{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 222106

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار رفاه اجتماعی گفت :‌ تغییرکاربری بی رویه زمین های کشاورزی و ساخت و ساز در مناطقی از شمال کشور بویژه مازندران یکی از علت های اساسی بیکاری در این منطقه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، عیسی منصوری روز پنجشنبه در کارگروه تخصصی ، اشتغال و کارآفرینی در شهرستان عباس آباد مازندران افزود :‌ امروز شرائط به گونه ای است که هویت اغلب روستاها به علت تغییر بی رویه کاربری اراضی در خارج از بافت و نیز ساخت و سازهای غیرمجاز خدشه دارشده و با چنین وضعیتی ضمن آنکه هیچ اشتغال پایداری در این مناطق ایجاد نشد بلکه بلکه بسیاری از فرصت های شغلی نیز سلب شد.

وی توضیح داد : به عنوان نمونه غرب مازندران که اقتصاد آن برپایه کشاورزی ، گردشگری و صنعتی تعریف شده، امروز در وضعیتی قرار گرفته که اقتصاد آن به سمت و سوی خدمات یعنی خرید و فروش زمین ، ساخت و ساز یا موارد دیگری سوق پیدا کرده است.

منصوری اضافه کرد :‌ بسیاری از کشاورزان و روستائیان زمین هایشان را به افراد غیربومی فروختتند و روستاها از سکنه بومی خالی و تبدیل به ویلا و شهرک سازی شده و هیچ تحولی در حوزه کسب و کار به وجود نیامده و همچنان وضعیت معیشتی مردم این منطقه بدتر از دوره های گذشته می شود.

معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : هرچند دولت ساز و کارهای خوبی برای پیشگیری ، مقابله و برخورد با تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز اتخاذ کرد ، ولی در صورت ادامه این معضل تمامی مزیت های حوزه گردشگری منطقه کمتر از 2 دهه آینده از بین خواهد رفت .

** ایجاد اشتغال به تناسب ظرفیت های هراستان مهم ترین رویکرد دولت

منصوری گفت : امروز رویکرد اساسی دولت تدبیر و امید همسو با شعار سال رهبری فرزانه بهره مندی از توان بخش خصوصی و یا به تعبیری مشارکت دادن مردم به منظور استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های هر منطقه ای در حوزه اشتغال است.

وی افزود :‌ استان های شمالی به واسطه برخورداری از موقعیت های ممتاز در حوزه های مختلف بویژه گردشگری شرائط بسیار خوبی در زمینه اشتغال دارد و اولویت دولت نیز توجه به حوزه گردشگری و آی تی است.

او ادامه داد : تاکنون 120 دهستان برای فعالیت در حوزه گردشگری در این مناطق شناسایی شده و در بخش آی تی نیز تاکنون فعالیت های خوبی انجام گرفته است.

معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : نکته مهم تر این که دولت برای اجرای برخی از طرح های گسترده مانند کارورزی حدود 20هزار میلیارد تومان اعتبار با سود کم بهره در نظر گرفته است و فرآیند اجرای این طرح ها هم اکنون در سراسر کشور در حال اجرا است.

وی افزود :‌ هم اکنون این آمادگی وجود دارد تا طرح هایی به عنوان پایلوت در شهرستان عباس آباد برای توسعه و بهبود فضای کسب و کار اجرا شود.

شهرستان عباس آباد به علت برخورداری از مزیت های فراوانی مانند دریا ، جنگل و انواع محصولات کشاورزی مانند کیوی ، پرتقال و گل و گیاه درغرب مازندران قرار دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری