست روستاهای ما نسبت به 4 سال قبل تغییری نکرده اند. اگر واقعا به روستائیان کمک کرده ایم پس چرا موقع انتخابات نمی توانیم چند نفر تحصیل کرده پیدا کنیم تا ثبت نام کنند برای شوراها، در ضمن در بسیاری از تعاونی های روستایی حرف و حدیث وجود دارد، امیدواریم این تعاونی ها به اشتغال های زودبازده برای اشخاص خاص دچار نشوند.

او ادامه داد: بیشترین و بدترین ضربه به توزیع محصولات  در روستاها وارد می شود، در شمال کشور پرتقال روی درخت می ماند چون صرفه ندارد در تهران شب عید پرتقال برای خوردن یافت نمی شود، در دیگر استانها هم به همین ترتیب است و این نشان می دهد سیستم توزیع به درستی تدوین و برنامه ریزی نشده و با یک تکه کاغذ رد و بدل شدن هم اتفاقی نمی افتد.

ابراهیم رزاقی اقتصاددان و استاد دانشگاه هم در ارتباط تلفنی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا با تزریق 11 هزار میلیارد تومان به بخش تعاونی روستائی، رونق تولید و ایجاد اشتغال حاصل خواهد شد پاسخ داد: مشکلات پیچیده تر از آنست که با تزریق پول و اعتبارات موضوع حل شود، باید بررسی کرد که چرا تولیدکنندگان روستایی در روستاها نمی مانند؟ جواب اینست که ما دارای اقتصادی هستیم که بگونه ای عمل می کند که وابسته به استخراج نفت است و فکر می کنیم چون این را داریم می توانیم دیگر نیازها را با واردات از خارج برطرف کنیم یا دیگر اینکه وقتی واردات با دلار ارزان انجام می شود برایمان به صرفه است که بجای تولید در داخل واردات داشته باشیم، در این شرایط تولید کنند داخلی نمی تواند به فضای رقابت وارد شود.

او ادامه داد: باید روستائیان را بگونه ای آماده کنیم که بتوانند از منافع خودشان دفاع کنند.

حسن نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مدیریت و نظارت بر اقتصاد چند اشتباه مقدس داریم و جرات هم نداریم به آنها دست بزنیم، یکی بحث عدالت اسلامی است که با مساوات کمونیستی اشتباه گرفته شده است؛ چرا باید 11 هزار میلیارد تومان به روستاها پول تزریق کنیم؟ هیچ اقتصاددانی این اقدام را به توسعه تشبیه نمی کند.

رضوی پاسخ داد: اعتقاد داریم تا مشارکت روستائیان نباشد امر خاصی اتفاق نمی افتد.

رضوانی اقتصاددان گفت: اگر بنا شود کسب و کار پایداری در روستاها داشته باشیم باید زیر ساختهای آن را فراهم کنیم تامین مالی به تنهایی کافی نیست، هر چند در سالهای اخیر همین تامین مالی هم به خوبی صورت نگرفته است.

او ادامه داد: در قدم اول باید فرصتهای کسب و کار، شناسایی و آماده سازی شود و آموزش های لازم صورت پذیرد و بعد از آن اقدامات تشویق گرایانه انجام دهیم و سپس تامین مالی کنیم و بازار را هدف قرار دهیم.

رضوی معاون توسعه روستایی رئیس جمهور پاسخ داد: آماده ایم آدرس روستاهایی که مشارکت کرده اند در امر توسعه بگیریم و برای بازدید به آنها سفر کنیم، بطور مثال در شهرستان نهبندان، خاش و خراسان جنوبی 32 روستا و استان اصفهان 25 روستا، استان مرکزی 212 روستا اقدام به مشارکت کرده اند این در حالی است که در کشور 63 هزار روستا و آبادی داریم البته این فرهنگ تازه شروع شده است و اگر 11 هزار میلیارد تومان میان 63 هزار روستا تقسیم شود سهم هر یک حدود 250 میلیون تومان است.

حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: روستائیان ما قابلیت تولید دارند به شرط اینکه آنها را اذیت نکنیم.

محمد رضا رضوانی استاد دانشگاه گفت: ما برنامه مشخصی برای توسعه روستایی نداریم و سیاستهای کلی کشور در مورد توسعه روستاها واضح نیست؛ ایجاد 1000 تعاونی در روستاها کار کاملا غیر ضروری است.

رضوی به وجود 2500 روستای فاقد آب شرب اشاره کرد و گفت: با وجود مشکلات فراوان باز هم 43 درصد گندم کشور توسط روستائیان تولید می شود.

او افزود: نظام برنامه ریزی ما برای کل کشور نقایص فراوانی دارد که اصلاح پذیر هم نیست نظام ما روستا گریز بوده و هست در حال حاضر در روستاها با بحران جمعیت مواجه نیستیم، با این حال در سال 95 نسبت به 90 در روستاها  700 هزار نفر کاهش جمعیت داریم، میانگین سن جامعه روستایی طبق آمار سال 95، 30.5 سال بوده و میانگین سن جامعه شهری 31.6 بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر